Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
276
üye
41764
mesaj

Kalanşo Çiçeği (Kalanchoe) | Bakımı, Yetiştirilmesi, Çoğaltılması

Candan

Üye
Yeni Üye
Kayıt tarihi
16 Mayıs 2021
Mesaj
463
Tepkiler
40
Konuyu Başlatan
sm-Kalanchoe-Sukkulente-Farben-Vielfalt-21a85817e6.jpg

Kalanşo Çiçeğinin Genel Özellikleri​

Crassulaceae familyasından etli yapraklı bitki türü. Kalanchoe ve Bryophyllum olarak iki seksiyonda toplanırlar. Afrika ve Asya'nın tropik bölgelerinde yer almaktadır. Çoğu türleri de Madagaskar'da bulunmaktadır. Katmerli çiçek açanlarına Calandiva denir.

IMG-8843.jpg

Kalanşo İsmi Nereden Gelir?​

Kalanchoe kelimesi Çinceden gelir. Kalanchoe’nin Çin’de bazı türlerinin bulunduğundan ve süs bitkisi olarak ilk önce Çin’de kullanıldığından dolayı onların verdiği ad bilimsel ad olarak tercih edilmiştir. Kalanchoe’nun kelime anlamı “düşüp yeşerendir”. Kalanchoe çiçeğinden düşen, kırılan dalları ve yaprakları düştüğü toprakta köklenerek, filizlenip büyür.

Kalanşo'ların kırmızı, açık pembe, koyu pembe, sarı, turuncu, beyaz çiçekleri vardır. Aydınlık, havadar, hafif güneşli yerlerde bulundurulmalı ve sürekli yakıcı güneş ışığından korunmalıdır. Bünyesinde su tutabilmesi güçlü olup geceleri havadar ortam ister.

istock-kalanchoe-ralf-geithe.jpg

Kalanşo Çiçeğinin Yetiştirilmesi, Bakımı​

 • Günde en az iki saat direkt güneşte yapraklarının ısınacağı ve gündüz boyu kuvvetli aydınlık olabilen yerde tutulmalıdır. Yaz ortasında yakıcı güneşten korunmalıdır.
 • Doğrudan güneş ışığı istemeyen bu çiçek dolaylı ışıklardan da yararlanabilir.
 • Çok fazla soğuk ve yakıcı sıcak havada bırakmak, çiçeğin yapraklarına ve köklerine zararlıdır.
 • Hava akımlarından kolay etkilenen Kalanşo çiçeği, bu etkiden korunmalıdır.
 • Yılda en az bir kere vitamin ve mineral desteği sağlanmalıdır. Orkide besini ve Afrika menekşesi besini uygundur.
 • Saksı değişimi genellikle sıcak ayların başlangıcı olan Nisan - Mayıs aylarında yapılmalıdır.
 • Kalanşo bulunduğu yerde başka cisimlerle temasta bulundurulmamalıdır.
 • Kalanşo çiçeğini yetiştirmede en önemli kural, kış aylarında oda sıcaklığının 12 °C nin altında olmaması gerektiğidir.
 • Kalanşo çiçeği genellikle yaz aylarının başlangıcında çiçek açar ve çiçeklerini kış aylarına doğru dökerek bir dinlenme sürecine girer.
 • Toplu formda çiçek elde etmek için, saksı değiştirdikten sonra kuvvetlice budama yapılmalıdır.
 • Poşetlerde satılan “humus katkılı” hazır toprağa dikilmelidir. Toprak mutlaka humus katkılı olmalıdır. Köklerinin çürümemesi için kuvars kumu ve küçük taneli ponza taşı karıştırmak gerekir.
 • Humuslu, havadar, süzek toprakta Kalanşo çok gürbüz gelişir.
 • Büyümesi İlkbahar mevsiminden Yaz mevsiminin başına kadar hızlı olur. Sıcak yaz aylarında gelişim yavaşlar, sıcakların şiddetine göre durabilir. Yaz sıcakları sona erdiğinde tekrar gelişmeye başlar. Sonbahar serinlerinin artmasıyla birlikte gelişim daha da hızlanır ve tomurcuklanır.

