Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
276
üye
41762
mesaj

Bağırsak Bakterileri Beynin İşlevini Değiştiriyor

beyaz tavşan

Üye
Yeni Üye
Kayıt tarihi
4 Nisan 2021
Mesaj
194
Tepkiler
24
Konuyu Başlatan
Bağırsak bakterilerinin bir kişinin sağlığını etkilediği fikri devrim niteliğinde değil. Bağırsak için ikinci beynimiz dendiğini uzun süredir biliyoruz. Birçok insan bu mikropların sindirimi, alerjileri ve metabolizmayı etkilediğini bilir. Trend neredeyse sıradan hale geldi: Hangi diyetin en faydalı ölçüde bakteri sağlığına yol açacağını kesin olarak detaylandıran yeni kitaplar düzenli olarak yayınlanıyor.

Kod:

Kodları görebilmek için Giriş yap ya da Üye Ol.
Ancak bu mikropların etkisi beynimize kadar ulaşabilir. Dünyanın dört bir yanında bir grup araştırmacı, mikrobiyomun, bu bakteri ekosisteminin bilindiği şekliyle, insanların nasıl düşündüğünü ve hissettiğini nasıl etkilediğini araştırıyor. Bilim insanları, bu topluluğun (yaklaşık bin farklı bakteri türü, birlikte bir ila üç pound ağırlığında trilyonlarca hücre) otizm, anksiyete, depresyon ve diğer rahatsızlıklarda çok önemli bir rol oynayabileceğine dair kanıtlar buldular.

Son beş yıldır konuyu inceleyen Kaliforniya Üniversitesi'nde gastroenterolog olan Emeran Mayer, "Mikrobiyom ve beyin arasındaki bağlantılarda bir ilgi patlaması oldu" diyor.

Kod:

Kodları görebilmek için Giriş yap ya da Üye Ol.
En ilginç çalışmalardan bazıları otizm üzerine yapıldı. On yıllardır doktorlar, ebeveynler ve araştırmacılar, otizmi olan kişilerin yaklaşık dörtte üçünün sindirim sorunları, gıda alerjileri veya glüten duyarlılığı gibi bazı gastrointestinal anormalliklere sahip olduğunu belirlediler. Bu bulgular, bilim insanlarını bağırsak mikropları ve otizm arasındaki potansiyel bağlantıları incelemeye yöneltti.

Son zamanlarda yapılan birkaç çalışma, otistik insanların mikrobiyomunun kontrol gruplarından önemli ölçüde farklı olduğunu ortaya çıkardı. California Teknoloji Enstitüsü mikrobiyologu Sarkis Mazmanian, otizmli bazı çocuklarda daha küçük miktarlarda görülen Bacteroides fragilis adlı yaygın bir türe odaklandı . Cell dergisinde iki yıl önce yayınlanan bir makalede, Mazmanian ve birkaç meslektaşı Bacteroides fragilis'i otizme benzer semptomlarla insanlardan farelere aktardı . Tedavi, hayvanların mikrobiyomlarının yapısını değiştirdi ve daha da önemlisi davranışlarını iyileştirdi: Daha az endişeli hale geldiler, diğer farelerle daha fazla iletişim kurdular ve daha az tekrarlayan davranış gösterdiler.

Kod:

Kodları görebilmek için Giriş yap ya da Üye Ol.
Mikropların hastalıkla tam olarak nasıl etkileşime girdiği - ister tetikleyici ister kalkan olsun - çoğunlukla bir gizem olarak kalır. Ancak Mazmanian ve meslektaşları olası bir bağlantı tespit ettiler: 4-etilfenilsülfat veya 4EPS adı verilen ve bağırsak bakterileri tarafından üretildiği görülen bir kimyasal. Otizm semptomları olan farelerin 4EPS kan seviyelerinin diğer farelerden 40 kat daha yüksek olduğunu buldular. 4EPS seviyeleri ile beyin arasındaki bağlantı net değil, ancak hayvanlara bileşik enjekte edildiğinde otizm benzeri semptomlar geliştirdiler.

