Hayır, Koronavirüs Bir Laboratuvarda Yapılmadı

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
4.134
Tepkiler
3.742
[SIZE= 15px]Hayır, koronavirüs laboratuvarda yapılmadı. Genetik bir analiz, bunun doğadan geldiğini gösteriyor.[/SIZE]
[SIZE= 14px]Bilim adamları, SARS-CoV-2'nin kökenleri hakkındaki komplo teorilerini ciddiye aldı ve onları çürüttü[/SIZE]

031920_ts_covid-conspiracies_feat-1028x579.jpg
[SIZE= 13px]COVID-19'a neden olan SARS-CoV-2 virüsünün (ABD'li bir hastadan izole edilen virüsün bu transmisyon elektron mikroskobu görüntüsünde görüldüğü gibi) insan yapımı olduğu söyleniyordu, ancak bilim adamları şimdi bu teoriyi çürüttüler.[/SIZE]


Yeni bir çalışma, dünyayı çevreleyen koronavirüs pandemisine laboratuvarda yapılan bir virüs değil, doğal bir virüs neden olduğunu söylüyor.

Virüsün genetik yapısı, SARS-CoV-2 insan yapımı olsaydı beklendiği gibi bilinen virüslerin bir karışımı olmadığını ortaya koyuyor. Kristian Andersen ve meslektaşlarının Nature Medicine'de 17 Mart'ta yayınladıkları rapora göre, Pangolin adı verilen pullu karınca yiyenlerde yakın zamanda tespit edilen virüs olağandışı özelliklere sahip, bu da virüsün doğadan geldiğinin kanıtı.

Kaliforniya, La Jolla'daki Scripps Araştırma Enstitüsü'nde bulaşıcı hastalık araştırmacısı Andersen, Çin'de bir salgına neden olan koronavirüsü ilk duyduğunda, virüsün nereden geldiğini merak etti. Başlangıçta araştırmacılar, virüsün Çin'in Vuhan kentindeki bir deniz ürünleri pazarındaki hayvanlardan insanlara bulaşan ve daha sonra insandan insana geçen tekrarlayan enfeksiyonlarla yayıldığını düşündüler. O zamandan beri diğer araştırmacılardan gelen analizler, virüsün muhtemelen bir hayvandan insana sadece bir kez sıçradığını ve yaklaşık Kasım ayının ortasından beri insandan insana yayıldığını ileri sürdü.

Ancak virüsün genetik yapısı Ocak ayı başlarında ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra, virüsün bir laboratuvarda tasarlanıp kasıtlı veya kazara serbest bırakıldığına dair söylentiler dolaşmaya başladı.

New Orleans'taki Tulane Üniversitesi'nden bir virolog olan Robert Garry, yarasalarda bulunan ve insanlarda hastalığa neden olma potansiyeline sahip koronavirüsler de dahil olmak üzere virüsler üzerinde araştırmalar yaptı, Garry talihsiz bir tesadüfün komplo teorisyenlerini körüklediğini söylüyor ve ekliyor: Wuhan Viroloji Enstitüsü, deniz ürünleri pazarına “çok yakın” bu da insanların, virüsün kaçıp kanalizasyona gittiğini ya da birinin laboratuvarından çıkıp pazara falan gittiğini düşünmelerine neden oldu" diyor.

SARS da dahil olmak üzere virüslerin kazara yayılımları geçmişte diğer laboratuvarlardan meydana geldi. Andersen, "Bu, öylece göz ardı edebileceğiniz bir şey değil" "Bu aptalca olurdu." diyor.

İpucu Aramak

Andersen, virüsün insan yapımı olabileceği veya laboratuvarda büyüyüp kazara bir laboratuvardan salıverilmiş olabileceğine dair ipuçlarını analiz etmek için çeşitli ülkelerden Garry de dahil olmak üzere evrimsel biyologlar ve virologlardan oluşan bir ekip kurdu.

Andersen, “Virüsün doğal olmayan bir kökene sahip olduğuna dair birden fazla farklı versiyonu bulunan bu teoriyi ciddi bir potansiyel hipotez olarak kabul edelim” dedik.

