Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
277
üye
42140
mesaj

Meme Kisti ve Tümör Arasındaki Farklar

uykumvar

Üye
Deneyimli Üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
787
Tepkiler
427
Konuyu Başlatan
Göğsünüzde bir kitle olduğunu öğrenmek rahatsız edici olabilir, ancak çoğu zaman bu kitleler kanserli tümör hücreleri değildir. Bunlar daha çok sıvı dolu kistlerdir. Bir kisti tümörden ayırt etmenizi sağlayacak bazı özellikler vardır. Bu yazıda meme kistleri ve tümörler arasındaki bazı önemli farklardan bahsedeceğiz.

Kod:

Kodları görebilmek için Giriş yap ya da Üye Ol.
Meme kisti nedir?
Göğüs kistleri genellikle ilgili bölgede sıvı biriktiğinde oluşur. Kistler ve salgılanan hormon seviyeleri arasında bir bağlantı olabilir ancak bu durum kesinlik kazanmamıştır.

Öncelikle şunu bilmenizde fayda var: Bu yuvarlak veya oval sıvı dolu kistler oldukça yaygındır. Özellikle de doğumdan sonra, daha çok kırk yaşını aşmış kadınlarda rastlanır.

1271=47.jpg

Gözle görülemeyecek kadar küçük kistlerin yanı sıra büyük kistler de bulunmaktadır. Adet döngünüz sırasında semptomların şiddeti değişebilir ve kist büyüme gösterebilir. Kistin büyümesi, beraberinde ağrıyı da artıracaktır.

Kistleri basit kistler ve karmaşık kistler olarak ikiye ayırmak mümkündür:

1. Basit Kistler

Düzgün kenarlara ve ince zarlara sahip olan bu kistler genellikle tamamen sıvı ile doludurlar. Fibrokistik değişikliklere bağlı olarak oluşurlar ve her zaman iyi huyludurlar.
2. Karmaşık Kistler

Basit kistlerin aksine, karmaşık kistlerin düzensiz kenarları, kalın zarları ve daha katı bir yapısı vardır. Çoğu iyi huyludur.
Meme tümörü nedir?

Meme tümörü kanserli olabilen katı bir kitledir.

Kod:

Kodları görebilmek için Giriş yap ya da Üye Ol.
Kanserli Olmayan Meme Tümörleri

Kansersiz meme tümörleri anormal hücrelerden oluşur. İyi huyludurlar; yani büyüyebilseler de vücudunuzun diğer bölgelerine yayılamazlar.
En yaygın iyi huylu meme tümörü türleri şunlardır:

Fibroadenom: Bu iyi huylu tümörler bağ ve bez dokularından oluşur. Genellikle 20-30 yaş arasındaki bayanlarda yaygındır ve 1 ila 5 santimetre boyutunda olabilirler. Silikon gibi hissettiren bir yapıya sahiptirler. Bu kiste parmaklarınızla dokunmanız mümkündür.

İntraduktal Papilloma: Bu tümörler genellikle meme ucunun yakınında gelişir ve ağrıya neden olabilirler.

Phyllodes Tümör: Bu tümörler oluşmaya bağ ve bez dokularında başlar. Yumru şeklinde yuvarlak ve sert bir yapıya sahiptirler ve bazen ağrıya neden olabilirler. Hızlı büyüme eğilimindedirler. Bu tümörün kanserli olma olasılığı oldukça düşüktür.
Kanserli Meme Tümörleri

Kanserli tümörlerin hücreleri hasarlı DNA içerir. Ölmek yerine daha fazla anormal hücre üreterek sağlıklı doku yerine geçebilen tümörler oluştururlar. Kanser hücreleri de yeni tümörler oluşturmak için parçalanabilir veya kan dolaşımınıza ve lenfatik sisteminize girebilir. Bu, kanser hücrelerinin diğer organlara yayılabileceği anlamına gelmektedir.
Kod:

Kodları görebilmek için Giriş yap ya da Üye Ol.
Erken evredeki meme kanseri her zaman belirti göstermeyebilir. Yine de belirtileri şunlardır:

 • Parmaklarınızla kolayca hareket ettiremeyeceğiniz sert bir yumru
  Adet günlerinde herhangi bir değişime uğramayan yumru
  Göğsünüzün veya meme ucunuzun boyutunda ya da şeklinde meydana gelen değişiklikler
Meme Kisti ve Tümör Arasındaki Farklar