2012 yılında mikrobiyom çalışması için MacArthur bursu alan Mazmanian, bunu mikropların otizme ve diğer nörogelişimsel bozukluklara nasıl katkıda bulunduğunu anlamada "potansiyel bir atılım" olarak görüyor. Şimdiye kadar elde edilen sonuçların, bağırsak bakterilerinin ayarlanmasının, en azından bazı hastalarda, hastalık için uygun bir tedavi olabileceğini düşündürdüğünü söylüyor. "Bu rahatsızlıkları tersine çevirebiliriz" diyor. “Bu bileşiği üreten musluğu kapatırsanız, semptomlar kaybolur. Fare modelinde gördüğümüz bu. "

Kod:

Kodları görebilmek için Giriş yap ya da Üye Ol.
Bilim insanları, ayrıca bağırsak bakterilerinin anksiyete ve depresyonu etkileyebileceğine dair kanıt topladılar. Hamilton, Ontario'daki McMaster Üniversitesi'nde bir gastroenteroloji araştırmacısı olan Stephen Collins, iki bakteri, lactobacillus ve bifidobacterium suşlarının farelerde anksiyete benzeri davranışı azalttığını keşfetti (bilim insanları buna "kaygı" demiyor çünkü bir fareye nasıl hissettiğini soramazsınız). İnsanlar bağırsaklarında bu bakteri türlerini taşırlar. Bir çalışmada, o ve meslektaşı kaygılı davranışa eğilimli bir fare türünden bağırsak bakterileri topladı ve daha sonra bu mikropları sakin olmaya meyilli başka bir türe nakletti. Sonuç: Sakin hayvanlar endişeli görünüyordu.

Genel olarak, bu mikropların her ikisi de bağırsak-beyin ekseninde büyük oyuncular gibi görünüyor. İrlanda'daki University College of Cork'ta nörobilimci olan John Cryan, her ikisinin de hayvanlarda depresyon üzerindeki etkilerini inceledi. Neuroscience'da yayınlanan 2010 tarihli bir makalede, farelere ya bifidobacterium ya da antidepresan Lexapro verdi; daha sonra onları bir dizi stresli duruma maruz bıraktı, bir çıkış yolu olmadan bir su tankında ne kadar süre yüzmeye devam ettiklerini ölçen bir test de dahil. (Boğulmadan önce kısa bir süre sonra çıkarıldılar.) Mikrop ve ilaç hem hayvanların dayanıklılığını artırmada hem de stresle bağlantılı hormon seviyelerini düşürmede etkiliydi.

Kod:

Kodları görebilmek için Giriş yap ya da Üye Ol.
Diğer araştırmalar sadece böcekleri değil, tüm insanları inceledi. Oxford Üniversitesi nörobiyologu Phil Burnet tarafından Mayıs 2015 tarihli Psikofarmakoloji sayısında yayınlanan bir makalede, bir probiyotiğin 45 sağlıklı gönüllüden oluşan bir gruptaki stres düzeylerini etkileyip etkilemediğini incelendi. Bazı deneklere galaktooligosakkarit veya GOS olarak bilinen 5.5 gram toz karbonhidrat verilirken, diğerlerine plasebo verildi. Aynı bilim adamlarının fareler üzerinde yaptığı önceki çalışmalar, bu karbonhidratın Lactobacillus ve Bifidobacteria büyümesini desteklediğini göstermiştir. Bu mikroplardan daha fazlasına sahip farelerde, beyin kaynaklı nörotrofik faktör adı verilen biri de dahil olmak üzere, anksiyeteyi etkileyen çeşitli nörotransmiter seviyeleri arttı.

Belki de en iyi bilinen insan araştırması UCLA araştırmacısı Mayer tarafından yapılmıştır. Hepsi sağlıklı kadınlardan oluşan 25 denek işe aldı; dört hafta boyunca, 12'si günde iki kez bir fincan ticari olarak satılan yoğurdu yedi, geri kalanı yemedi. Yoğurt bir probiyotiktir, yani canlı bakteri içerir, bu durumda bifidobacterium , streptococcus , lactococcus ve lactobacillus olmak üzere dört türe ait suşlar içerir. Çalışmadan önce ve sonra deneklere, mutluluk, üzüntü, öfke vb. gibi yüz ifadelerinin bir dizi görüntüsüne ulaşabilmek ve tepkilerini ölçmek için beyin taramaları yapıldı.

