Alışveriş Listesi Nasıl Hazırlanır?

uykumvar

Üye
Deneyimli Üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
804
Tepkiler
434
İhtiyaçların oluşturulduğu listeleri hazırlamak için uzun çaplı inceleme yapılması gerekmektedir. İhtiyacın çeşidi, adeti ve benzeri durumlar hakkında donanımlı bilgi oluşturulması tavsiye edilmektedir. Birçok ihtiyaç listesi kategorisi bulunmaktadır. Söz konusu listeyi oluştururken en gerekli unsurları en üst sıraya eklemek avantaj sağlamaktadır.

Aynı zamanda listeyi kağıt kalem kullanarak yazarak veya dijital platformda ekleme yaparak oluşturmak mümkündür. Oluşturulmak istenen liste tamamlandıkça yanına işaret koymak veya üstünü çizmek, alım sırasında kolaylık teşkil etmektedir. Kullanıcı tercihine göre telefona veya not defterinde listeyi oluşturmak, ürünleri unutmamak açısından önemlidir.

Alışverişte Listeleme Yöntemi​

Herhangi bir kategori hakkında liste oluştururken bunu alt alta yazmak hem daha rahat okunmasını hem de ekstra miktar veya söz konusu ürün hakkında verilmek istenen notu iletebilmek açısından kolaylık sağlamaktadır.

Listeleme yöntemi sayesinde ürünleri kategori kısmına ayırabilmek ve kolay bir şekilde okunmasını sağlamak mümkündür. Yan yana yazıp virgülle ayrılan ürünler arada görünmeyebilir. Dolayısıyla bu gibi durumların önüne geçmek için birçok alışveriş listesi hazırlama yöntemi yer almaktadır.

Alışveriş Sırasında Yapılması Gerekenler​

Herhangi bir toplu satın alım işlemi yapılmadan önce mutlaka ihtiyaç listesi hazırlanması tavsiye edilmektedir. Bu sayede en gerekli ürünler listeye eklenir ve gereksiz ürün alımından kaçınılma durumu oluşmaktadır. İhtiyaç listesi oluşturulmadan gidilen mağazada birçok ürünü alma dürtüsü oluşabilmektedir. Bu durumun önüne geçen en iyi yöntem bir ihtiyaç listesi oluşturmaktadır.

Farklı mağazalarda dolaşıp ardından satın alım yapmak ise hem ürünlerin fiyatları hakkında genel bir fikir oluşmasını hem de ürünlerin çeşitliliğini görmeyi sağlamaktadır.

Ürünlerin satın alım uygulamaları gerçekleştikten sonra mutlaka fatura alınması tavsiye edilmektedir. Bu sayede alınan ürünün bozulma ya da farklı olumsuz durumlarda iade edebilme şansını kullanmak kolaylaşmaktadır.

Alışveriş Listesi Kategorileri​

Kullanıcıların gereksinimleri doğrultusunda birçok kategori sınıfı yer almaktadır. Başlıca kategori şunlardır; ev, otomobil, bahçe, mobilya, aksesuar, kıyafet, bebek, oyuncak, yılbaşı, yaz, kış, temizlik, tatil, araç parçası, çeyiz, mutfak ve benzeri gibi opsiyonlar yer almaktadır. Bu kategoriler kendi içlerinde de farklı dallara ayrılabilmektedir. Dolayısıyla kullanıcıların talepleri doğrultusunda ihtiyaç listesi kategorileri çeşitlenmektedir.
 

Rick

Üye
Yeni Üye
Kayıt tarihi
29 Temmuz 2021
Mesaj
357
Tepkiler
3
En sevmediğim şey alışveriş yapmak...Bir de AVM falan olursa saçlarım diken diken oluyor..
 

Deepest

Yönetici
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
994
Tepkiler
189
Bu dönemde liste yapmak kolay, ihtiyaçlar belli. Ama alabilen şanslı bir kesim kaldı maalesef.
 

Unicorn

Yönetici
Yönetici
Kayıt tarihi
29 Mart 2021
Mesaj
76
Tepkiler
1
Yandaş gazetelerin birinde alışveriş yöntemleri vardı meselâ bir maddesi şöyle diyordu: Raflardaki ürünleri elinize almayın sahiplik duygusu yaratır almak zorunda kalırsınız. :)
 

Tatar

Moderatör
Moderatör
Kayıt tarihi
27 Mart 2021
Mesaj
1.673
Tepkiler
2.153
Ne olursa olsun her alışveriş bir yoğurt bir ekmekle başlıyor sonrası içler acısı ?
 

Yakida

Say cheese!
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
4.132
Tepkiler
3.739
Bir de Alış-verişe aç çıkmayın, aynı şekilde internetten yapıyorsanız açken sipariş vermeyin. 🙂
 

Gri

Lahmacun
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
4.978
Tepkiler
5.631
Bir de Alış-verişe aç çıkmayın, aynı şekilde internetten yapıyorsanız açken sipariş vermeyin. 🙂

Evet, bu sadece gıda maddeleri için geçerli değil bildiğim kadarıyla; açken daha aceleci davranma eğilimimiz ile ilgili.
 
Top