Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
277
üye
42134
mesaj

Fotoğraf Makinesi Çeşitleri

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
3.998
Tepkiler
3.567
Konuyu Başlatan
Makinelerinin sensörleri ışığı toplayıp görüntüye dönüştürürler, fotoğraf makinelerinde iki farklı üretim teknolojisi içeren CCD ve CMOS denilen sensörler kullanılır, CCD sensör CMOS'a göre her ne kadar daha eski ve daha kaliteli bir sensör olsa da CMOS sensör de teknolojik olarak onu yakalamış durumdadır, bunların teknolojik detayını merak edenler internetten kolaylıkla bulabilirler.

Benim bu bölümdeki konum dijital fotoğraf makinesi çeşitleri...
Temel olarak iki fotoğraf makinesi çeşidi bulunmakta, birisi Digital Compact fotoğraf makineleri, ikincisi DSLR fotoğraf makineleri...

Compact Digital fotoğraf makineleri: Sabit objektifli , enstantane ve diyaframı dijital olan fotoğraf makineleridir, objektifleri değişmez ve içlerinde DLSR makinelerdeki gibi bir Enstantane (perde) ve diyafram yoktur, bunların görevleri tıpkı cep telefonlarındaki gibi dijital olarak yerine getirilmektedir , boyutları küçük kullanımları kolay makinelerdir, şimdilerde daha üst düzey compact makineler de söz konusudur.

DSLR Fotoğraf makineleri: Dijital tek yansımalı kameralar olarak adlandırılırlar, görüntü lensten geçer, aynalı bir mekanizma yardımıyla vizöre yani gözümüzle baktığımız küçük ekrana yansır, deklanşöre bastığınızda makinedeki fiziksel enstantane açılıp kapanır ve sensör üzerinde oluşan görüntü, işlemcilerin de yardımıyla fotoğraf haline gelir.
Pozlama konusunda sözünü ettiğim gibi Lensin içinde bir diyafram ve makinede bir enstantane (perde) bulunur, kompakt makinelere göre daha karmaşık, daha pahalı bir sistemdir ve tabii görüntü kalitesi de kompakt makinelerden ve cep telefonlarından ileridir.
Bunların dışında son yıllarda yine bir DSLR makine olan aynasız makineler türemiştir, bunlarda klasik makinelerde olduğu gibi bir ayna sistemi yoktur, sensörün aldığı ışık süreklidir, görüntüyü kompakt makinelerdeki gibi elektronik bir vizörde ve arka ekranda önizlersiniz.

DSLR makineler Full Frame ve Crop Factor (kırpılmış sensörlü) makinalar olarak ikiye ayrılır...


Full Frame Makineler: Dijital makineler piyasaya çıkmadan önce analog dediğimiz içerisinde alıcı sensör yerine film olan makineler kullanıyorduk bunların fotğraf ebatları 24x36 mm boyutundaydı, dijital makinelerde ise bu film yerine dijital sensörler kullanılıyor, DSLR makinelerde de, analog makinelerdeki gibi 24x36 mm boyutunun standart olarak kabul edilmesinden dolayı bu makinelere full frame makineler diyoruz, özetle geçmişte kullandığımız analog makinelerdeki film boyutuyla günümüzdeki Full frame makinelerdeki sensör boyutu aynıdır.
Full frame makineler crop factor makinelerdeki gibi belli noktalara değil tüm çerçeveye odaklanır dolayısıyla fotoğraflar çok daha kalitelidir ayrıca 35 mm olması görüntüye daha fazla alanın girmesi demektir, fotoğraflardaki kumlanma, açısından da Crop faktörlü makinelere oranla daha iyidir.
İster Full frame, ister Crop Factor makine olsun sensör büyüklüğü arttıkça fotoğraf kalitesi ve dolayısıyla fiyatı artar.
Full frame makineler Nikon makinelerde ''FX'' biçiminde işaretlenirken, Canon makinelerde ''EF'' biçimindedir.

İki örnekle Full Frame ve Crop faktör arasındaki farkı görelim, full frame makinam olmadığı için fotoğrafları internetten temin ettim. :)


Full Frame fotoğraf makinesi ile çekilmiş fotoğraf

5.jpg

Crop Factor fotoğraf makinesi ile çekilmiş fotoğraf

6.jpg

Farkı daha iyi görebilmek için tek fotoğraf üzerinde gösterelim

8.jpg

Görüldüğü üzere Crop Factor makinede bariz bir şekilde açı daralıyor fotoğraf karesi görüntünün daha az bir bölümünü kapsıyor

Crop Factor makinaların avantajlı olduğu nokta, telefoto lens kullanıldığında daha yakın bir görüntü elde etmesidir, telefoto lensler nesneleri yakınlaştırmak için kullanılan zoom lenslerdir, normal bir lens 40-60 mm odak uzunluğuna sahiptir, 60 mm'den uzun odak uzunluğuna sahip lenslere telefoto lens diyebiliriz.
Şimdi de Full Frame ve Crop factor makinalarda telefoto lensler kullanıldığında ikisi arasındaki farkı görelim.

400 mm telefoto lens kullanılmış full frame makina

9.jpg

400 mm telefoto lens kullanılmış Crop Factor makina

10.jpg

Yine farkı daha iyi görebilmek için tek fotoğraf üzerinde gösterelim .

12.jpg

Özetle 35 mm'lik Full Frame makinalar geniş açı lenslerle daha iyiyken Crop Factör makinalar telefo lenslerle daha iyidir.


Crop Factor Makineler: Full Farame (24x36 mm) mekinelerin maliyeti yüksek olduğu için daha düşük maliyetli olması açısından firmalar Crop Faktör makineler de üretmeye başladılar. bu daha küçük sensörler demek (Cannon için 14.9 x 22.3 mm Nikon için 15.8 x 23.6 mm)
Bu makineler için üretilen farklı sensör formatları ortaya çıkınca bunlar crop faktörlü makineler olarak geçmeye başladılar.
Crop Faktörü Nikon için : 1.5 Cannon için 1.6 dır yani Nikon için crop faktörlü makinaların sensör boyutu full frame makinalardan 1.5 oranında daha küçük demektir. , Cannon için de 1.6 oranında daha küçüktür.
 

Gri

Lahmacun
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
4.771
Tepkiler
5.331
Mükemmel olmuş, yine eline sağlık diyorum. :)
 

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
3.998
Tepkiler
3.567
Konuyu Başlatan
Teşekkür ederim arkadaşlar. :)
 
Top