Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
277
üye
42140
mesaj

Mükemmel Duruş Diye Bir Şey Yoktur

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
3.998
Tepkiler
3.568
Konuyu Başlatan
Mükemmel duruş yoktur ama yine de kendinizinkini geliştirebilirsiniz
Mükemmel bir şekilde düz oturmanız gerektiği fikrini aklınızdan çıkararak başlayın.

[SIZE= 15px]Mükemmel duruş diye bir şey yoktur.[/SIZE]

Amerikan Fizik Tedavi Derneği'nin fizyoterapisti ve sözcüsü Eric Robertson'a göre mükemmel duruş diye bir şey yok. Duruşun popüler bir öcü olduğunu söylüyor Robertson, sırt ağrısından baş ağrısına, kan damarlarının daralmasına ve yorgunluğa kadar her şeyin suçlusu olduğu varsayılıyor. Ama gerçekte, "İnsanlar, genel olarak, tıbbi durumlarının kaynağı olarak duruşa aşırı önem veriyorlar" fakat Araştırmalar Duruş ve ağrı arasında bir ilişki olduğunu ortaya çıkarmadı diyor.

Elbette bu, duruşun bilinçli veya proaktif olunacak bir şey olmadığı anlamına gelmez. İnsanların düşündüğünden çok daha az sıklıkta olmasına rağmen, sağlık sorunlarına neden olabilir. Daha sıklıkla, kötü duruş, altta yatan bir sorunun belirtisidir ve sağlık hizmeti sağlayıcınız bunu düzeltmenize yardımcı olabilir.

[SIZE= 15px]Duruş sorunları[/SIZE]

Çoğu insan kafasında mükemmel bir duruş vizyonuyla dolaşır. Belki Audrey Hepburn'ün balerin gibi duruşunu ya da Kaslı adamın kendinden emin, eşit omuzlu duruşunu hayal edersiniz. Ebeveynler ve öğretmenler çocuklara eğilmeyi bırakıp dik durmalarını hatırlattığı için bu fikirleri genç yaşta oluşturuyoruz.

Ancak Robertson, “mükemmel” duruşun mümkün olmadığını söylüyor. “İyi bir duruş olduğunu düşündüğünüz şeyin aslında almanız gereken pozisyon olduğunu varsaymayın” diyor. “Bir kişi için iyi duruş, başka bir kişi için [iyi] duruş değildir.” (Başka bir deyişle, Audrey Hepburn da muhtemelen kamburdur.)

Bu, ağrınız veya algılanan duruş problemleriniz için yardım alamayacağınız anlamına gelmez. Sadece çözümler muhtemelen hayal ettiğinizden farklı olacaktır. İnsanlar duruşlarını iyileştirme konusunda tavsiye almak için Robertson'a geldiklerinde, Robertson işe bazı basit gözlemler yaparak başlıyor. “Birine bakıp omuzlarının öne doğru yuvarlandığını veya ileriye dönük bir duruşları olduğunu görebilirim” diyor. Ama ne bulursam bulayım, “Anneleri onlara doğru öğretmedi” diye varsaymıyorum” diyor. Bunun yerine, duruşu bir semptom olarak ele alıyor ve altta yatan bir neden aramaya başlıyor.

Çoğu zaman, kötü duruş kas zayıflığı, gerginlik veya spazmlardan kaynaklanır. Örneğin, omuz kuşağı kaslarınızda gerekli güce sahip değilseniz, omuzlarınızın öne eğilmesine şaşmamalı. Bir fizyoterapist eleştirmek yerine bu bilgiyi ilgili kasları güçlendiren bir egzersiz rejimi oluşturmak için kullanacaktır.

Robertson, bazı durumlarda sorunlu duruş alışkanlıklarının gelecekteki hastalıklara katkıda bulunabileceğini söylüyor. Araştırmalar duruşun muhtemelen mevcut ağrınızın kaynağı olmadığını öne sürse de, örneğin sürekli olarak boynunuzu bir bilgisayar ekranına doğru zorlamak boynunuzdaki kasları zamanla uzatabilir. Bazı insanlarda bu hiç ağrıya neden olmayabilir. Ancak diğerlerinde, sonunda daha fazla zayıflığa, spazmlara ve rahatsızlığa yol açabilir.

Robertson, "Genel olarak, duruş için en iyi yaklaşım, gücü korumak veya zayıf olduğunuz yerde gücü artırmaktır" diyor. Kişisel ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, sağlık uzmanınız koşu ve ağırlık antrenmanından köpük rulo veya direnç bantları ile özel fizik tedavi egzersizlerine kadar her şeyi önerebilir.

5674=615.jpg

[SIZE= 15px]Omurga çözümleri[/SIZE]

Ağrısı şiddetli olan kişiler için bir doktora başvurma zamanı gelmiş olabilir. Genel pratisyeniniz sizi bir fizyoterapistle yönlendirebilir veya Amerikan Fizik Tedavi Derneği'nin ülke çapındaki Bir PT Bul veritabanı aracılığıyla bir tane bulabilirsiniz.

Robertson, yalnızca duruş bilincine sahip olan veya günlük alışkanlıklarında daha küçük iyileştirmeler yapmak isteyen insanlar için, anahtarın kinestetik farkındalığınızı, yani vücudunuzun uzayda nerede olduğunu anlamanızı geliştirmek olduğunu söylüyor. Her türlü egzersiz bu konuda yardımcı olabilir. Aynı şekilde, belinizi sandalyenizde hafifçe öne iten bel desteği rulosu gibi bazı yaygın araçlar da olabilir. Bu tür cihazlar bir çare olmaktan uzak olsa da, en azından nasıl oturduğunuzu ve davranışınızın neden olduğu fiziksel duyumları düşünmenizi hatırlatır.

En önemlisi, hareket etmeniz gerekecek. Robertson, "Masa başında oturmak doğası gereği yanlış bir şey değildir ancak masada oturma süreniz sorunlu olabilir" diyor. "Cevap, duruşunuzu olabildiğince sık değiştirmektir." Koltuğunuzda uzanmak, ofiste bir tur atmak veya bir an için derin nefes almak için tekrar eden bir bilgisayar hatırlatıcısı ayarlamayı deneyin. “Vücudumuz doğası gereği hareketi sever” diyor. "Mükemmel bir duruş olsun ya da olmasın, herhangi bir sabit duruş, bütün gün yaparsanız sizin için iyi olmayacaktır."

Sonuç olarak, ağrı vücutta bir şeylerin yanlış olduğunun bir işaretidir. Bunu düzenli olarak yaşıyorsanız, bir profesyonele ulaşmanın zamanı gelmiş olabilir. Ancak çoğumuz yanlış bir şekilde duruşu suçlarız. Neyse ki, bunu düzeltme gücümüz var. Robertson, "Vücudunuz güçlü ve esnek" diyor. "Yalnızca hareket etmeyi seviyor."
 

Cayce

Yepyeni üye
Yepyeni üye
Kayıt tarihi
23 Mayıs 2021
Mesaj
33
Tepkiler
5
Mükemmel duruş olsaydı herhalde ölümsüz olurduk...
 
Top