Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
277
üye
42133
Diyojen Sendromu

Candan

Üye
Yeni Üye
Tepkiler
40
Konuyu Başlatan
[SIZE= 15px]Diyojen Sendromu Nedir?[/SIZE]​

Diyojen sendromu kişinin çöp ve gereksiz eşya biriktirmesine verilen isimdir. Sendrom, ismini kinik felsefenin öncüsü ünlü filozof Diyojen’den almıştır. Diyojen, toplumdan kendisini soyutlayarak yaşamayı seçen, kurallara ve düzene aykırı bir filozoftur. Diyojen sendromunu yaşayan insanlar da adını aldığı filozof gibi bir yaşam sürmektedir. Dış görünüşlerine önem vermedikleri, insan ilişkilerinden uzak bir hayatı seçerler. Bu bir tür davranış bozukluğu olarak da görülebilir. Genellikle sosyo-kültürel olarak iyi bir seviyede olan bu kişiler, önce çevresiyle iletişimi koparır ardından ise kendisine bakım yapmayı bırakarak, çöp toplamaya başlar. Bu süreç oldukça yavaş ilerlemektedir.
sinoplu-diyojen.jpg

Genellikle yaş aralığına bakıldığında 65 yaş üstü kişilerde yani yaşlılarda görülür. Nedenleri arasında ise, yaşlıların yalnız kalma korkuları, unutkanlık, erken yaşlarda yaşanan stresin cevap vermesi ve beyindeki bazı bozukluklar sayılabilir. Ünlü bir doktor, diyojen sendromu yaşayan insanlar için, “Sokaklarda başıboş bir şekilde dolaşıp çöpleri karıştırırlar. Kendilerince anlamı olan bazı malzemeleri alıp evlerine götürürler. Ev içinde tam bir sefalet görüntüsü mevcuttur. Ağır bir koku hakimdir. Gıda artıkları arasında hayvan leşleri bile olabilir.” demiştir.

s-05af0f2a29b508cbfe7dfef854e1acae7b649870.jpg

[SIZE= 15px]
Biraz Asosyal Yapıdadırlar
[/SIZE]

Bu hastaların genellikle sosyokültürel seviyesi yüksektir ve bu davranışları çok yavaş edinirler. İlk olarak etraflarıyla temaslarını kesen bireyler sonrasında sosyal duygularda çöküş yaşarlar. Genelde yalnız yaşarlar ve yardım kabul etmezler. Diyojen gibi tek istekleri “Gölge etme başka ihsan istemez.” olan hastalar toplum tarafından da çok umursanmazlar. Bu sendrom, beynin idari işlevlerden sorumlu olan frontal lobunda meydana gelen bozulmalar sonucu oluşur. Buna karşın her frontal lob bozunumunda bu belirtilerin ortaya çıkmaması henüz açıklanabilmiş değildir. Sendromun kişilik yapısıyla birlikte ortaya çıkan bir nöropsikiyatrik bir hastalık olması muhtemeldir. Diyojen sendromu yaşayan hastalar toplumdan dışlanmamalı, uygun medikal tedaviye yönlendirilmelidir.

[SIZE= 15px]Peki Diyojen Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?[/SIZE]

Diyojen sendromu, tedavisi oldukça zor hastalıklar arasında yer alır çünkü birey hastalığa direnir. Bu tip hastalarda çözüm, bir süreliğine klinikte yatmaktır. Direnç göstermeyen hastalar ise terapiye yönlendirilir ve terapi bazı hastalarda ilaçla desteklenir.
[SIZE= 13px]Kaynak[/SIZE]

Gri

Lahmacun
Yönetici
Tepkiler
5.331
Korkunç bir durum, kimsenin başına gelmesini istemem. Ölmüş yakınlarını bile evden çıkaramayan, çöplerin arasında bekleten insanlar vardı.

Candan

Üye
Yeni Üye
Tepkiler
40
Konuyu Başlatan
Bu, evini çöp ile dolduranların haberini arada sırada okurdum da, rahatsızlığın adının, ünlü Filozof Diyojen'den gelen 'Diyojen sendromu' olduğunu bilmiyordum.
Başka bir kaynakta da, Diyojen'in kendini insanlardan soyutlayıp, bir müddet, büyük bir fıçının içerisinde yaşadığını okumuştum.

New York Mezarlığı

Hamlet
Yönetici
Tepkiler
2.238
Görseldeki hükümdar da Büyük İskender. Rivayet odur ki, İskender sefere çıkarken -ya da seferden dönerken- Sinop'a uğrayıp -Evet, Diyojen'in Sinoplu olduğuna inanılıyor- Diyojen'i ziyaret ediyor ve "Bir isteğin var mı?'' diye soruyor. Ve Diyojen o meşhur cevabını veriyor: ''Gölge etme, başka ihsan istemez.''

Venüs

Şorbacıbaşı
Yönetici
Tepkiler
3.967
Bu hastalığa sahip insanlar tedavi karşısında oldukça dirençli oluyorlar. Sebebi ise , topladıkları bu eşyalar ve çöpler ile duygusal bağ kurmuş olmaları. Onları kendi hazineleri gibi görürler. Bir zaman sonra abarttiklari için çöp ev gibi oluyor evleri . Başta onlar insanlardan uzak durmayı tercih ederken ,bu istifçi davranışlarından ve maalesef kötü kokudan dolayı insanlar uzak durmaya başlıyor bu sefer . Hatta bazen aile bireyleri bile yalnız bırakıyor bu insanları. Mümkün mertebe ısrar edilerek,yalnız kalmasina müsade etmeden tedaviye ikna edilmeliler.

Üzüm

#Hayırlısıbegülüm#
Forumun Gediklisi
Tepkiler
2.597
Bizim yan komşular ,kar koca ve yaslilar öyleymiş. Şikayet etmisler , belediye gelince adamın feryadı mahalleyi sarmış. Çok kötü bı durum.

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Tepkiler
3.566
TLC televizyonunda bu gibi insanlarla ilgili bir program var zaman zaman denk gelip izliyorum, çocukları ağlıyorlar artık onların haline, psikolog tutup hallediyorlar, sorun psikolojik zaten, benim de pek çok şeyi atamama gibi bir huyum var, annem takılıyor bazen bana onlara benzeyeceksin diye, bir ürün alıyorum meselâ kutularını bir türlü atamıyorum, hep bir takıntı lâzım olur diye. :D

Raison D'etre

Fallow the white rabbit
Moderatör
Tepkiler
1.686
TLC televizyonunda bu gibi insanlarla ilgili bir program var zaman zaman denk gelip izliyorum, çocukları ağlıyorlar artık onların haline, psikolog tutup hallediyorlar, sorun psikolojik zaten, benim de pek çok şeyi atamama gibi bir huyum var, annem takılıyor bazen bana onlara benzeyeceksin diye, bir ürün alıyorum meselâ kutularını bir türlü atamıyorum, hep bir takıntı lâzım olur diye. :D

Babaannem de orta halli bir diyojen gibiydi 😀

Şimdi sakladıklarının çoğunun antika değeri olması ve pahasinin çok üstünde alıcı bulması beni de teşvik etmiyor değil ajsks