Zeitgeist Nedir?

beyaz tavşan

Üye
Yeni Üye
Kayıt tarihi
4 Nisan 2021
Mesaj
194
Tepkiler
24
Zeitgeist nedir sorusunun cevabını doğru ve anlaşılır şekilde verebilmek için öncelikle “zeitgeist” kavramı ne anlama geliyor buna açıklık getirmek gerekmektedir. Çünkü genel psikolojinin bir alanı olan bu terim için birçok makale yazılmış ve akademik dil ile açıklamalar yapılmıştır. Zeitgeist kavramının halkın her kesimi tarafından anlaşılabilmesi için işe kelime anlamını açıklamakla başlamak en doğru yol olacaktır.

Peki psikoloji alanının alt dallarından biri olan Zeitgeist nedir? Zeitgeist, kelime anlamı olarak “zamanın ruhu” manasına gelmektedir. Almanca kökenli bir kelime olan zeitgeist kavramını ilk olarak Georg Wilhelm Friedrich Hegel kullanmıştır.Yani bu kavramın ortaya çıkışı tarihin çok eski zamanlarına dayanmaktadır. Zeitgeist’in, kültürel dünya görüşüne önem verilen ve dünyayı görüşleri ile etkileyen kişilerin, önderlerin de üstünde bulunan bir zihnin varlığını ifade etmek için kullanıldığı bilinmektedir.

Bir başka deyişle bu terim, belli bir dönemin içinde yer alan kültürel, etik, dini ve politik havasını tasvir etmek için kullanılmaktadır. Yalnız Zeitgeist için, geçmişe dönüklük oldukça önemlidir. Yani zeitgeist yapmak için yaşanan devrin dışına çıkmak veya o devrin bitmiş olması gerekmektedir.

Zeitgeist Belgeseli Nedir ve Ne Anlatmaktadır?​

Zeitgeist kavramını açıklayan ve bu ismi kullanan iki adet belgesel bulunmaktadır. Özellikle son yıllarda daha çok gündeme gelmeye başlamış olan belgesellerin bu denli önem kazanmasının sebeplerinden biri ise din ve siyaset konularında sorgulanmaya el atılmayan konuların incelenmesi olarak söylenmektedir.

Zeitgeist nedir sorusunun cevabını net ve doğru şekilde anlamak için bu belgeseli izlemek doğru bir yol olacaktır. Belgeselde yer alan anlatımlardan önce belgeselin genel özelliklerine bakacak olursak; kullanılan dil ve anlatım olarak her kesimden insanın anlayabileceği basit bir anlatım tercih edilmiş ve belgesel içeriğinde kullanılan argümanlar slogan şeklinde ekrana sunulmuştur.Belgesellerin ikincisi olan "Zeitgeist : Addendum" ise daha çok ekonomi ağırlıklı içeriklerle ilerlemektedir. Yalnız bu belgeselde de ilkinde olduğu gibi Zeitgeist nedir kavramını örnekler çerçevesinde açıklarken anlaşılır ve basit bir dil kullanılmıştır. Hatta ekonomi alanı ile çok ilgisi olmayan izleyiciler için ekonomiye dair temel bilgiler belgeselin başında aktarılmaktadır.

Belgesellerin ikisine de internet üzerinden ücretsiz olarak ulaşabilmek mümkündür. Belgesellerden bir tanesinin, ilk belgeselin, kitabı da çıkarılmış ve Türkçe dili ile yazılmıştır. Şimdi Zeitgeist nedir sorusuna cevap olacak belgeselin neler anlattığına yönelik daha geniş incelemelere geçmemiz gerekirse; birinci belgesel üç farklı kısımdan oluşmaktadır.

Dinler üzerine yoğunlaşılmış olan bu ilk belgeselin ilk bölümünde Hristiyanlık ve kökenleri ele alınmış ve bu konuda görüşler ortaya atılmıştır. Belgeselde Hristiyanlık dininin orijinal olmadığı ve aslında İsa peygamber ile pek çok mitolojik karakterin benzer özellikler taşıdığı gösterilmektedir. Tüm eleştirilerini, açıklama ve yorumlarını astronomi ve mitolojiden alan Zeitgeist, bu bölümde yalnızca Hristiyanlığı ele almış ve bu şekilde incelemiştir.İkinci kısma geçildiğinde ise ele alınan konunun 11 Eylül saldırılarını içerdiği görülmektedir. Amerika sınırları içerisinde gerçekleşen 11 Eylül saldırılarının temelleri üzerine açıklama yapılan belgeselde, tarih sahnelerinde ortaya çıkan savaşların aslında ekonomik temele dayandığını ve milletlerin aralarında geçen husumetlerin yüzeysel bir sebep olduğunu dile getiren açıklamalarda bulunulmuştur.

Belgeselin son kısmında ise “ne yapmalı” konsepti hakim olmaktadır. Zeitgeist belgeseli kapsamında yakın gelecekte insanların kendi özgür iradeleri ile kişisel verilerinin çiplere aktarılmasına izin verecekleri anlatılmaktadır. Bu neticede çok da uzak olmayan o yakın geleceğin, hatta günümüzde kredi kartı, pasaport gibi belgelerde varlığını hissettiğimiz durumun önüne geçmek adına neler yapılması gerektiğine dair açıklamalar yapılmaktadır.

Zeitgeist nedir sorusuna cevap ararken izlenmesi gereken ikinci belgesel olan Zeitgeist Addendum belgeseli ise dört farklı bölümden oluşmaktadır. Bu belgeselde daha çok ekonomik konular ele alınmaktadır. Anlatımın yine basit bir dille gerçekleştirildiği bu belgeselde, ilkine oranla daha somut veriler kullanılmıştır.

Zeitgeist nedir sorusuna cevap olacak belgeselin ilk iki bölümünde ekonomi üzerine açıklamalar yapılmıştır. Son iki bölümde ise, gelmiş geçmiş en iyi distopyalardan biri olan Cesur Yeni Dünya’ya atıfta bulunulmaktadır. Zeitgeist kavramının özü olan üstün zihin kavramının açık şekilde ele alındığı bu belgesel konuyu kavramak adına mutlaka izlenmelidir.
 
Top