Dünya Sağlık Örgütü "aşı pasaportuna" sıcak bakmıyor

Hannibal

Üye
Yeni Üye
Kayıt tarihi
29 Temmuz 2021
Mesaj
206
Tepkiler
2
[SIZE= 15px]Dünya Sağlık Örgütü "aşı pasaportuna" sıcak bakmıyor[/SIZE]

[SIZE= 14px]Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Margaret Harris, sınır ötesi seyahatlerde aşı pasaportunun zorunlu hale getirilmesine sıcak bakmadıkları mesajını verdi.[/SIZE]
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Margaret Harris, sınır ötesi seyahatlerde aşı pasaportunun zorunlu hale getirilmesi tartışmaları ile ilgili açıklamasında "aşı pasaportuna" sıcak bakmadıkları mesajını verdi.

Harris, Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, Kovid-19 salgınına ilişkin soruları cevapladı. Bazı ülkelerin uluslararası seyahatlerde uygulamaya koymak istediği "aşı pasaportuna" ilişkin soruları cevaplayan Harris, "Aşı pasaportlarında iki büyük sorun var. Şu anda, aşı olmanın başkalarına virüs bulaşmasını engelleyip engellemediğini söyleyecek yeterli veriye sahip değiliz" dedi.

Harris, "aşı pasaportu" uygulamasındaki ikinci sorunun ise Kovid-19 aşılarındaki adaletsiz paylaşım olduğunu vurgulayarak, "Birçok ülkede aşılara erişim eksikliği var. Dolayısıyla aşıda hakkaniyet sorunu da önemli. Nihayetinde, (aşıların) iletimi (bulaşımı) engelleyip engellemediğini bildiğimizde ve (aşılarda) daha fazla hakkaniyet olduğunda, bu (aşı pasaportu) gelecekte çok önemli olabilecek bir şeydir" değerlendirmesinde bulundu.

Harris, Çin'in geliştirdiği Sinovac ve Sinopharm aşısının acil kullanımına ilişkin onayın nisan sonuna kadar verilebileceğini, bu aşılara onay verilmesine ilişkin gecikmenin daha fazla veriye ihtiyaç duyulmasından kaynaklandığını belirtti. (Cenevre/AA)

Kaynak : https://www.evrensel.net/haber/429982/dunya-saglik-orgutu-asi-pasaportuna-sicak-bakmiyor
 
Top