Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
277
üye
42132
mesaj

Mekatronik Mühendisi Nedir?

Rick

Üye
Yeni Üye
Kayıt tarihi
29 Temmuz 2021
Mesaj
357
Tepkiler
3
Konuyu Başlatan

Mekatronik Mühendisi Ne Demek?​

Mekatronik mühendisi, yeni makine ve araçların üretim ve işlevlerindeki verimliliği artırmak için mekanik, elektronik ve bilgisayar mühendisliğinin özelliklerini birleştirir. Mekatronik mühendisi, üretim sürecindeki değişiklikleri uygulamaya koymadan önce, montaj hattı verimliliği ve maliyet gibi faktörleri göz önünde bulundurarak, iyileştirmeler yapmak için çeşitli yöntemlerle testler yapar. Potansiyel çözümleri geliştirmek için bilgisayar destekli tasarım yazılımı kullanır.

Mekatronik Mühendisi Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?​

Robotik, tıbbi teknoloji, insan-makine etkileşimi, üretim, insansız hava ve kara taşıtları gibi sahalarda çalışabilen mekatronik mühendisinin sorumlulukları şu başlıklar altında toplanabilir;
 • Mekanik, elektronik sistemleri ve bilgisayar teknolojilerini kullanarak endüstriyel sorunlara yeni çözümler geliştirmek,
 • Çeşitli teknolojileri entegre ederek yeni ürünler tasarlamak,
 • Ürün hatları için yeni elektro-mekanik konseptler geliştirmek,
 • İnsan iş gücü kullanımının tehlikeli olabileceği; sualtı arama, madencilik veya ormancılık gibi görevlere bilgisayar, elektronik ve mekanik destekli yöntemler geliştirmek,
 • Yeni mekatronik ekipmanın fizibilitesini, maliyetini veya performans faydasını belirlemek için çalışmalar yürütmek,
 • Mevcut geliştirme veya üretim prosedürlerini analiz etmek ve iyileştirmeler önermek,
 • Geliştirme veya üretim projeleri için teknik ve kaynak gereksinimlerini belirlemek,
 • Verimliliği, kaliteyi veya performansı arttırmak için teknik tasarım veya süreç değişiklikleri önermek,
 • Bilgisayar kullanarak karmaşık mekanik, elektronik veya diğer mühendislik sistemlerinin modellenmesi, simülasyonu ve analizini yapmak.

Nasıl Mekatronik Mühendisi Olunur?​

Mekatronik mühendisi olmak için üniversitelerin Mekatronik Mühendisliği bölümünden lisans derecesi ile mezun olmak gerekmektedir.

Mekatronik Mühendisinde Olması Gereken Özellikler​

Bir konu hakkında birçok fikir üretme yeteneğine sahip olan mekatronik mühendisinde aranan genel nitelikler şunlardır;
 • Karmaşık problemleri tanımlayıp, seçenekleri geliştirecek ve çözümleri uygulayabilecek problem çözme kabiliyetini gösterebilmek,
 • Problemlere yaklaşımların, alternatif çözümlerin ve sonuçlarının güçlü ya da eksik yanlarını belirleyebilecek eleştirel düşünceye sahip olmak,
 • Uygulanabilir çözümler üretmek için genel kuralları belirli problemlere uygulama becerisine sahip olmak,
 • Matematiksel muhakeme yapabilmek,
 • Bilgiyi doğru şekilde iletmek için etkili bir iletişim dili kullanmak,
 • Ekip çalışmasına yatkın olmak.
 

Tatar

Moderatör
Moderatör
Kayıt tarihi
27 Mart 2021
Mesaj
1.563
Tepkiler
1.967
İşin aslına bakıldığında teknoloji ilerleyip yeni bölümlerle vasıflı eleman açığı doldurulurken vasıfsız çalışanlar da bi o kadar artmakta ve boşa çıkmakta mesleki seçimler daha belki ortaokul seviyesinde belirlenmeli. Üniversite mezunu diplomasını alıyor sonra mavi yaka nin ağzının içine bakıyor. Mavi teoriden eksik beyaz pratikten tam anlamıyla çarpık ilişki ???
 

Hannibal

Üye
Yeni Üye
Kayıt tarihi
29 Temmuz 2021
Mesaj
206
Tepkiler
2
Bu yönetim mantığıyla çıka çıka bu çıkar.Öncesinde de pek hayır etmezdi ama bir nebze biraz daha iyiydi.En azından Meslek Liseleri amacını yerine getirebiliyordu.Şimdi meslek liselerine en zayıflar gidiyor.

Bu çarpık ilişki daha uzun yıllar, daha da beter olacak şekilde sürecek gibi gözüküyor.
 

Tatar

Moderatör
Moderatör
Kayıt tarihi
27 Mart 2021
Mesaj
1.563
Tepkiler
1.967
Hannibal dedi ki:
Bu yönetim mantığıyla çıka çıka bu çıkar.Öncesinde de pek hayır etmezdi ama bir nebze biraz daha iyiydi.En azından Meslek Liseleri amacını yerine getirebiliyordu.Şimdi meslek liselerine en zayıflar gidiyor.

Bu çarpık ilişki daha uzun yıllar, daha da beter olacak şekilde sürecek gibi gözüküyor.

Aynen meslek lisesi eğitimi almış biri olarak sorumluluk almayı, el becerilerini ön plana çıkarma ,malzemeyi doğru kullanma, malzemenin bakımı ,korunması, disiplin, alternatif ürünler ile sonuca gidebilme yetkinliği gibi temel kavramları alabilmiş olmanın haklı gururu içindeyim. El becerisi ve tecrübe mesleğini sevmekle kazanılacak bir durum.Sahsi fikrim her ne olursa olsun herbireyin bir mesleği olmalı masaya yumruğunu vurabilecek eyvallah etmiyecek seviyede? Hayal değil elbet zamanı geliyor şekil 1 A ?
 
Top