Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
277
üye
42148
mesaj

Adet Gecikmesi Nedir? Nedenleri ve Belirtileri

uykumvar

Üye
Deneyimli Üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
787
Tepkiler
427
Konuyu Başlatan
Adet, kadınların herhangi bir sağlık problemi olmaksızın, ergenlikten başlayıp menopoz dönemine kadar 28 günde bir adet kanamasına maruz kalmasıdır.

Bu adet döngüsü birçok farklı neden dolayı sekteye uğrayabilir, gecikmeler yaşanabilir. Adet gecikmesinden söz edebilmemiz için, adet başlangıcının minimum 7 gün geçmiş olması gerekir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki nerdeyse her kadında adet düzensizliği belli zamanlarda yaşanmaktadır. Bir yıl içerisinde 2 veya 3 kere yaşanan sağlık problemleri ciddi sağlık problemine yol açabilir.

Kod:

Kodları görebilmek için Giriş yap ya da Üye Ol.
Çevresel faktörler, psikolojik faktörler, stres, mevsimsel geçiş dönemleri, kullanılan çeşitli ilaçlar ya da hormonal durumlar gibi daha minör durumlarda neden olabilmektedir.

İlk kez regli olan biri için bu biraz farklı işler. Periyodik döngü oturana kadar bu süreçte düzensizlikler yaşanması normaldir.
Adet Gecikmesi Nedir?
Kadınların herhangi bir sağlık problemi olmayan kadınlar 21 ile 35 gün süre aralığında ortalama olarak 28 günde adet döngüsü yaşar. Bu döngünün haricinde yaşanan sapmalara adet gecikmesi denir.

Bu periyodik dönem yaklaşık 2 ile 7 gün arasında seyretmektedir. Kişinin gebe kalmasıyla birlikte adet kanaması tamamen kesilir. Adetin 7 gün ya da daha uzun süre kesilmesine adet gecikmesi denilmektedir.

Bir yıl içerisinde 2-3 kez yaşanan düzensizlik normal karşılanmaktadır. 3’ten fazla olması durumunda ise hekiminize başvurmanız tavsiye edilir.

Kod:

Kodları görebilmek için Giriş yap ya da Üye Ol.
Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?
Adet gecikmesine sebep olan birçok farklı neden vardır. En bilinenleri aşağıdaki gibidir:

 • Hamilelik.
  Yoğun Egzersiz Programları.
  Kronik Hastalıklar.
  Polikistik Over Sendromu.
  Kilo Kaybı ya da Aşırı Kilo Alma.
  Emzirme ve Lohusalık Dönemi.
  Doğum Kontrol İlaçları.
  Stres Faktörü.
  Tiroid Bozuklukları. (Guatr)
  Erken Menopoz.
Adet Gecikmesinin Belirtileri Nelerdir?

 • Hamile kalma durumunuzun olması.
  Bel ve karın ağrısı çekmek.
  16 yaşına kadar adet görmemeniz.
  Evde yapılan gebe testinin hamile olduğunuzu göstermesi.
 
Top