Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
276
üye
41766
mesaj

Rehberlik Öğretmeni Nedir, Ne İş Yapar?

uykumvar

Üye
Deneyimli Üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
787
Tepkiler
427
Konuyu Başlatan
Rehberlik öğretmeni, okullarda öğrencilere yardım etmek için çalışır. Bir rehberlik öğretmeni öğrencilerin öğrenmesini, mutluluğunu ve gelişimi engelleyen sorunların üstesinden gelmelerine yardımcı olur. Hepsinden önemlisi, öğrencilerin yaşamları, eğitimleri ve gelecekteki çalışmaları hakkında en iyi planları ve kararları yapmalarına yardımcı olur.

Bir başka deyişle, rehberlik öğretmeni, öğrencilerin mutlu ve başarılı bir yaşam sürmek için tam potansiyellerini geliştirmelerine ve onlara ulaşmalarına yardımcı olan kişidir.Rehberlik Öğretmeni Ne İş Yapar?​

Rehberlik öğretmeni, öğrencilerin sosyal ve duygusal ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra, ilgi alanlarını ve olası kariyer seçeneklerini keşfetmelerine de yardımcı olur. Elbette bu sorumluluklar öğrencilerin yaşlarına göre değişmektedir.

Uygulamada, tüm öğrenciler birine karşı güven inşa eder. Karşılıklı güven sayesinde rehber öğretmen öğrenciye yardım etmekle sorumludur.

Bu yüzden, her şeyden önce rehber öğretmen bu güveni sağlamalıdır. Güven olmadan öğrenciler, mesleki bilgilerini doğru bir şekilde uygulamak için ihtiyaç duydukları bilgileri rehber öğretmenlere vermeyeceklerdir.

Rehberlik öğretmenlerinin okul içinde ve dışında öğrencilerinin yaşamlarını iyileştirmek için birçok sorumluluğu vardır.

Rehber Öğretmenin Görev ve Sorumlulukları​

Bir rehber öğretmenin sorumlulukları, öğrencinin yaşına ve akademik seviyesine göre değişebilir. Rehber öğretmenin temel görevleri şunlardır:
 • Beceri değerlendirmeleri, mülakatlar ve bireysel planlama yoluyla öğrencilerin becerilerini ve ilgi alanlarını değerlendirmek.
 • Düşük sınıf devam oranları gibi akademik performansı etkileyen sorunları belirlemek.
 • Sınıf içi rehberlik ve danışmanlık dersleriyle öğrencilerin sosyal veya davranışsal sorunlarını anlamalarına ve üstesinden gelmelerine yardımcı olmak.
 • Öğrencilerin ve okulun ihtiyaçlarına göre bireylere ve küçük gruplara tavsiyelerde bulunmak.
 • Organizasyon ve zaman yönetimi becerileri ve etkili çalışma alışkanlıkları gibi becerileri geliştirmek için öğrencilerle birlikte çalışmak.
 • Öğrencilerin akademik ve profesyonel hedeflerine ulaşmaları için bir plan oluşturmalarına yardımcı olmak.
 • Öğrencilerin başarılı olmasına yardımcı olmak için öğretmenler ve ebeveynlerle işbirliği yapmak.
 • Olası ihmal veya istismar vakalarını bildirmek.
 • Daha fazla destek için öğrencileri ve ebeveynleri okul dışındaki kaynaklara yönlendirmek.


İlkokulda Rehberlik Öğretmeni Ne İş Yapar?​

İlkokul rehberlik öğretmeni, özellikle ilkokul ortamında çalışan nitelikli bir danışmanıdır. Bu benzersiz ortamda, öğrenci danışmanlık hizmetleri sağlayabilir ve çocukların zorluk çektiği konularda ebeveynleri ile birlikte çözüm bulmaya çalışır.

İlkokul rehberlik etkinlikleri aşağıdaki gibidir:
 • Öğrencileri, okula ve öğrenme sürecine karşı daha olumlu bir tutum benimsemeye teşvik ederler.
 • Çocuğun hayatındaki akranlar, ebeveynler, öğretmenler ve diğer önemli kişilerle iyi ilişkiler geliştirirler.
 • Öğrencilerin iletişim becerilerini geliştirmelerine yardımcı olurlar.
 • Geliştirme görevlerini, kişisel endişeleri, krizleri, akran çatışmalarını, ev ortamlarını, sağlık sorunlarını ve fiziksel engelleri ele alır ve yararlı çözümler sunarlar.
 • Öğrenme gecikmelerini azaltmaya veya ortadan kaldırmaya çalışarak akademik başarı için çözüm üretirler.