Kalanchoe2.jpg

Kalanşo Çiçeğini Sulama Yöntemi​

 • Su gereksinimi az olan bir bitkidir
 • Kış aylarında aşırı soğuktan korunarak çok az sulanmalıdır.
 • Yaz aylarında çiçeğin suya olan ihtiyacı artacağından verilen suyun arttırılması gerekmektedir.
 • Su toprağın her tarafına ulaştırılmalıdır.
 • Sulamalar aynı günde ve aynı miktarlarda olmalıdır.
 • Kalanşo çiçeğine kış aylarında musluktan alınan soğuk çeşme suyu verilmemelidir. Verilen su oda sıcaklığında olmalıdır.
 • Toprağın alkalinliliğinin artmaması için pH 7 özel içme suyuyla ya da iki gün dinlendirilip tortusu dibe çökmüş musluk suyunun üst kısmından alıp sulanmalıdır. Sulama yazın sıcak günlerde toprak üst yüzeyi hafifçe kuruduğunda, diğer zamanlarda toprak üst yüzeyi iyice kuruduğu zaman yapılmalıdır.

kalanchoe-blossfeldiana.jpg

Kalanşo Çiçeğinin Çoğaltılması​

 • Kalanşo çiçeğinin gelişimi pek hızlı olmaz. Boyu çok fazla uzamaz.
 • Çoğaltılması sırasında köklerinden ayrılan Kalanşo, başka bir saksının içine dikilerek çoğaltılır. Bu yönteme kökten ayırma yöntemi denilmektedir. Kökten ayrılan ikinci çiçek en kısa zamanda büyüyerek çiçek açar ve diğer bitkide tekrar kök vermeye başlar. Köklenecek parça direkt güneşten biraz ısınacağı ve çok havadar yerde tutulmalıdır.
 • Yılın her zamanında Kalonşo'nun herhangi dalını kırıp direkt toprağa dikilmesi halinde kesin tutar. Yaprağından da çoğultmak mümkündür. Yaprak saplı olarak koparılır, suda bekletilerek köklendirilir. Suda bekletilmeden de direkt toprağa dikilebilinir. İlk üç ay bitki besini verilmemelidir.
 • Çoğaltılması için en uygun zaman Nisan ayından Haziran ayı başlarına kadardır.

kalanchoe-blossfeldiana-1024x814.jpg

Kalanşo Çiçeğini Budama ve Budama Zamanı​

Çiçekleri geçtiği zaman ya da Nisan ayı sonu ile Haziran ayı başı arasında budanabilir. Yine de gür gelişim olursa, istenilmesi halinde Ağustos ayında tekrar budana bilinir. Kesilen dallar ayrı saksılara dikilerek köklendirilir. Kesip dikilen her dal Sonbahar mevsiminde kesinlikle tomurcuklanacaktır. Budama istediğiniz şekilde rahatça yapabilirsiniz. Sadece yapraksız bırakmamak gerekir.
 

Candan

Üye
Yeni Üye
Kayıt tarihi
16 Mayıs 2021
Mesaj
463
Tepkiler
40
Konuyu Başlatan
Kalanchoe-Calandiva.jpg

Kalanşo Çiçeklerinde Kök Çürümeleri​

Kalanşolarda kök ve dip kısım çürümeleri çok rastlanılan bir problemdir. Toprağı kuru olmadığı halde yapraklarda pörsüme, yumuşama olmuşsa bilin ki kökler çürümüştür. Gereksiz yere sulama yüzünden ve kumsuz toprak yüzünden olur. Çürümenin erişmediği sağlam yerinden kesip yeniden dikerseniz hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam eder. Bu kesindir.

Hatta henüz çiçek açarken olsa ve kesip yeniden dikseniz hiçbir şey olmamış gibi bir iki hafta içinde toparlanır ve hayatına devam eder. Kısa sürede yeni kökler çıkarır. Kök çürümesinin bir başka sebebi topraktan hiç besin alamamasıdır. Bünye kendiliğinden köklerle ilişiği kesiyor. Amacı kopup sürüklenmek ve başka yerde köklenmektir.

