E-Devlet Üzerinden Sesli Arama, Kısa Mesaj ve E-Posta Engelleme

Ticaret Bakanlığı ve e-Devlet işbirliği ile oluşturulan "Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi" sayesinde istenmeyen sesli arama, kısa mesaj ve e-postalardan kurtulmak artık mümkün! Tabii bilinen şirketlere ait numaralar dışında bir de 0850 ile başlayan birçok can sıkıcı numaralar var ki, henüz sisteme dahil edilmemiş. Şimdi gelin hep birlikte bu sevgili tadında şirketlerin sesli arama, kısa mesaj ve e-postalarından nasıl kurtuluruz (sen daha iyilerine layıksın :p) bir bakalım.

Öncelikle e-Devlet sayfasına vatandaşlık numaramız ve şifremiz ile giriş yapıyoruz. Ardından arama kutusuna "Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi" yazarak ilgili sayfaya geçiş sağlıyoruz.

Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi Ana Sayfası

Karşımıza çıkan bu ekrandan "Yeni İletişim Adresi Ekle" butonuna tıkladığımızda, sistem bizden bilgilendirme metnini okuduğumuzu ve onayladığımıza dair kutuyu işaretlememizi isteyecek. Ardından telefon numaramızı ya da e-posta adresimizi girip bu adresimize bir takma ad vererek devam ediyoruz. (Sistem girmiş olduğumuz telefon numarasına ya da e-posta adresine onay için kod gönderecek.)

Telefon Numarası İçin Giriş Ekranı

E-Posta Adresi İçin Giriş Ekranı

Telefon Numarası İçin Doğrulama Kodu Ekranı

Onay kodunu da girdiğimize göre artık sistemde kaydı bulunan sevgili tadında şirketlerden hangisinin bize sesli arama yapıp yapamayacağını, kısa mesaj ya da e-posta gönderip gönderemeyeceğini belirleyebileceğimiz ekranı aşağıdaki gibi görebileceğiz.

İlgili Telefon Numarası İçin Onat Ret Yönetimi Sayfası

Buradan "Onayları Yönet" butonuna tıklayarak sistemde kaydı bulunan şirketlerden hangisinin (telefon numarası için) bize sesli arama yapıp yapamayacağını ya da kısa mesaj gönderip gönderemeyeceğini tek tek ayarlayabiliriz. Örneğin BİP hizmet sağlayıcısının bana kısa mesaj göndermesini ya da arama yapmasını istediğim için "onay" kutucuklarını işaretli bıraktım.

6.png

Not: X bankasını engellediğiniz taktirde, mobil giriş ya da internet bankacılığı için istenilen onay kodları gelmeye devam edecektir.

Yeni konular