Konut Kredisi Almaya Engel Durumlar

uykumvar

Üye
Deneyimli Üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
804
Tepkiler
434
Konut kredisi almaya engel olan durumlar neler, hangi durumlarda banka konut kredisi vermez, ne zaman konut kredisi onaylanmaz merak ediyorsanız, sizin için araştırdık.

Kira derdinden kurtulup ev alabilmek her bireyin hayalidir bunu hepimiz biliyoruz. Gerek birikimleri değerlendirerek gerekse konut kredisi çekerek ev sahibi olmak ister herkes. Fakat konut fiyatlarının gerektiğince yüksek bulunduğu bu bugünümüzde bazı durumlarda yaptığımız birikimlerle alabilmek istediğimiz evi almaya yetmeyebiliyor, ya da kredi çekerken evin peşinat tutarını fakat karşılayabiliyor. Bu gibi hallerde bankaların sunmuş bulunduğu konut kredileri imdadımıza yetişiyor.

Peki, konut kredisi alma şartları nelerdir?

Konut Kredisi İle İlgili Olan Engelleyici Durumlar​

Ev sahibi olma seçeneklerinden olan ev kredisi ile ev alabilmek için muhakkak dilediğiniz evin konut kredisine uygun olması gerekir. Almayı dilediğiniz evin inşasının %80 oranında sonuçlanmış olması gerekiyor. Tapuda mesken olarak geçmesi gerekiyor, kat irtifakı ya da kat mülkiyeti olması lazım, tapuda haciz olmaması da koşuldur.

Apartmana ait otopark, bodrum gibi ortak alanların da tapuya dahil olması hali ve dubleks olarak görünen dairelerin de ayrılmış olup iki ayrı kapıyla ve de iki ayrı meskene dönüştürülmüş olması da konut kredisi çekmeye ideal olmayan özelliklerdendir.

Alınan Evin Sahibi Akrabanız Olmamalı​

Konut kredisi ile istediğiniz evin sahibi birinci dereceden akrabanız ise kredi başvurunuz onaylanmaz bunu unutmayınız. Bunun sebebi ise bu tip satışların yüksek tutardaki nakit ihtiyacını gidermek hedefiyle yapılması gibi durumların var olmasıdır. Yani bankalar bunun önüne geçmek amacıyla bu tip hallerde konut kredisi vermez.

Krediyi Çekecek Olan Kişinin Durumu​

Konut için uygun kredi çekecek olan bireyin de kredi çekebilmeye uygun olması gerekiyor elbette. Temel koşul tabi ki kredi çekecek olan bireyin sigortalı bir işte çalışıyor olması gerekiyor. Bankalardan kredi çekebilmek amacıyla belge ile gösterilebilir bir geliriniz ve devam etmekte olan sigortanız olması gerekiyor. Gelirinizi de belgeleyemiyorsanız eğer, kredi çekmeniz olası değildir. Bankalar amacıyla mühim olan bir başka ölçüt de kredi notunuzdur.

Eğer siz de bir eve sahip olmak istiyorsanız ve araştırmalarınız dahilinde bu makalemizi okuduysanız kafanızda nasıl bir ev alacağınız ve hangi koşulları taşıyan bir alacağınızı kafanızda tasarlamışsınızdır. Önemli bir konu olan akrabadan ev almak konusunu belki ilk defa duydunuz ama bu önemli bir konudur. Bütün bu koşulları uygulayarak başvurduğunuz konut kredisi kabul edilecektir.
 
Top