• Merhaba, en keyifli Türkçe genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz! Sitemizi REKLAMSIZ ve tüm özelliklerinden faydalanarak kullanmak için sadece 3 saniye süren ücretsiz kayıt işlemiyle aramıza katılın.

Mantarların Rol Oynadığını Bilmediğiniz Diğer Şeyler

Yakida

Hello silent souvenirs...
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
5.788
Tepkiler
6.085
The Hidden Kingdom Of Fungi'nin yazarı Keith Seifert, mantarların hayatımızı nasıl etkilediğini araştırıyor.

Eviniz 600 farklı mantara ev sahipliği yapıyor olabilir​

Bilim adamları, Batı evlerinin yaklaşık 100 mantar türünü barındırdığını düşünüyorlardı, ancak evimin yeni nesil DNA bar kodlaması yaklaşık 600 tür tespit etti.

Bu tipik bir sayıdır. Mantarlar yiyeceklerle birlikte gelir, pencerelerden üflenir veya Noel ağaçlarının iğnelerine gizlenmiş endofitler olarak büyür. Bazıları dükkan kurar ve ev tozunda, tekstilde ve yapı malzemesinde, özellikle de daha fazla yalıtım ve daha az havalandırmaya sahip modern evlerde büyür.

Isıtma maliyetlerini düşürme arayışımızda, iç mekan havasının nemini ve sıcaklığını artırıyoruz: kalıplar için mükemmel bir ortam. Ciddi alerjileri veya astımı olan sakinler için bu tehlikeli olabilir, ancak çoğumuz için bu sadece bir sıkıntıdır.

mantar sporları ile lekelenmiş çam iğneleri - dipsizforum.com.jpg


Yere düşen çam iğneleri, mantar endofitinin ölçek benzeri spor üreten yapıları ile lekelenmiş, Lophodermium

Kafa deriniz birçok mayaya ev sahipliği yapıyor​

Ortalama kafa derisinde 10 milyona kadar kepek mayası hücresi bulunur ve her biri yaklaşık bir ay yaşar.

Bilim adamları, cildimizin kurumasını engellediklerine ve potansiyel olarak bulaşıcı mikropları caydırdıklarına inanıyorlar. Ancak vücudumuz, cilt yüzeyinin bu mayalar tarafından boğulmasını önlemek için günde 40.000 epidermal hücre (yılda yaklaşık 4 kg) döker - kepek dediğimiz fenomen.

Mantar enfeksiyonları dinozorların neslinin tükenmesinde rol oynamış olabilir.

Mantar enfeksiyonu-memeli seçilimi (FIMS) hipotezi, dinozorların mantar enfeksiyonları tarafından öldürüldüğü için memelilerin baskınlığa yükseldiğini göstermektedir. Chicxulub asteroiti Dünya'ya çarptıktan ve gezegenimiz soğumaya başladıktan sonra, dinozorlar patojenik küflerle mücadele etmek için vücut sıcaklıklarını yeterince artıramadılar, oysa memeliler kendi kendini düzenleyen bir termal sistem geliştirdiler.

Bugün bile, dinozorların en yakın akrabaları, sürüngenler, soğukkanlıdır ve memelilerden daha fazla mantar hastalığına maruz kalmaktadır.

Kot pantolonunuz için teşekkür etmeniz gereken mantarlar var​

Taşla yıkanmış mavi kot pantolondaki denim genellikle Trichoderma reesei kalıbı tarafından yapılan selülazlarla yumuşatılır.

Mantar enzimleri aynı zamanda çamaşır deterjanındaki sihirli bileşenlerdir ve büzüşmeyi gazlı içeceklere vermek için kullanılan sitrik asidin çoğu, bira fabrikalarında kullanılanlara çok benzer sıvı fermentörlerde yetiştirilen küfler tarafından üretilir.

Mantarlar Mars'ı kolonileştirmemize yardımcı olabilir​

NASA, Mars'ta nihai bir koloni için miko-mimariyi - sahada yetiştirilen miselyadan yapılmış yapı malzemesi tabakalarını düşünüyor, çünkü Dünya'dan tuğla, harç ve odun taşımak son derece pahalı olacaktır.

Miselyumun yetiştirilebileceği ve kontrplaklara benzer tabakalar halinde şekillendirilebileceği Kızıl Gezegen'de küçük faktörler inşa etmek daha ucuz olacaktır. Fotosentetik algler, esnek sıkıştırılmış miselyum katmanları arasına sıkıştırılabilir ve yapay bir liken gibi bir şey yapılabilir, böylece binalar güneş enerjisini toplayabilir ve kendi oksijenlerini üretebilir.

