Türkiye'nin en iyi forumuna hoş geldiniz!

En aktif ve güncel Türkçe foruma kayıt olarak en samimi dostluklara adım atın ve her gün büyüyen forumumuzda yerinizi şimdiden alın. Haydi, ne duruyorsunuz? :)

Aramıza katıl
276
üye
41766
mesaj

Zamanda yolculuk

Rick

Üye
Yeni Üye
Kayıt tarihi
29 Temmuz 2021
Mesaj
357
Tepkiler
3
Konuyu Başlatan
Zamanda yolculuk, zaman içinde belirli noktalar arasındaki hareket, bir nesne ya da bir kişi tarafından uzayda farklı noktalar arasındaki harekete benzer şekilde, tipik olarak bir zaman makinesi veya bir solucan deliği olarak bilinen varsayımsal bir aygıtın kullanılması ile hareket kavramıdır. Zaman yolculuğu, felsefe ve kurguda yaygın olarak kabul gören bir kavramdır.

Bazı teoriler, özellikle de "özel ve genel görelilik", uygun uzay zamanı geometrilerinin ya da uzayda belirli hareket biçimlerinin, bu geometriler ve hareketler mümkünse, geçmişe ya da geleceğe seyahat etmeye izin vereceğini ileri sürmektedir. Fizikçiler teknik makalelerde genellikle zamanda “hareket etme” ya da “seyahat etme” (“hareket” normalde zaman koordinatı değiştikçe uzamsal konumda meydana gelen değişiklik demektir.) klişelerinden kaçınmaktadırlar ve onun yerine cisimlerin kendi geçmişlerine dönmelerini sağlayarak, uzay zamanındaki kapalı çevrimleri şekillendiren hayat çizgileri olan kapalı zaman eğrisi ihtimalini tartışmaktadırlar.

Kapalı zaman eğrilerini içeren (Gödel uzay zamanı gibi) uzay zamanlarını tanımlayan genel görelilik denklemi için çözümlerin olduğu bilinmektedir. Ancak bu çözümlerin fiziksel olarak makullüğü kesin değildir.

Görelilik, eğer bir kişi Dünya’dan bağıl hızda uzaklaşıp geri dönüyorsa, seyahat eden bu kişi için Dünya’da daha fazla zamanın geçmiş olduğunu öngörmektedir. Bu yüzden, bu açıdan bakıldığında göreliliğin “geleceğe yolculuğa” izin verdiği kabul edilmektedir (göreliliğe göre, ayrılma ve geri dönüş arasında gerçekte ne kadar zaman geçtiği sorusuna verilecek tek bir objektif yanıt yoktur ancak, hem Dünya’nın hem de yolcunun tecrübe ettiği tam zamanın ne kadar olduğuna dair objektif bir yanıt vardır, yani her birisi ne kadar yaşlandı; ikiz paradoksuna bakınız).

Öte yandan bilim toplumunda bulunan birçok kişi geçmişe zaman yolculuğunun oldukça olasılık dışı olduğuna inanmaktadır. Zamanda yolculuğa izin veren herhangi bir teori olası nedensellik problemleri öne sürmektedir. “Büyükbaba paradoksu” klasik bir nedensellik problemidir. A kişisi zamanda geçmişe gittiğini ve A’nın büyükannesi A’nın babasına hamile kalmadan bu kişinin büyükbabasını öldürdüğünü varsayarsak ne olur?

Ancak bazı bilim adamları, Novikov’un kendi içinde tutarlılık ilkesine ya da paralel evrenlerin dallara ayrılmasına başvurularak paradokslardan kaçınılabileceğine inanmaktadır (aşağıdaki 'Paradokslar' kısmına bakınız).

Kaynak : https://tr.wikipedia.org/wiki/Zamanda_yolculuk
 

Rick

Üye
Yeni Üye
Kayıt tarihi
29 Temmuz 2021
Mesaj
357
Tepkiler
3
Konuyu Başlatan
Sizce zamanda yolculuk mümkün müdür? Bunu düşünürken tabii ki fiziksel olarak bir başka zamanda (ileri zaman veya geçmiş zaman) ortaya çıkmış olacağımızı düşünmemiz gerek.
 