Slack ve diğer sanal portallar aracılığıyla buluşan araştırmacılar, kökeni hakkında ipuçları için virüsün genetik yapısını veya RNA dizisini analiz ettiler.

Andersen, virüsün insan yapımı olmadığı "neredeyse bir gecede" açıktı. Bir virüs yaratmayı uman herkesin zaten bilinen virüslerle çalışması ve bunları istenen özelliklere sahip olacak şekilde tasarlaması gerekir.

Ancak SARS-CoV-2 virüsünün daha önce bilinen virüslerin bileşenlerinden farklı bileşenleri vardır, bu nedenle doğada bilinmeyen bir virüs veya virüslerden gelmeleri gerekiyordu. Andersen ve meslektaşları çalışmada "Genetik veriler, SARS-CoV-2'nin daha önce kullanılmış herhangi bir virüs omurgasından türetilmediğini inkar edilemez bir şekilde gösteriyor" diye yazıyor.

"Bu, birinin tasarlayıp bir araya getireceği bir virüs değil. Garry, bazıları mantıksız olan çok fazla farklı özelliğe sahip” diyor. "Daha ölümcül bir virüs yapmaya çalışıyor olsaydınız bunu yapmazdınız."

Diğer bilim adamları da aynı fikirde. İsviçre'deki Basel Üniversitesi'nden moleküler epidemiyolog Emma Hodcroft, “Virüsün tasarlandığına veya bilerek salındığına dair kesinlikle hiçbir kanıt görmüyoruz” diyor. Hodcroft Andersen'in grubunun bir parçası değildi, ancak Nextstrain.org ile dünyaya nasıl yayıldığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için koronavirüsteki küçük genetik değişiklikleri izleyen bir bilim ekibinin üyesi.

Hodcroft, bu bulgunun, akran incelemesinden önce bioRxiv.org'da yayınlanan ve koronavirüste HIV parçaları bulduğunu iddia eden geniş çapta tartışmalı bir analizi çürüttüğünü söylüyor. Diğer bilim adamları hızla çalışmadaki kusurlara dikkat çekti ve yazarlar raporu geri çekti ancak virüsün tasarlandığı fikrini körüklemeden önce değil.

Hodcroft, virüsün genetik materyalinin bazı bölümlerinin HIV'e benzediğini, ancak bu, evrim sırasında ortak bir atayı paylaşan virüslerden kaynaklanan bir şey olduğunu söylüyor

Tuhaf özellikler bulma
Andersen'ın grubu daha sonra virüsün bir laboratuvardan yanlışlıkla salınıp yayılmadığını belirlemek için yola çıktı. Bu gerçek bir olasılık çünkü birçok yerde araştırmacılar insanları enfekte etme potansiyeline sahip koronavirüslerle çalışıyor, diyor. "Laboratuvardan bazen, neredeyse her zaman kazara bir şeyler çıkıyor" diyor.

Andersen, virüsün birkaç beklenmedik özelliğinin araştırmacıların dikkatini çektiğini söylüyor. Özellikle, koronavirüsün başak proteinini kodlayan gende, içinde sıkışmış 12 ekstra RNA yapı taşı veya nükleotid bulunur.

Bu sivri protein, virüsün yüzeyinden dışarı çıkar ve virüsün insan hücrelerine tutunup girmesine izin verir. RNA yapı taşlarının bu eklenmesi, başak proteinine dört amino asit ekler ve proteinde, furin adı verilen bir enzimin kesmesi için bir alan oluşturur. Furin insan hücrelerinde yapılır ve proteinleri yalnızca, ekleme ile oluşturulana benzer belirli bir amino asit kombinasyonunun bulunduğu noktalarda parçalar. SARS ve diğer SARS benzeri virüslerde bu kesme siteleri yoktur.

Furin kesme yerini bulmak sürpriz oldu: "Bu bir aha anıydı ve bir uh-oh anıydı," diyor Garry. Kuş gribi virüsleri furin tarafından kesilebilme yeteneğini kazandığında, virüsler genellikle daha kolay bulaşabilir hale gelir. Ekleme ayrıca şeker moleküllerinin başak proteinine bağlanabileceği yerler oluşturarak virüsü bağışıklık sisteminden korumak için bir kalkan oluşturdu.