Kalanchoe-Calandiva-Pflege.jpg

Kalanşo Çiçeklerinde Bitlenme​

En çok kalandivalar (katmerli çiçek açan kalanchoeler) bitlere maruz kalır. Yapraklarda yapış yağış olma hali kesinlikle bitler yüzündendir.

anchoe-flammendes-kaethchen-2252484-blp-floradania.jpg

Kalanşo Çiçeklerinin Yapraklarında Mantar Hastalıkları​

Çoğunlukla bitlerin eseridir. Bazı bitler fark edilmiyor ve sebebin bitlerden kaynaklandığı anlaşılmayabilir. Güneşsiz ve esintisiz ortamlarda da yapraklarda mantar hastalıkları görülür. Bazen kararma çürüme, bazen küf gibi, tozlanma gibi oluşumlarla yaprakların bozulması şeklinde olur. Çaresi yaprakların günde en az iki saat direkt güneşte ısınması ve ortamın çok havadar, esintili olabilmesidir. Yapraklarda en hafif bir küf, toz görüldüğünde, ıslak besle silip temizlenmelidir, aksi takdirde hastalık artar.

nchoe-flammendes-kaethchen-cc0-pixabay-hans-200622.jpg

Kalanşo'nun Çiçek Açmaması Sorunu​

Akşamları ışık yanan bir yerde bulunuyorsa asla tomurcuklanmaz. Çünkü gündüz süresinin azalması çiçek açtırır. Eğer akşam ışığı yüzünden bunu anlayamazsa tomurcuklanması mümkün değildir.

kalanso.jpg

Kalanşo Çiçeklerinde Dal Kırılmaları​

Sık görülen problemler arasında. Kalanşo çiçeğinin dalları çok gevrektir. Herhangi bir etki kolayca kırılmasına neden olabilir. Kırılan dalı bir yere dikerseniz kesinlikle tutacaktır.

kalan-o.jpg

Kalanşo Çiçeklerinde Yaprak Sararması, Gelişememe Sorunları​

Topraktan besin alamaması ya da gece havasız ve sıcak yerde kalmasından dolayıdır. Geceleri sıcak-havasız odalarda fazla bulundurmamalıdır. Kalanşo çok az da olsa asitli toprak sever. Toprağına ve sulamaya dikkat edilmelidir. Alkalinlilik yüksek olursa besin verseniz bile iyi gelişemez, cılız kalır. Yapraklar kısa ömürlü olur.

Kalan-o-1.jpg

Güneş Yetersizliği​

İncecik, uzun, fazlaca esnek, sarkıcı dallar problemi Kalanşo çiçeğinin güneşsiz kalmasından dolayıdır...
 

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
3.962
Tepkiler
3.529
Bıktım benim kalanşolardan sulamıyorum artık ölsünler diye, ne yapsam yaranamıyorum zaten, anlamadım ki su çok mu geliyor az mı geliyor.
N'aparsam yapayım yapraklar sararıyor 10 günden fazla oldu sulamıyorum.tamamen ölme moduna girdiler zaten sadece en üst yeni yapraklar yeşil hepsi kahverengi oldu. Sevmedim kalanşoları.
 

Candan

Üye
Yeni Üye
Kayıt tarihi
16 Mayıs 2021
Mesaj
463
Tepkiler
40
Konuyu Başlatan
@Yakida
Bir de derin budamayı denesen?
Sağlıklı dallar çıkabilir. Kalanşon tazelenir.
 

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
3.962
Tepkiler
3.529
Bakayım deneyeyim, şimdi bütün ilgimi Orkide'ye verdim. Şimdilik sorun yok.
 

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
3.962
Tepkiler
3.529
Yahu bu kalanşo beni delirtecek söküp atacağım sonunda...
Dedim ya 15 gündür su vermiyorum üstelik de balkonda duruyor sıcak mı sıcak bir ortamda, sararmış yapraklarını koparmıştım memnun görünüyordu ama baktım ki bu sefer de toprağı aşırı kurumuş nereye kadar vermeyeceğim dedim çok az bir su bardağı bile değil su verdim.
Vermez olaydım tekrar başladı sararmaya hakikaten anlamıyorum, çiçeğe su değil sanki zehir veriyorum.
 

Candan

Üye
Yeni Üye
Kayıt tarihi
16 Mayıs 2021
Mesaj
463
Tepkiler
40
Konuyu Başlatan
@Yakida.
Çiçeğin köklerini hiç inceledin mi? Kurt, böcek, bit vs. yiyor olmasın...
Zira kalanşo zor bir çiçek değildir.
Bak bakalım şayet o türlü haşereler görürsen, hatta görmesen de, akan suyun altında bir güzel yıka.
Son çare :(
 
Top