CNC Tezgahı Nedir ?

Tatar

CARPE DIEM
Çılgın Moderatör
Kayıt tarihi
27 Mart 2021
Mesaj
2.925
Tepkiler
4.462
Merhaba;

Cnc Tezgahı nedir ?

Sayısal kontrol (İngilizce: Numerical control, NC) veya tam ismi ile bilgisayarlı sayısal kontrol (İngilizce: Computer numerical control, CNC);

CNC Tezgah
kısaca metal, plastik ve ahşap gibi ham maddeleri işleyerek belirli şekiller veren üretim araçlarıdır. Bu makinelerde kontrol ünitesi bir güç kaynağı ile beslenir ve bilgisayar yardımıyla kontrol edilir. CNC takım tezgahlarında parça işlenmesi sırasında herhangi bir operatör müdahalesi olmaz.

CNC Tezgah Çeşitleri

NC Tezgah Çeşitleri olarak freze ve torna tezgahları CNC Tezgah Nedir diye sorulduğunda en çok karşılaşılan tezgahlardır. Bununla birlikte daha birçok tezgah çeşidi de üretimde kullanılabilir. Bunlardan CNC Freze Tezgahı, üstünde birden çok kesici ağız bulunan çakı ile genellikle doğrusal şekilde hareket yaparak iş parçalarından talaş kaldırma işlemi gerçekleştiren CNC Tezgah çeşididir. Bu makine türü düz ve açılı yüzeylerin işlenmesi, kanal açma, düz ve dairesel bölüntüler yapma gibi;

1. CNC Torna Makinesi (Lathe CNC Machine)
2. Freze CNC makinesi (Milling CNC machine)
3. Delme CNC makinesi (Drilling CNC machine)
4. CNC makinesi taşlama (Grinding CNC machine)
5. Lazer kesim CNC makinesi (Laser cutting CNC machine)
6. Plazma kesme CNC makinesi (Plasma cutting CNC machine)
7. Elektrik deşarj CNC makinesi (Electric discharge CNC machine)
8. CNC Router (Router CNC machine)
9. 5 eksenli CNC makinesi
10. 3 Boyutlu Yazcı


işleme takımlarının (matkaplar, delme takımları, torna tezgahları gibi) ve 3B yazıcıların bir bilgisayar aracılığıyla otomatik olarak kontrol edilerek şekil verilecek iş parçasının üzerinde operasyonda bulunan talaşlı imalat işlemidir. Bir CNC makinesi, kodlar ile programlanmış talimatı takip ederek manuel bir operatöre ihtiyaç duymadan, spesifikasyonları karşılamak için belli bir malzeme bazındaki iş parçasını (metal, plastik, ahşap, seramik, veya kompozit gibi) istenilen şekile gelene kadar, manuelden daha hassas bir şekilde işler.

Bir CNC makinesi, programlanmış talimatlarına göre bir bilgisayar tarafından kontrol edilen, birden çok motora sahip ve hassas manevra kabiliyetine sahip bir platformdur. Programlanmış talimatlar, G-kodu ve M-kodu gibi makine kontrol kodlarının sıralı bir programı biçiminde, bir CNC makinesine yazılıp gönderilir ve ardından işlem başlatılır. Talimatlar, bir kişi tarafından veya çoğunlukla bilgisayar destekli grafik-tasarım (CAD) yazılımı ile yazılabilir. Yine G-kodlarını kullanan 3B yazıcılar söz konusu iken, talimatlar oluşturulmadan önce yazdırılacak obje "dilimlenir".

CNC'nin, manuel olarak (el çarkları veya kollar gibi cihazları kullanarak) veya önceden üretilmiş model kılavuzları (kamlar) tarafından mekanik olarak kontrol edilmesi bilgisayarlı olmayan diğer makinelere göre büyük bir gelişmedir. Modern CNC sistemlerinde, mekanik bir objenin tasarımı ve üretimi son derece otomatiktir. Objenin mekanik boyutları CAD yazılımı kullanılarak tanımlanır ve ardından bilgisayar destekli üretim (CAM) [en] yazılımı ile üretim direktiflerine çevrilir. Ortaya çıkan direktifler ("son işlemci" yazılımı tarafından) belirli bir makinenin bileşeni üretmesi için gerekli olan belirli komutlara dönüştürülür ve ardından CNC makinesine yüklenir. Herhangi bir bileşen, çok sayıda farklı aletin—matkaplar, testereler, v.b.—kullanımını gerektirebileceğinden, modern makineler genellikle birden çok aleti tek bir "hücre" içinde birleştirir. Diğer kurulumlarda ise bileşeni makineden makineye hareket ettiren harici bir kontrolör, insan veya robotik operatörler ile bir dizi farklı makine kullanılır. Her iki durumda da, herhangi bir objeyi üretmek için gereken adımlar dizisi tamamıyla otomatiktir ve orijinal CAD ile yakından eşleşen objeler üretir.

Avantajları:[1][2]

 • Ayarlama, ölçü, kontrolü, manuel hareket, v.b. gibi zaman harcayan işlemler olmadığından çok seridir.
 • Hassas işlem yapar.
 • Kalifiyeli insan gerek duymaz.
 • Çalışma temposu her zaman yüksek ve aynıdır.
 • Her türlü sarfiyat minimuma indirilmiştir.
 • Operatörden kaynaklanacak kişisel hatalar minimuma indirilmiştir.
Dezavantajları:[2][3]

 • Detaylı bir imalat planı gerektirir.
 • Pahalı bir yatırım gerektirir.
 • Saat başına harcadığı enerji yüksektir.
 • Titiz kullanım ve bakım ister.
 • Yüksek kesme hızlarına dayanabilecek, kaliteli kesicilerin kullanılması gerekir.
 • Peryodik bakımları uzman ve yetkili kişice, düzenli olarak yapılmalıdır.
İkinci el ve sıfır fiyat farkı, 30.000 Euro dan 1.00.0000 Euro ya kadar değişmektedir.

IMG_20220530_110102.jpgIMG_20220530_111214.jpgIMG_20220530_111322.jpg
 

Eklentiler

 • IMG_20220530_110017.jpg
  IMG_20220530_110017.jpg
  194,5 KB · Görüntülenme: 3

Yeni konular

Top