Deepest

Yönetici
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
993
Tepkiler
189
Bilemiyorum ama mistik konulara ilgim olduğu için olabileceği konusu beni çok heyecanlandırır :)
 

Hannibal

Üye
Yeni Üye
Kayıt tarihi
29 Temmuz 2021
Mesaj
206
Tepkiler
2
Kurgu olarak mümkün olduğu üzerine düşünceler var, yani teorik olarak açıklanabiliyor.Ancak pratikte, fiziki olarak bu mümkün mü, işte orası koca bir soru işareti.Çünkü bu tür bir yolculukta ektilenen çok etken olacaktır.Kaldı ki tarihi olayların bile değişimi söz konusu olacaktır.İşte bu yüzden pek mümkün gözükmüyor.

Örneğin, 2021 yılından biri gitti Hitleri daha doğduğu gibi öldürdü.Ne olacak peki II.Dünya savaşına Hitler denen biri neden olmayacak mı, Alman siyasi hayatında nerede yazılıysa oradaki isimleri yok mu olacak...?
 

Deepest

Yönetici
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
993
Tepkiler
189
Doğru çok güzel bir yaklaşım. Belki de olabiliyordur. Ama belki de öldürmek isteyeni öldürdüler ve tarih aynı kaldı. Kimbilir :)
 

Hannibal

Üye
Yeni Üye
Kayıt tarihi
29 Temmuz 2021
Mesaj
206
Tepkiler
2
Yine sorun oluşturuyor.
*A kişisi olmaması gereken bir zamanda,
*A kişisi olmaması gereken bir zamanda öldürüldüğünde, olması gereken zamandaki hayatı ne olacak (ailesi, çevresi...v.b.)
*A kişisi geçmiş zamana gittiğinde nasıl ortaya çıkacak ( pat diye yol ortasında mı, sessiz bir yerde mi, bir çatışmanın ortasında mı...v.b)
*A kişisi görevini yerine getirdi Hitleri öldürdü, ama kendisi de o zamanda öldürüldü.Şimdi ne olacak?
 

Gri

Lahmacun
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
4.739
Tepkiler
5.292
Zamanda yolculuk konusu teorik olarak mümkün gözükse de, pratikte ışık hızını geçemeyeceğimiz için mümkün değil.

İlk mesajdaki yazıda da anlatıldığı gibi, ışık hızına yaklaştıkça zaman yavaşlar ve ışık hızına ulaşıldığında durur. Işık hızı geçildiğinde ise, zamanın geriye doğru işlediği düşünülüyor ki, öncelikle ışık hızına ulaşmamız gerekiyor. Bu da dediğim gibi mümkün değil çünkü ışık hızına ulaşabilen bir madde, enerjiye dönüşür. Ayrıca, ışık hızına ulaşmak için gereken enerji miktarı da sorunun başka bir boyutu.

Bugünkü teknoloji ile, ışık hızının onda birine varan hızlara ulaşmak mümkün. Bu hızla, dünyadan 4 ışık yılı uzaklıkta başka yıldızın etrafındaki gezegene gidip döndüğümüzü düşünelim. Bizim için (sayılar tahminidir) 80 yıl sürecek bir yolculuk, dünya zamanı ile onbinlerce yıla eşit olacak. Döndüğümüzde ya çok farklı bir dünya göreceğiz, ya da belki hiçbir şey bulamayacağız. Bu da, bir çeşit zamanda yolculuk sayılabilir.
 

Rick

Üye
Yeni Üye
Kayıt tarihi
29 Temmuz 2021
Mesaj
357
Tepkiler
3
Konuyu Başlatan
Işık hızının onda biri hızla 80 yılda gidilebilen örnekte herhangi garip bir şey olmasına da gerek yok zaten.Git 80 yıl, dön 80 yıl, zaten 160 yıl geçmiş, ne çoluk çocuk kalmış, ne torun torba.:) Hatta biz de yolda çoktan ölmüşüz.:)
 

Gri

Lahmacun
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
4.739
Tepkiler
5.292
Yok, toplam 80 yıl. Ha diyeceksin ki 80 yıl çok mu normal, değil. :D

Ama şu an için en makul seçenek, 4 ışık yılı uzaklıktaki Centauri ikizleri.
 
Top