Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
276
üye
41766
mesaj

Yobaz

Yazalım

#yenikonuaç
Yönetici
Kayıt tarihi
5 Mayıs 2021
Mesaj
1.208
Tepkiler
726
Konuyu Başlatan
Yobaz ne demek, bu kelime dinde veya başka bir konuda bağnazlığı aşırıya kaçıran, başkalarına baskı yapmaya kadar götüren, tahammülsüz kimse anlamına gelmektedir. Yobaz kelimesi daha çok dinle ilgili tutuculuğu temsil etse de, başka konulardaki düşüncelerine aşırı derecede bağlılığı da ifade etmektedir. Yobaz, bir sıfattır.

Yobaz kelimesinin çoğulu yobazlar şeklindedir. Genellikle tutucu fikirleri ile birbirine bağlanmış bir insan grubunu temsil eder.

Yobazlık Nedir?​

Yobazlık, yobazca davranışlar sergileyen, bir fikre aşırı şekilde bağlı olan ve ona dair hiçbir eleştiri kabul etmeyen, başkalarını kendi düşünceleri ve yaşam tarzıyla baskı altına alıp öyle davranmaya ve yaşamaya zorlayan kişilerin içinde bulunduğu durumdur. Cümle içinde kullanımı şu şekildedir:

- Levent'in bu davranışlarını yobazlığına verdik, üstelemedik.

Yobazlık, toplumların gelişiminde engel teşkil etmektedir. Bunun nedeni, yobazlığın din başta olmak üzere hayatın her alanında ilerlemeye karşı çıkması, eski düzeni savunması (statükoculuk) ve ilerlemeyi savunanlara karşı takındığı düşmanca tutumdur.

Yobaz Muhafazakar Farkı​

Yobazlık muhafazakarlık farkı, yobazlığın yeniliğin her biçimine karşı olurken, muhafazakarlığın ise, değişime karşı olma tarzının, mevcut olanı koruma şeklinde olmasıdır. Muhafazakarlar yeniliği tümden reddetmez, ama yobazlar hiçbir şekilde uzlaşmaz ve köktencidir.

Yobaz Eş Anlamlısı​

Yobaz eş anlamlısı, bağnaz, tutucu ve kaba saba şeklindedir.

Yobaz İngilizce Nedir?​

Yobaz İngilizce birden fazla şekilde ifade edilebilir. Zealot (zilıt) ve fanatic (fanatik) kelimeleri, yobazın İngilizce karşılığıdır.

Yobazlık Bulmaca Nasıl Çıkar?​

Yobaz kelimesi bulmacada sorulduğunda, Ticani şeklinde cevap verilmelidir. Yobazlık bulmaca karşılığı ise, Ticanilik şelindedir.
 
Top