Hasta Yarasalarda Sosyal Mesafe Doğal Bir Davranıştır

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
4.135
Tepkiler
3.742
"Kendinizi hasta hissediyorsanız, evde kalın ve insanlarla temastan kaçının". Muhtemelen covid pandemisinin başlangıcından bu yana bu cümleyi kaç kez duyduğunuzu unuttunuz. Ancak çoğu zaman akıllıca tavsiyeyi söylemek yapmaktan daha kolaydır; akranlarımızla sosyal mesafeyi korumak kültürel iletişim normlarımıza aykırıdır.

Ancak akrabalardan uzak kalmak insanlara, diğer hayvanlara doğal gelmiyorsa, bu tipik bir davranıştır. Örneğin, Behavioral Ecology dergisinde dün yayınlanan bir araştırma, vampir yarasaların daha az akraba ile ilişki kurduklarını ve kendilerini hasta hissettiklerinde başkalarıyla daha az zaman harcadıklarını söylüyor.

Hasta hissetmek, ayrı kalmak​

Ohio Eyalet Üniversitesi ve Smithsonian Tropikal Araştırma Enstitüsü'nden araştırmacılar, hayvanların sosyal çevrelerinde mikropların yayılmasını yavaşlatmak veya durdurmak için ne yaptıklarını merak ettiler. Hastalık davranışı, patojen bulaşma oranını değiştirmek için etkili bir önlemdir. Hasta davranış, işbirlikçi bir özellikten ziyade, artan uyuşukluk, uyku ve azaltılmış sosyalliği içeren birçok vahşi hayvan tarafından sergilenen özgecil bir mekanizmadır.

Hastalık davranışı, çalışma grubunun yarısında, bir bağışıklık tepkisini tetikleyen ve hastalık semptomlarını taklit eden, patojen içermeyen bir LPS solüsyonu enjekte edilerek indüklendi. Yarasa grubunun ikinci yarısına plasebo aşısı yapıldı ve hayvanlar Belize, Lamanai'deki vahşi kolonilerine geri bırakıldı. Araştırma grubu, yarasalar arasındaki temasları analiz etmek için, hayvanlar arasındaki karşılaşmaların sayısını ve süresini izleyen yakınlık sensörleriyle bireyleri etiketledi.

Etkileşimleri azaltmak​

Çalışma, "hasta" yarasaların sosyal davranışlarında önemli değişiklikler olduğunu gösteriyor. İki günlük tedaviden sonra hastalık belirtileri azalmaya başlayınca bu davranışlar normale döndü.

Sağlıklı "vampirler" ile karşılaştırıldığında, ortalama dört kişi daha az LPS enjekte edilen yarasalar, diğerleriyle yaklaşık 25 dakika daha az zaman harcadı ve oldukça sosyal grup arkadaşlarıyla daha az bağlantı kurdu.

Sonuç olarak, araştırmacılar, bu davranışların toplamının, tımar gibi fiziksel temas faaliyetleri yoluyla bulaşan bir patojenin yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini savunuyor.
 
Top