Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
276
üye
41726
mesaj

0 Tam Sayı Mı?

Yazalım

#yenikonuaç
Yönetici
Kayıt tarihi
5 Mayıs 2021
Mesaj
1.208
Tepkiler
726
Konuyu Başlatan
0 tam sayı mıdır ödev hazırlarken sık sık karşılaşılan sorulardan biridir. 0, bir tam sayıdır ve tam sayılar kümesi içerisindedir. Sıfır sayısı, tam sayı kümesi, yani Z'nin bir elemanıdır.

0 Pozitif Tam Sayı Mıdır?​

0 saysı, ne pozitif ne de negatif tam sayılardandır. 0, nötr bir tam sayıdır. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz, -1 ile başlayıp eksi sonsuza giden sayılar, negatif tam sayılar şeklinde ifade edilir. 1 ile başlayıp artı sonsuza giden sayılar ise, pozitif tam sayılar olarak adlandırılır. Sıfır, bu iki kümenin dışında kaldığı için ne pozitiftir ne de negatif.

0 Doğal Sayı Mıdır?​

0 sayısı, matematikçilerin bir kısmı tarafından doğal sayı olarak kabul edilmektedir. Ancak, nötr bir sayı olduğu için doğal sayı olmadığı da söylenmektedir. Siz, bu konuda karar verirken kitaplarınızın ve öğretmenlerinizin kabulünü göz önüne alırsanız, ödevinizden puan kırılma şansı azalır.

Tam Sayılar Kaçta Başlar?​

Tam sayılar, eksi sonsuzda başlar ve artı sonsuza kadar devam eder.

Tam Sayılar Kaçta Biter?​

Tam sayılar, artı sonsuzda biter, daha doğrusu sonsuza kadar devam eder ve en büyük tam sayı bu nedenle bilinemez.

Tam Sayılar Kümesi Neden Z İle Gösterilir?​

Tam sayılar kümesi, Almanca sayılar kelimesinin karşılığı olan zahlen kelimesinin baş harfi olan Z ile ifade edilir. Pozitif tam sayılar kümesi Z+ negatif tam sayılar kümesi ise Z- şeklinde yazılır.
 
Top