2013 yılında Gastroenterology dergisinde yayınlanan sonuçlar Mayer'i şaşırtacak şekilde iki grup arasında önemli farklılıklar gösterdi; yoğurt yiyenler görüntülere kontrol grubuna göre daha sakin tepki verdiler. Mayer, "Zıtlık açıktı" diyor. "Bu, birkaç hafta boyunca günde iki kez yoğurt yemenin beyninize bir şeyler yapması beklentimizi boşa çıkarmadı." Yoğurttaki bakterilerin, deneklerin bağırsak mikroplarının yapısını değiştirdiğini ve bunun beyin kimyasını değiştiren bileşiklerin üretimine yol açtığını düşünüyor.

Kod:

Kodları görebilmek için Giriş yap ya da Üye Ol.
Mikrobiyomun beyni nasıl değiştirdiği henüz belli değil. Çoğu araştırmacı, mikropların muhtemelen beyni birden fazla mekanizma yoluyla etkilediği konusunda hemfikir. Bilim insanları, bağırsak bakterilerinin serotonin, dopamin ve GABA gibi nörotransmiterler ürettiğini ve bunların hepsinin ruh halinde önemli bir rol oynadığını keşfettiler (birçok antidepresan, bu aynı bileşiklerin seviyelerini yükseltir).

Bazı organizmalar, insanların bu bileşikleri nasıl metabolize ettiğini de etkiler ve kanda ve beyinde dolaşan miktarı etkili bir şekilde düzenler. Bağırsak bakterileri ayrıca , azalmış anksiyete ve depresyonla bağlantılı olan bütirat adı verilen biri de dahil olmak üzere başka nöroaktif kimyasallar da üretebilir. Cryan ve diğerleri, bazı mikropların vagus sinirini harekete geçirebileceğini de gösterdiler. Ek olarak, mikrobiyom, kendisi de ruh halini ve davranışı etkileyen bağışıklık sistemi ile iç içe geçmiştir.

Mikroorganizmalar ve beyin arasındaki bu bağlantı, evrimsel bir bakış açısıyla da inandırıcı görünüyor. Sonuçta, bakteriler milyonlarca yıldır insanların içinde yaşıyor. Cryan, zamanla, en azından birkaç mikrobun, ev sahiplerinin davranışlarını kendi amaçları için şekillendirmenin yollarını geliştirdiklerini düşünüyor. Ruh halini değiştirmek makul bir mikrobiyal hayatta kalma stratejisidir; “mutlu insanlar daha sosyal olma eğilimindedir. Ve biz ne kadar sosyal olursak, mikropların değiş tokuş etme ve yayılma şansı o kadar artar. "

Kod:

Kodları görebilmek için Giriş yap ya da Üye Ol.
Bilim adamları bağırsak-beyin mikrobiyal ağının nasıl çalıştığı hakkında daha fazla şey öğrendikçe Cryan, psikiyatrik bozuklukları tedavi etmek için düzenlenebileceğini düşünüyor. "Bu bakteriler sonunda şu anda Prozac veya Valium kullandığımız şekilde kullanılabilir" diyor. Ve bu mikroplar, beyinlerimizi modifiye etme konusunda milyonlarca yıllık deneyime sahip oldukları için, mevcut farmakolojik yaklaşımlardan daha hassas ve incelikli olmaları muhtemeldir. Bu da daha az yan etki anlamına gelebilir. Cryan, "Bu mikropların bu rahatsızlıkları tedavi etme şeklimiz üzerinde gerçek bir etkisi olacağını düşünüyorum" diyor. "Bu, beyin işlevini düzenlemenin yepyeni bir yolu."

Kaynak: https://getpocket.com/explore/item/when-gut-bacteria-change-brain-function
 
Top