• Merhaba, en keyifli Türkçe genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz! Sitemizi REKLAMSIZ ve tüm özelliklerinden faydalanarak kullanmak için sadece 3 saniye süren ücretsiz kayıt işlemiyle aramıza katılın.

40 Sayısının tasavvuftaki önemi

T.İ.T

чσu αrє вєíng wαtchєd
Özel Üye
Tepkiler
3.689
Kırk sayısı rûhî olgunluk bakımından pek ehemmiyetlidir:

Hazret-i Âdem’in çamurunun mayalanması, kırk gün sürmüştür. Rivâyet edildiğine göre:

“Allâh, Âdem’in hilkat toprağını kırk gün kudret eliyle yoğurmuştur.” (Taberî, Tefsîr, III, 306)

Bu günlerin her biri, keyfiyeti bizlerce meçhûl olan bir zaman dilimidir.

Her bir insan, anne karnında 40 gün nutfe, 40 gün aleka ve 40 gün mudğa hâlinde bulunur; sonra rûh üflenir. Bu hususta Sahîhayn’de geçen bir hadîs-i şerîf şöyledir:

İbn-i Mes’ud -radıyallâhu anh- anlatıyor:

“Sâdık (doğru) ve Masdûk (sadâkati tasdîk olunmuş) olan Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem- buyurdular ki:

«Sizden birinin yaratılışı, annesinin karnında kırk günde cem olur. Sonra bu kadar müddetle “aleka” olur. Sonra bu kadar müddette “mudğa” olur. Sonra Allâh bir meleği dört kelimeyle gönderir: (Bu melek) rızkını, ecelini, amelini, şakî veya saîd olacağını yazar, sonra ona rûh üflenir…»” (Buhârî, Kader, 1; Bed’ü’l-Halk, 6; Müslim, Kader, 1/2643)

Peygamberlerin Hakk’ın kelâmını işitmeleri bakımından kırk günün büyük bir ehemmiyeti olduğu gibi, evliyâullâhın kalblerinden hikmet pınarlarının fışkırması için de bunun ehemmiyeti büyüktür.

Hadîs-i şerîfte:

“Kırk sabah ihlâsla Rabbine yönelen kimsenin kalbinden diline hikmet pınarları akar!” (Süyûtî, el-Câmiu’s-Sağîr, II, 137/8361) buyrulmuştur.

Tasavvufta mânevî terakkî için kırk gün müddetle tatbîk edilen ve “çile” yâhud “erbaîn” diye tâbir olunan usûlün esbâb-ı mûcibeleri de bu hadîs-i şerîf ile Mûsâ -aleyhisselâm-’ın Tûr Dağı’nda yaşadığı kırk günü bildiren âyet-i kerîmelerdir.

Cismâniyetin rûhâniyete bağlanması 40’a mahsus olduğu gibi, ondan ayrılması da yine 40’a mahsustur. Âdetullâh böyledir.

İrfân ehli de, dört ve dördün katlarının ehemmiyetine dikkat çekmişlerdir. Meselâ;

Kâinâtın temelini dört unsur oluşturur: Su, hava, toprak ve ateş.

Arş-ı A’zam dört köşelidir; onu sekiz melek taşır.

Mûsâ -aleyhisselâm- kırk gün (gece) oruç ve riyâzâtla emrolunmuş; bundan sonra kendisine Rabbi ile konuşma şerefi bahşedilmiştir…

Raison Detre

omnia tempus habent
Üye
Tepkiler
3.491
Kırk sayısı rûhî olgunluk bakımından pek ehemmiyetlidir:

Hazret-i Âdem’in çamurunun mayalanması, kırk gün sürmüştür. Rivâyet edildiğine göre:

“Allâh, Âdem’in hilkat toprağını kırk gün kudret eliyle yoğurmuştur.” (Taberî, Tefsîr, III, 306)

Bu günlerin her biri, keyfiyeti bizlerce meçhûl olan bir zaman dilimidir.

Her bir insan, anne karnında 40 gün nutfe, 40 gün aleka ve 40 gün mudğa hâlinde bulunur; sonra rûh üflenir. Bu hususta Sahîhayn’de geçen bir hadîs-i şerîf şöyledir:

İbn-i Mes’ud -radıyallâhu anh- anlatıyor:

“Sâdık (doğru) ve Masdûk (sadâkati tasdîk olunmuş) olan Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem- buyurdular ki:

«Sizden birinin yaratılışı, annesinin karnında kırk günde cem olur. Sonra bu kadar müddetle “aleka” olur. Sonra bu kadar müddette “mudğa” olur. Sonra Allâh bir meleği dört kelimeyle gönderir: (Bu melek) rızkını, ecelini, amelini, şakî veya saîd olacağını yazar, sonra ona rûh üflenir…»” (Buhârî, Kader, 1; Bed’ü’l-Halk, 6; Müslim, Kader, 1/2643)

Peygamberlerin Hakk’ın kelâmını işitmeleri bakımından kırk günün büyük bir ehemmiyeti olduğu gibi, evliyâullâhın kalblerinden hikmet pınarlarının fışkırması için de bunun ehemmiyeti büyüktür.

