Kışın Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? 6 Basit İpucu

uykumvar

Üye
Deneyimli Üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
804
Tepkiler
434
[SIZE= 16px]Kışın Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? 6 Basit İpucu[/SIZE]

Kışın cilt bakımı en az yazın olduğu kadar önemlidir. Yünlü kazak, kürklü ceket, eldiven, atkı ve benzeri koruyucularınızı giydiyseniz açık havadaki kışkırtmaya hazırsınız demektir. Soğuk havaya karşı kendinizi korumak için elinizden gelenin en iyisini yapabilirsiniz fakat cildinizi sadece kalın giyerek kışın etkisinden korumanız maalesef mümkün değil. Evet, tam olarak durum bu ve herhangi bir önlem alınmadığında kış cildinizin esnekliğini ve sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

1270=45.jpg

Rüzgârlı, soğuk, kuru hava ve nemi azaltan iç mekân ısıtıcılarının kombinasyonu kış aylarında hayatınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Zira bunlar cildinizdeki nemi tüm güçleri ile tahliye etmeye çalışırlar. Dolayısı ile parlak ve göz alıcı vücudunuz adeta sonbahar edası ile yaprak dökmeye başlar. Vücudunuzdaki nem eksikliği cildinizde daha fazla kırışıklığa sebep olur ve cildinizin daha hızlı kurumasına yol açar. Yani “kışın cilt neden kurur” sorusunun özetle cevabı nem kaybıdır. Çünkü kışın cilt kuruması daha çok vücudunuzun nem kaybetmesi sonucu meydana gelmektedir.

Kışın cildim kuruyor, kışın cildim pul pul dökülüyor gibi şikayetler doktorlara en çok sorulan ve internet üzerinde en çok aranan cilt problemlerinden. Peki kışın cildimizi nasıl korumalıyız? İşte sizin için özenle derlediğimiz 6 uzman tavsiyesi:
1. Duştayken Vücudunuzu Uzun Süre Sıcak Suya Maruz Bırakmayın
Soğuk havada uzun süre dışarıda kaldıktan ya da antrenman sonrası sınıfa veya eve yürümek zorunda kaldıktan sonra vücudunuzda yapış yapış olan terin cildinizde kuruduğunu hissettiğinizde isteyeceğiniz tek şey hemen ılık bir duş almak olabilir. Kış aylarının titreten soğuklarından kurtulma isteğinizin de etkisiyle duşa girdikten sonra sıcak suyun büyüsüne kapılmanız ve dakikalarca, hatta saatlerce duşta kalmanız gayet doğal bir sonuç. Ancak içinizdeki -duşta çok fazla zaman geçirme- dürtüsüne engel olmalısınız. Zira kış aylarında duşlarınızı ve banyolarınızı ne kadar kısa tutarsanız, kışın cilt bakımı ihmalinizi de o kadar azaltmış olursunuz. Suyun cildinizi nemlendirmediğini unutmayın. Aslında vücuda uzun süre su püskürtülmesi, yani uzun duşlar maalesef cildinizin doğal yağlarını dökmesine neden olabilir. Kısaca su, özellikle sıcak su, cildinizdeki kuruluğun giderilmesinde etkili bir çözüm değil, aksine kuruluğu tetikleyici faktörlerden biridir.
2. Kışın, Yaz Aylarında Kullandığınız Yüz Temizleyicisini Kullanmayın
Yazın kullandığınız normal bir nemlendiriciden kışın daha etkili bir nemlendiriciye geçiş yapmak istediğiniz gibi, aynı durum yüz temizleyicinizde de geçerlidir. Kış ayları artık daha yumuşak temizleyiciler kullanmanız gerektiğinin habercisidir. İçerisinde sodyum lauril sülfat (SLS) gibi yüksek miktarda geleneksel sabun çözücüsü olan temizleyiciler kullanmaktan ve yüksek asit (salisilik asit ya da glikol asit gibi alfa hidroksi asitler) içeren yüz temizleme maddelerinin aşırı kullanılmasından kaçının. Ayrıca yüzünüzü temizlerken aynı zamanda nemlendiren temizleyicilere geçmek sizin için daha iyi bir seçenek olacaktır.
3. Evinizde Hava Nemlendirici Cihazlar Kullanın
Evinizde kullanacağınız kaliteli bir nemlendirici cihaz cildiniz için harikalar yaratabilir. Nemlendirici cihazlar cildinizdeki nem kaybına karşı savaşırken, aynı zamanda daha kolay nefes alıp vermenizi de sağlar. Ayrıca nemlendirici cihazlar sayesinde cildiniz daha fazla ışık yansıttığı için daha parlak görünecektir.
4. Nemlendiriciniz Yeterli Olmayabilir
Kışın cildin kuruması sonucu aklınıza gelen ilk çözümün nemlendirici kullanmak olduğunu tahmin etmek zor değil. Peki ya ne sıklıkla nemlendirici kullanmanız gerektiğini biliyor musunuz? Merak etmeyin, bu basit meseleyi düz bir mantıkla aşabilirsiniz. Aslında ne kadar sık nemlendirici kullanırsanız etkisi de o kadar fazla olacaktır. Durum bu kadar basit. Kışın cilt kuruluğu yüzünden şikâyetlenmemek için kış aylarında cildinizi sık sık ve düzenli olarak nemlendirmenizde fayda var. Yüzünüzü ya da vücudunuzu nemlendirmek için en uygun zaman ise duştan yeni çıktığınız zamandır. Çünkü nemlendirici nemli cilde daha kolay yayılır. Fakat duştan hemen sonra nemlendirici uygulamanız cildinizin bir süre nemli (kaygan) kalmasına yol açabilir.

1270=46.jpg

5. Peeling ile Ölü Hücreleri Yüzünüzde Barındırmayın
Cildinizin zaten kuru ve hassas olma potansiyeline sahip olduğu durumlarda peeling yapmanın kötü bir fikir olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat ölü hücrelerden kurtulmak istiyorsanız cildiniz üzerinde derinlemesine bir temizlik yaptığınızdan emin olmalısınız. Bazen cildiniz aşırı kuruduğunda peeling daha az etkili olur ve ölü cilt hücreleri yüzeyde (özellikle dirsek, diz ve ayak bilekleri gibi birikmeye daha yatkın alanlar) birikebilir. Bu da cildin donuk bir görünüme sahip olmasına yol açar.
6. Güneşten Sadece Yaz Aylarında Korunmayı Düşünmeyin
Yıl boyunca güneşten korunma yollarını uygulamaktan sıkılmış olabilirsiniz. Yerde bir metre kar olsa bile, yaşınız veya bulunduğunuz yer ne olursa olsun, güneşin cildinize zarar verme riski her zaman vardır. Maalesef çoğu insan güneş koruyucularını kış aylarında uygulamayı unutuyor ya da kış aylarında güneş koruyucularına gerek olmadığına inanıyor. Fakat ultraviyole ışınları kışın en soğuk ve en cansız günlerinde bile mevcuttur ve cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korumak, açık havada zaman geçirirken oldukça önemlidir.
 
Top