Ortaokul Rehberlik Öğretmeni Ne İş Yapar?​

Ortaokul rehber öğretmeni, öğrencilerin akademik, sosyal ve mesleki gelişim ihtiyaçlarını karşılamak için çalışır.

Ortaokul rehberlik etkinlikleri aşağıdaki gibidir:
 • Bir öğrenciye veya küçük bir öğrenci grubuna artan stres, kritik değişiklikler veya öğrencinin başarısına zarar verebilecek diğer durumlarda profesyonel yardım ve destek sağlamak.
 • Öğrenci başarısı için stratejileri ebeveynler, öğretmenler, diğer eğitimciler ve toplum kuruluşlarıyla paylaşmak.
 • Öğrencilerin yeteneklerinin değerlendirilmesi, gelecekleri hakkında karar vermelerine yardımcı olmak için ilgi alanlarının ortaya çıkarılmasına yardımcı olmak.
 • Ergenlik döneminde öğrencilere temel destek sağlamak.
 • Öğrenciler için özenli ve teşvik edici bir öğrenme ortamı yaratmaya çalışmak. Ssınıf başarısı ve sosyal başarı için gerekli becerileri geliştirmelerine yardımcı olmak.


Lise Rehberlik Öğretmeni Ne İş Yapar?​

Lise rehber öğretmenleri, genellikle ilkokul ve orta okul rehberleri ile aynı görevleri yerine getirmek için çalışırlar. Ancak lise rehber öğretmeleri bunlara ek olaraki öğrencilerin liseden sonra ne yapacaklarını belirlemelerine ve onları seçtikleri yola hazırlamalarına yardımcı olmaktan da sorumludurlar.

Lise rehberlik etkinlikleri aşağıdaki gibidir:
 • Öğrencileri üniversiteye hazırlayan lise sınıflarının seçilmesine yardımcı olmak.
 • Öğrencilerin akademik ve profesyonel planlar geliştirmelerine yardımcı olmak.
 • Lise sonrası hedeflerine ulaşmak için öğrencilerle birlikte çalışmak ve tüm sosyal ve akademik sorunları çözmek.
 • Öğrencileri mezuniyet sonrası hayata hazırlamaya da yardımcı olmak.
 • Öğrencilerin başarıya giden engelleri aşmalarına da yardımcı olmak. Kişisel sorunları olan öğrencilerle bireysel olarak çalışmak.
 • Öğrencilerin ilgilerini çekebilecek kariyerleri veya üniversiteleri öğrenmelerine ve onlara uygun olup olmadıklarını belirlemelerine yardımcı olmak.
 • Öğrencileri uyuşturucu bağımlılığı, zorbalık veya lise öğrencilerinin karşılaştığı diğer önemli sorunlar hakkında eğitmek için daha geniş ölçekte çalışabilirler.
Bir okul danışmanı olarak, ilkokuldan son sınıfa kadar hem devlet hem de özel okullarda çalışabilirsiniz.

Rehber Öğretmenlik Hakkında Sık Sorulan Sorular​

Rehberlik öğretmeni ne iş yapar?​

Okullarda rehberlik öğretmenleri, öğrencilerin akademik, davranışsal ve sosyal gelişimlerine rehberlik etmek için öğrenciler ve ebeveynlerle birlikte çalışır. Bu alandaki okul danışmanları ilkokul, ortaokul ve liselerde çalışmaktadır.

Nasıl rehberlik öğretmeni olunur?​

Üniversitelerin rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümünden mezun olarak rehber öğretmen olabilirsiniz. Ayrıca psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra pedagojik formasyon alarak da okullarda rehber öğretmen olarak çalışabilirsiniz.

Her okulda rehberlik öğretmenlerine ihtiyaç var mı?​

Evet, tüm okullarda rehber öğretmen istihdamı vardır. Yapılan araştırlmalara gore 2026 yılına kadar diğer mesleklerden daha hızlı büyüyeceğini ve fırsatların% 11 artacağını tahmin edilmektedir.

Rehber öğretmenin maaşı ne kadar?​

Bir okul danışmanının 2022 Ocak itibariyle aylık maaşı 4.600 TL ’dir.
 
Top