Hadîs-i şerîfte:

“Kırk sabah ihlâsla Rabbine yönelen kimsenin kalbinden diline hikmet pınarları akar!” (Süyûtî, el-Câmiu’s-Sağîr, II, 137/8361) buyrulmuştur.

Tasavvufta mânevî terakkî için kırk gün müddetle tatbîk edilen ve “çile” yâhud “erbaîn” diye tâbir olunan usûlün esbâb-ı mûcibeleri de bu hadîs-i şerîf ile Mûsâ -aleyhisselâm-’ın Tûr Dağı’nda yaşadığı kırk günü bildiren âyet-i kerîmelerdir.

Cismâniyetin rûhâniyete bağlanması 40’a mahsus olduğu gibi, ondan ayrılması da yine 40’a mahsustur. Âdetullâh böyledir.

İrfân ehli de, dört ve dördün katlarının ehemmiyetine dikkat çekmişlerdir. Meselâ;

Kâinâtın temelini dört unsur oluşturur: Su, hava, toprak ve ateş.

Arş-ı A’zam dört köşelidir; onu sekiz melek taşır.

Mûsâ -aleyhisselâm- kırk gün (gece) oruç ve riyâzâtla emrolunmuş; bundan sonra kendisine Rabbi ile konuşma şerefi bahşedilmiştir…

sanırım erzurumlu İbrahim hakkı efendinin marifetname eserinde okumuştum, bilgi bakımından kıymetli eserdir. maddenin dört unsurunun altında nem ve diğerlerini hatırlamadığım 3 öge dha var, hatta bu "nem" üzerinde karaciğer faiilyetlerini baya bir irdeler.

"çile" kavramı ise neredeyse temel öğretilerin, dinlerin tamamında rast geldiğimiz bir kavram, mahrum bıkarma diyebiliriz. Açıkçası binlerce yıl önceden dopaminerjik etkilerin farkına varan gözlemciye saygı duymak gerekir.

T.İ.T

чσu αrє вєíng wαtchєd
Özel Üye
Tepkiler
3.689
sanırım erzurumlu İbrahim hakkı efendinin marifetname eserinde okumuştum, bilgi bakımından kıymetli eserdir. maddenin dört unsurunun altında nem ve diğerlerini hatırlamadığım 3 öge dha var, hatta bu "nem" üzerinde karaciğer faiilyetlerini baya bir irdeler.

"çile" kavramı ise neredeyse temel öğretilerin, dinlerin tamamında rast geldiğimiz bir kavram, mahrum bıkarma diyebiliriz. Açıkçası binlerce yıl önceden dopaminerjik etkilerin farkına varan gözlemciye saygı duymak gerekir.
Ezber ettiğim ilk eserdir. Tavsiyelerini mümkün mertebe uygulamaya özen gösteririm. Harika yakaladın dostum @Raison D'etre 👏

Lost

Üye
Deneyimli Üye
Tepkiler
326
Gecen bu konuya bir seyler yazacaktim kaldi. O dusundugum seyler yazilmamali demek ki.

Bismillahirrahmanirrahim.

Bir Ayeti Kerime var. Aklimda kaldigi kadariyla.

Biz dunya hayatini cekici ve suslu kildik. ..

2 kere gercek anlamda hal yasadim.
1. Unv. Zamani her seyden vazgecmistim. ..
2. 6. Hissin parapsikolojik boyutlara ulasmasi,yasanmislik mesela sirt cantasiyla Ege, Akdenizi dolasmam beheld tabanvay...
Sonrasi eve dondugumde metafiziksel boyutlarla tanismam. ..

3. Hal donemi kapimi caliyor. Erteledigime gore ve yanlis yaptigima gore dogru zaman gelmemistir. ..

Çile veya Tibet rahipleri gibi 1 kase pirinc yiyerek bu is olmuyor.Onlar Besmeledeki Rahman sifatindan faydalaniyorlar...
Nefs terbiyesi icin Allah in emir ve yasaklari uygulanmali.
Sadece superego ve egoyu oldurmek bir yere kadar.
Hadi id (ilkel benligi ) oldur. ..

Yasamak lazim anlamak icin...
Kafayi cekerek veya dunyadan vazgecmerek,kisaca Allah a karsi gelerek Everest e tirmanmak cok basit geliyor gozume : )

Cocukkende duz duvara tirmanirdim.2 kere Ben dusmedim tugla elimde kaldi : )

Yeni konular