Thomas Edison hayatı | Ünlü mucit kimdir?

Yazalım

#yenikonuaç
Kıdemli Üye
Kayıt tarihi
5 Mayıs 2021
Mesaj
1.417
Tepkiler
878
Thomas Edison, 1847 yılında Amerika’da dünyaya gelen Amerikalı mucit ve iş adamıdır. Birçok icadın hayata geçmesiyle önemli bir rol oynamıştır. Kendi yaptığı icatları da bulunmakla birlikte elde ettiği icatların çoğu emri altında çalışan işçilere ait icatlardır. Amerika tarafından dünya tarihini değiştiren en önemli mucitlerden biri olarak tanıtılmaktadır.

thomas-edison-4-jpg.jpg

Thomas Edison, yedi kardeşli bir ailede en küçük çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Hollandalı olduğu düşünülmektedir. İlkokul hayatına erken yaşta başlamasına rağmen öğrenme bozukluğu olduğu teşhisiyle öğretmeni tarafından okuldan gönderilmiştir. Okuldan uzaklaştırılan Edison, evinde kendi kimya laboratuvarını kurmuştur. Kendi başına telgraf aleti yapmıştır. Mors alfabesini öğrenmiştir. 12 yaşında yük ve insan trenlerinde dergiler satarak harçlıklarını çıkarmaya başlamıştır. Kendi geliştirdiği sistemlerle gazete basmaya başlamıştır.

Thomas Edison ne icat etti?​

1879 yılında elektrik ampulünü icat etmiştir. Kömürleştirilmiş flamanları kullandıktan sonra karbon flamanların kullanılmasıyla yeni nesil ampuller ortaya koymuştur. Bu çalışmaların ardından elektrikli ampul de icat edilmiştir. Thomas Edison, ampulün icat edilmesinde öne çıkarılan bir isimdir. Bununla beraber birçok icat yapmıştır. Thomas Edison icatları ampulle de kalmamış ve emri altında çalıştırdığı kişilerin icatlarıyla da gündeme gelmiştir. Swan ve Edison elektrikli aydınlatma şirketi kurarak yeni yatırımlar gerçekleştirmişlerdir. Aydınlatma teknolojilerinin gelişmesini ve yaygınlaşmasını sağlamışlardır. Edison tarihen en önemli şahsiyetlerden biri olarak Nikola Tesla ile kıyaslanmaktadır.
 

Tatar

CARPE DIEM
Çılgın Moderatör
Kayıt tarihi
27 Mart 2021
Mesaj
2.922
Tepkiler
4.462
Elektriksel icatlarin ilk oluşumu nasıl oldu nerden buldu bende hep bir karakutu konusu hep komple teorileri geliyor aklıma 🙄
 

Yakida

Bad Cop
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
5.137
Tepkiler
5.249
Ön planda elektriği bulan Edison'dur ama aslında Teslâ' dır mucidi.
Teslâ' yı ezmek için elinden geleni yapmıştır Edison.
 

Yeni konular

Top