Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
276
üye
41731
mesaj

Kadim Bağırsaklarımız: Atalarımızın Beslenmesinden ve Yaşam Tarzından Neler Öğrenebiliriz?

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
3.961
Tepkiler
3.525
Konuyu Başlatan
microbiology.jpg

Ne yersek oyuz. Yemek yemeyi seçtiğimiz her şey vücudumuzu ve bağırsaklarımızda yaşayan bakteri topluluğu olan mikrobiyotamızı etkiler.

Sanayi devrimi çevre ile ilişkimizi, yeme davranışlarımızı ve yiyecek seçimlerimizi değiştirdi. Yemeğimizi hazırlama şeklimiz de atalarımızdan çok gelişti.

Yaşam tarzımız, bağırsak bakterilerimizi ve onların genlerini (mikrobiyom) ve sağlığımızı etkiler. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda araştırmacılar, obezite ve otoimmün hastalıklar gibi kronik hastalıkların sanayileşmiş dünyada beslenme alışkanlıklarımız ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Bu yıl Nature'da yayınlanan bir makalede, Harvard Tıp Okulu'ndan Marsha C. Wibowo ve işbirlikçileri, atalarımızın bağırsaklarında bulunan bakteri türlerinin genetik bilgilerini yeniden yapılandırdı. Farklı türlere ait 498 genetik profili tanımlayan fosil dışkılarındaki genetik materyali (genom) analiz ettiler.

Örnekler, Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri'nden 1.000 ila 2.000 yıllık fosil dışkılarından geldi. Araştırmacılar, bakterilerin sınıflandırılmasına müdahale edebilecek her türlü kirleticiyi tespit etmek için örnekleri analiz ettiler. Bu örneklerin sonuçları, sanayileşmiş ve endüstriyel olmayan alanlarda sekiz farklı ülkede mevcut insanların dışkılarıyla karşılaştırıldı.

Fosil dışkılarından elde edilen genetik bilginin %39'unun daha önce hiç tanımlanmamış bakteri türlerine ait olduğunu keşfettiler. Bu, sanayileşmiş yaşamımızın mikrobiyotamızın bileşimini değiştirdiği ve mevcut bağırsaklarımızı atalarımızın bağırsaklarından farklı hale getirdiği anlamına geliyor.

Ayrıca farklı bakteri türlerinin sayısını ve bazı belirli türlerin bolluğunu da analiz ettiler.

Şaşırtıcı bir şekilde, atalarımızın mikrobiyomunun, modern sanayileşmemiş ülkelerin dışkılarında bulunan mikrobiyota benzer olduğunu buldular. Bağırsak bakterilerinin çeşitliliğinin çoğu, sanayileşmiş ülkelerden gelen insanlarda kayboldu.

Marsha C. Wibowo ve işbirlikçileri ayrıca sanayileşmiş ülkelerin dışkılarında, sanayileşmemiş ve fosil dışkılara kıyasla, antibiyotiğe dirençli bakterilerin zenginleştiğini buldular. Bu sonuçlar, antibiyotik tüketiminin antibiyotik tedavilerine dirençli bağırsak bakterileri üretebileceğini gösteriyor; bu, bazı ilaçları almaya karar verdiğimizde aklımızda bulundurmamız gereken bir şey.

Atalarımızın beslenme biçimini ve yaşam tarzlarını anlamak, günümüzde uğraşmamız gereken bazı yeni hastalıkların kökenini ortaya çıkarmamıza yardımcı olabilir.
 

Gri

Lahmacun
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
4.739
Tepkiler
5.289
Yakida wrote:
Ne yersek oyuz.

Lahmacun. Evet, katılıyorum.
 

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
3.961
Tepkiler
3.525
Konuyu Başlatan
Bana dondurma diyorsun ama sen de Lahmacun çektirip duruyorsun canımı. ?
Eski evimizde Lahmacuncuya yakındık annem içini evden hazırlayıp götürüyordu, hem daha ucuza geliyordu hem de güvenilir oluyordu en azından içinde ne var biliyorduk, şimdi uzağız merkeze götürsek bile gelene kadar buz gibi olur. :)
İşte bunlar yüzünden barsaklarımızın mikrobiyotası değişmiş demek ki. :D
 
Top