Biyoyakıtlar mantarlara güveniyor​

Mantarlar, biyoetanolün yanı sıra diğer biyoyakıtların sürekli genişleyen alternatif enerji kaynağında önemli bir rol oynamaktadır.

Biyoetanol, litre başına benzinden daha az enerji sağlar, ancak aynı zamanda karbondioksitin yarısından daha azdır. Başlangıç malzemesi, mısır koçanı, soya fasulyesi sapları veya şeker kamışı torbası gibi ince bir yemek haline getirilmiş tarımsal atıklardır.

Bu toz, selülozu şekere bölen mantar selülaz enzimleri ile karıştırılır. Şekerler fermentörlerde bira mayasına beslenir ve elde edilen etanol damıtılır, daha sonra benzine eklenir. Çoğu batı ülkesi, yüzde 5 ila 10 etanolün benzinle karıştırılmasına izin verir (Brezilya'da yüzde 25'e kadar); daha yüksek konsantrasyonlar modifiye motorlara ihtiyaç duyar.

Mantarlar kirliliği temizlemek için kullanılabilir

Birçok kalıp petrol ürünlerini karbon kaynağı olarak kullanabilir. "Plastisphere" de büyüyen küflerden izole edilen enzimler, plastiğin karmaşık üç boyutlu matrisini, işlenmesi daha kolay olan daha basit moleküllere bölebilir.

Mantar miselyumunun emici eğilimleri, mikoremediasyon adı verilen bu işlem kullanılarak toprak dökülmelerini, maden atıklarını, radyoaktif atıkları, sinir gazı kalıntılarını ve yakıt dökülmelerini temizlemek için test edilmiştir.

Kahvenizin tadını çıkarırken tadını çıkarmalısınız.

Kahve mahsulleri iklim değişikliği, düşük genetik çeşitlilik ve istilacı kahve pası Hemileia vastatrix'ten ciddi tehdit altındadır. Bu pas (Büyük Buhran sırasında buğdaydaki salgınların mantar nedeni ile ilgili), emperyal güçler demlemeye aşık oldukları ve giderek daha fazla ülkeye naklettikleri için dünyadaki kahve ağaçlarını takip etti.

Hastalık ilk olarak 19. yüzyılın ortalarında Sri Lanka'da görüldü ve burada kahve mahsulünü tahrip etti. O zaman İngilizler ana kahve tedariklerini kaybettiler ve çayı öğleden sonra içkisi olarak benimsediler. Şimdi pas, Güney ve Orta Amerika'nın değerli mahsullerini yakaladı ve verim kayıpları yüzde 90 ila 100 arasında oldu. Kahve yetiştiricileri, dayanıklı çeşitler üreterek mahsulleri kurtarmayı umuyorlar.

Mantarlar hayatınızı kurtarabilir​

Mantarlar, penisilin ve organ nakli ilaçları gibi antibiyotiklerin geliştirilmesi de dahil olmak üzere yaşamı değiştiren tıbbi atılımların kalbinde yer almaktadır.


Penicillium rubens kalıbından penisilin, 1928'de Alexander Fleming tarafından keşfedildi. Oxford kimyagerlerinden oluşan bir ekip İkinci Dünya Savaşı sırasında onunla çalışmaya başlayana kadar bir ilaç olarak geliştirilmedi. Potansiyel mucize ilaç üzerine yapılan araştırmalar sonunda Nazilerden uzak tutmak için ABD'ye taşındı.

Savaş sırasında, Kuzey Amerika penisilin arzı, bir kalemin ağırlığı hakkında yarım onstan azdı. Amerikan laboratuvarında asistan olan Mary Hunt, satın aldığı çürüyen bir kavundan yeni bir suşu izole etti ve bu da penisilin arzını önemli ölçüde artırdı. Suşu, çıktısını daha da artırmak için mutasyona uğradıktan sonra, bugün ilacı seri üretmek için hala kullanılmaktadır.

Dünyadaki en büyük canlı organizmalardan biri bir mantardır.

bal mantarı - dipsizforum.com.jpgBal mantarının genetik olarak özdeş klonları, ağaç paraziti Armillaria, büyük yeraltı ağlarına bağlanır. Humongous mantar olarak bilinen bilinen en büyük birey, ABD'nin Oregon kentindeki Malheur Ormanı'ndadır, 2.300 dönümlük bir alanı kaplar ve 32.000 tona kadar çıktığı tahmin edilmektedir.
 

Yeni konular

Top