Göğsünüzde sıra dışı bir hareketlenme varsa teşhisi için mümkün olan en kısa sürede doktorunuza başvurmanız hayati derecede önemlidir. Kist ve tümör arasında belirgin farklılıklar olduğu gibi, birçok benzerlik de mevcuttur.
Meme Kistinin Özellikleri

 • Ağrıya sebebiyet verebilirler
  Yumuşak ve pürüzsüz bir yüzeye sahiptirler
  Meme dokunuzun içinde kolayca hareket ettirilebilirler
  Adet günlerinizde değişiklik gösterebilirler
Meme Tümörünün Özellikleri

 • Ağrıya sebebiyet vermezler
  Sert bir yapıya sahiptirler
  Meme dokunuzun içinde kolayca hareket ettirilemezler
  Adet günlerinizde herhangi bir değişime uğramazlar
Meme Kistleri Nasıl Teşhis Edilir ve Tedavi Edilir?

Bir kistle mi yoksa bir tümörle mi karşı karşıya geldiğinizi anlamak için uzman bir doktor tarafından fiziksel muayene yapılması gerekmektedir. Bir sonraki adım ise genellikle ultrason testidir. Ultrason testinde dalgalar yumrudan geçerse, bu, sıvı ile dolu olduğu ve basit bir kist olduğu anlamına gelir. Dalgalar geri yankılanırsa, bu, en azından bir miktar katı madde olduğu ve bir teşhise ulaşmak için daha fazla testin gerekeceği anlamına gelir. Eğer ultrason karmaşık bir sonuç verirse daha iyi bir sonuç alabilmek için mamografi veya MRI testi de tercih edilmelidir. Bu tip cihazlar ile sağlıklı bir sonuç alınamadığı durumlarda aşağıdaki yöntemler de denenebilir:

 • Sıvının kan veya olağandışı hücreler içerip içermediğini görmek için kistin ince bir iğne ile aspirasyonu veya boşaltılması.
  Katı alanların kanserli veya iyi huylu olup olmadığını belirlemek için biyopsi.
Amerika Birleşik Devletleri'nde yılda tahmini 1,6 milyon kadının meme biyopsi sonucu yüzde 75'i iyi huylu şeklinde çıkmaktadır.

Kod:

Kodları görebilmek için Giriş yap ya da Üye Ol.
Basit bir kist endişelenmenizi gerektirecek bir şey değildir ve mutlaka tedavi edilmesi gerekmez. Doktorunuz zamana bırakmanızı önerebilir çünkü kistler bazen kendiliğinden de geçer.

Rahatsızlığa neden olmaya devam eden kistler söz konusu olduğunda doktorunuz kisti boşaltabilir veya cerrahi müdahalede bulunabilir.
Meme Kistleri ile Kanser Arasında Bir Bağlantı Var mı?

Amerikan Kanser Derneği karmaşık kistlerin çok küçük bir ihtimal de olsa kanser ile bir bağlantısı olabileceği yönünde açıklamalarda bulunmuştur. Fakat basit kistlerin meme kanseri ile herhangi bir ilgisi yoktur. Yani basit kistler nedeniyle meme kanseri olma riski neredeyse yoktur.

Meme kanseri riskiniz hakkında endişeleriniz varsa veya ailenizde meme kanseri teşhisi konulan biri varsa doktorunuzla nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini ve hangi önlemleri almanız gerektiğini mutlaka görüşmeniz gerekir.
Göğüste Meydana Gelen Anormal Durumlara Dikkat Edin

 • Göğüste yumru oluşumu
  Memede şişlik, kızarıklık veya ağrı
  Çukurlu, dökülen veya kalınlaşmış cilt
  Meme ucunun ters çevrilmesi
  Koltukaltı bölgesinde veya köprücük kemiği çevresinde şişmiş lenf düğümleri
Bu semptomlardan bazılarına sahip olmak meme kanseri olduğunuz anlamına gelmez. Ancak bu, doktorunuza danışmanız gerektiği anlamına gelir. Meme kanserinin erken evrelerde, vücudun diğer bölgelerine yayılma şansı bulamadan tedavi edilmesi daha kolaydır.
 
Top