Soru Korku mu? Merhamet mi?

Tatar

CARPE DIEM
Çılgın Moderatör
Tepkiler
4.462
Saldırı ve korunma anında bazen bir hayvanın kendinden daha güçsüz bir hayvandan geri çekilmesi, bazende güçlü bir insanın kendinden daha zayıf birinden uzaklaşmak istemesi sizce o nun Korkusu mu ? Merhamet duygusu mu ?

Siz böyle bir durum ile karşılaştığınızda hangi duygunuz ile hareket edersiniz?

Cevap
Hayvan ve insan içgüdüleri ile karar mekanizmaları aynı olmadığı için korku yada merhamet kıyaslamasını değerlendirmek bence eksik kalmış gibi mesela araya ikilem yerleştirilebilir.

Öfke - Merhamet

Korku - Cesaret

Çaprazlama yapıldığında birbirini tamamlamadığı için hangi yönde değerlendirilirse görüşün doğru olduğu kanaatindeyim.

Gri

Lahmacun
Yönetici
Tepkiler
7.832
Bazen bilinmezlik korkuya neden oluyor, tanimadigimiz ama bizden daha gucsuz bir rakipten cekinebiliyoruz.

Bazen ise merhamet. Vicdani ile karar verebilen bir turuz, nadiren de olsa.

Hıms

Üye
Deneyimli Üye
Tepkiler
662
Uzaklaşmak istiyorsa uğraşmak istemediği içindir. Ne korku ne merhamet bence bu. Benden zayıf ama bana kafa tutuyor hım bu da farklı amaçları güdüyor gibi geldi. Neyse zamanıma yazık

Venüs

Şorbacıbaşı
Yönetici
Tepkiler
6.284
Bu işin merhamet duygusu ile alakası yok genel olarak. Bilinmezlik ve belirsizlik her zaman "acaba mi?" sorusunu doğurur. Bence biz insanların ve hayvanların en çekindiği şey bu. Güçsüz gibi görünen insanlar/hayvanlar bazen ummadığın sürprizler yaşatabilir.

Yakida

Bad Cop
Yönetici
Tepkiler
5.249
Horoz dövüşünde bir tabir vardı şımdi hatırlayamadım ama, horoz karşısındaki horoza bir kez yenildiğinde ondan güçlü bile olsa hep yenilir, o eşiği aşamazmış, ben de bir kez buna benzer bir duruma şahit olmuştum, bir gün pencereden bakıyordum bir kaç çocuk bir apartmanın giriş kapısının önündeki boşlukta konuşuyor şakalaşıyorlardı, sıradan bir durumdu, derken çocuklardan biri kendisinden epey büyük olan çocuğun yüzüne öyle okkalı iki yumruk attı ki sesi bana kadar geldi, hatta burnu kanamıştı inanamamıştım fakat o çocuk süt dökmüş kedi gibi oradan ayrıldı en ufak bir tepki vermediği gibi tek bir söz bile söylemedi benim bile içim acıdı, çok gurur kırıcı gelmişti bana. Birisi olsun olsun 9-10 yaşında diğeri de 12-13 yaşında vardı
Bunun analizi üzerinde uzun uzun düşünmüş bir türlü açıklama getirememiştim, bir çok sebebi olabilir güçlü de olsan haksızlığının bilincinde olmak mıydı, hiç başına gelmediği için gücünün farkında olmamak kendine güvenmemek mi, yoksa vurursa ona zarar vereceğini düşünmek mi ya da gerçekten korkmak mıydı hiç bilemedim ama anlatamadığım bir hisse kapılmıştım o an, sanki bana vurulmuş gibi gelmiş gururum incinmişti, belki çocuğun kendisinden küçük biri karşısında duyduğu utanç öfkesinden önce gelmiş oradan uzaklaşmıştı hiç bilinmez.

Tatar

CARPE DIEM
Çılgın Moderatör
Tepkiler
4.462
Uzaklaşmak istiyorsa uğraşmak istemediği içindir. Ne korku ne merhamet bence bu. Benden zayıf ama bana kafa tutuyor hım bu da farklı amaçları güdüyor gibi geldi. Neyse zamanıma yazık
"Neyse zamanıma yazık" uzaklaşmak isteyen kişinin söylemi mi? Yoksa @Hıms senin konu sorusuna cevap yazma yorumun mu? Bu kısmı anlayamadım 🙄

Butterfly'ﻬ

𝕭𝖗𝖔𝖐𝖊𝖓 𝖂𝖎𝖓𝖌𝖘
Özel Üye
Tepkiler
2.860
Hayvan ve insan içgüdüleri ile karar mekanizmaları aynı olmadığı için korku yada merhamet kıyaslamasını değerlendirmek bence eksik kalmış gibi mesela araya ikilem yerleştirilebilir.

Öfke - Merhamet

Korku - Cesaret

Çaprazlama yapıldığında birbirini tamamlamadığı için hangi yönde değerlendirilirse görüşün doğru olduğu kanaatindeyim.

Cevap

Yeni konular