COVID-19 virüsünün başak proteini ayrıca insan hücreleri üzerindeki ACE2 adlı bir proteine SARS'tan daha sıkı bağlanır (SN: 3/10/20). Daha sıkı bağlanma, SARS-CoV-2'nin hücreleri daha kolay enfekte etmesine izin verebilir. Birlikte, bu özellikler COVID-19'un neden bu kadar bulaşıcı olduğunu açıklayabilir (SN: 3/13/20).

Andersen, "Bu iki özellik çok tuhaf" diyor. "Bunun nasıl olduğunu nasıl açıklayacağız? Dürüst olmak zorundayım. [Bunun doğal olduğundan] şüpheliydim. Bu, virüslerin laboratuvar kaplarında birçok kez çoğalırken mutasyonlar kazanabileceği bir laboratuvardaki doku kültüründe olmuş olabilir. Doğada, bu mutasyonlardan bazılarını taşıyan virüsler, doğal seleksiyonla ayıklanabilir, ancak zayıf virüslerin bile hayatta kalmak için çok savaşmak zorunda olmadığı laboratuvar kaplarında kalabilir.

Ancak daha sonra araştırmacılar, SARS-CoV-2'yi yarasalar ve Pangolinler de dahil olmak üzere doğada yakın zamanda bulunan diğer koronavirüslerle karşılaştırdı. Garry, "SARS-CoV-2, Yarasa ve Pangolin virüslerinin bir karışımı olabilir gibi görünüyor" diyor.

Virüsler, özellikle koronavirüsler gibi RNA virüsleri, doğada genellikle genleri değiştirir. Pangolin virüsleriyle ilgili genleri bulmak özellikle güven vericiydi çünkü bu virüslerin genetik yapısı SARS-CoV-2'nin keşfine kadar bilinmiyordu, bu da laboratuvarda kimsenin onlarla çalışma olasılığının düşük olduğunu söylüyor.

031920_ts_covid-conspiracies_inline_680.jpg
[SIZE= 13px]Pangolinleri enfekte eden koronavirüsler, araştırmacılara SARS-CoV-2 virüsünün doğal olduğuna dair önemli ipuçları verdi.[/SIZE]

Ekip, özellikle pangolinlerin, spike proteinin ACE2'ye sıkı bağlanmasına neden olan amino asitlere sahip olduğunu buldu. Andersen, "Açıkçası, bu doğada olabilecek bir şey" diyor. "Bunun çok önemli küçük bir ipucu olduğunu düşündüm. İnsana [proteine] daha sıkı bağlanması konusunda hiçbir gizem olmadığını gösteriyor çünkü pangolinler de yapıyor.”

Andersen, şeker ek bölgelerinin virüsün doğal olduğuna dair başka bir ipucu olduğunu söylüyor. Şekerler, virüsü bir bağışıklık sistemi saldırısından koruyan bir "müsin kalkanı" oluşturur. Ancak laboratuvar doku kültürü kaplarının bağışıklık sistemleri yoktur, bu da virüsün laboratuvarda yetiştirilmesinden böyle bir adaptasyonun ortaya çıkmasını pek olası kılmaz. “Bu tür doku kültürü hipotezini açıklıyor” diyor.

Hodcroft, SARS-CoV-2'nin yarasa ve pangolin virüslerine benzerliğinin, virüsün doğal olduğuna dair en iyi kanıtlardan biri olduğunu söylüyor. “Bu, insanlara başka bir hayvan yayılımıydı” diyor. "Gördüklerimiz için gerçekten en basit açıklama bu." Araştırmacılar hala tam olarak hangi hayvanın kaynak olduğundan emin değiller.

Andersen, analizin muhtemelen komplo teorilerini dinlenmeye bırakmayacağını söylüyor. Yine de, analizin yapmaya değer olduğunu düşünüyor. Andersen, "Başlangıçta kendim şüpheciydim ve ileri geri dönmeye devam ettim" diyor, ancak şimdi ikna oldu. "Bütün veriler bunun doğal olduğunu gösteriyor."

26 MART 2020
 
Top