Kolombiya Amazonlarında 12.500 Yıllık Kaya Sanatı Ortaya Çıktı

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
4.132
Tepkiler
3.739
İngiliz-Kolombiyalı Arkeologlardan oluşan bir ekip geçtiğimiz günlerde Kolombiya'nın Serranía de la Lindosa kayalıklarında 12.500 yıl öncesine ait önemli bir kaya sanatı koleksiyonu keşfetti.

Dev kaya sanatı, mastodon ve palaeolama gibi geometrik şekilleri, insanları ve buzul çağı hayvanlarını tasvir ediyor. Araştırmacılar, canlı kırmızı resimlerin, bölgede yüzlerce, hatta binlerce yıldır yaşayan avcı-toplayıcı topluluklar tarafından çizildiğine inanıyor.

Kolombiyalı Amazon: Bir Orman Gizemi

Jose Iriarte liderliğindeki araştırmacılar ekibi, mevcut covid-19 pandemisi nedeniyle halk sağlığı seyahat önlemleri gevşetildiğinde geri dönüp bir kez daha ormanın doğal vahşi doğasıyla yüzleşmeyi hedefliyor.

Exeter Üniversitesi'ne verdiği bir röportajda Profesör Iriarte , “ Bu kaya resimleri, insanların toprağı nasıl yeniden inşa ettiklerinin ve nasıl avlandıklarını, çiftçilik yaptıklarını ve balık tuttuklarının muhteşem kanıtıdır. Sanatın kültürün güçlü bir parçası olması ve insanların sosyal olarak bağlantı kurmasının bir yolu olması muhtemeldir. Resimler, insanların avladıkları dev, artık soyu tükenmiş hayvanlar arasında nasıl yaşayacaklarını gösteriyor.”

12 Aralık tarihinde th , İngiliz televizyon programı “Orman Gizem: Amazon Kayıp Kingdoms” konulu, Kolombiya kaya sanatına adanmış bir bölüm yayınlanacak

Arkeolojik araştırmalar Avrupa Araştırma Konseyi tarafından finanse edildi ve FARC gerillaları ile Kolombiya hükümeti arasında imzalanan barış anlaşması sayesinde mümkün oldu.
 

Unicorn

Yönetici
Yönetici
Kayıt tarihi
29 Mart 2021
Mesaj
76
Tepkiler
1
Atatürk boşuna ''Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir'' dememiş.
Sanat toplumun yaşamına ışık tutuyor çünkü, binlerce yıl sonra bile varlığınızı gösteriyorsunuz.
 

Gri

Lahmacun
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
4.982
Tepkiler
5.633
İnsan binlerce yıldır kendisini ifade etme, estetik duygusunu tatmin etmenin yollarını aramış. Daha doğru düzgün konuşamazken bile estetiğin peşinde koşmuş. Nur içinde yatsın, Atatürk Anadolu'daki çoraklığın sadece salgın hastalık ve kurak topraklar olmadığını görmüş, ruhsal kuraklığın da bir milleti nasıl yaşayan ölü durumuna getirebileceğini kavramış.

Kuş uçmaz kervan geçmez Anadolu bozkırında milletin onca yokluğuna rağmen yükseltmiş opera binasını, düşündükçe muhteşem bir rüya gibi geliyor.
 
Top