Reenkarnasyon Nedir?

Samur

Üye
Üye
Kayıt tarihi
17 Nisan 2021
Mesaj
397
Tepkiler
238
Reenkarnasyon, ruhun her ölümden sonra çeşitli şekillerde tekrar bu dünyaya gelmesi yani bedenlenmesi olayına spritiüalistlerin vermiş olduğu isimdir. Reenkarnasyona inanlar her öldüklerinde çeşitli şekillerde dünyaya geleceklerine inanır. Bu kavram Türkçeye ruh göçü olarak çevrilmiştir. Her biri “reenkarnasyon nedir?” sorusuna tam olarak aynı cevabı vermese de Hint yarımadası kaynaklı dinlerin birçoğunda reenkarnasyon ‘ruh göçü’ ne inanılır.

Sayıları 1 milyarı geçen insan içinde reenkarnasyon ruh göçü inancı olan dinlere inanmaktadır.

Tenasüh Nedir?​

Reenkarnasyon tamı tamına karşılığı olmasa da Asya dinlerinde sıklıkla karşılaşılan tenasüh anlayışıyla benzerlikler gösterir. Tenasüh sözlük anlamı ‘gidermek, bir şeyi silip yok etmek’ olan nesh kökünden türetilmiş ve ‘bir şeyi olduğu gibi başka bir yere başka bir yere nakletmek veya kopyalamak, bir şeyi iptal ederek başka bir şeyi onun yerine koymak anlamına gelmektedir.

Tenasüh ile Reenkarnasyon Arasındaki Farklar Nelerdir?​

Tenasüh ile reenkarnasyon arasındaki temel fark tenasüh kavramının içindeki ruhsal tekâmül ilkesidir. Bu ilkeye göre insan tekrar dünyaya geldiğinde bir hayvan veyahut bir bitki olarak gelebilir. Reenkarnasyondaysa insan tekrar dünyaya geldiğinde yine insan olarak gelecektir. Yani ‘tenasüh nedir?’ diye soran bir insanın alacağı cevap ölümden sonra tekrar dünyaya geleceğiz olurken ‘ Reenkarnasyon nedir?’ sorusunu soran bir kişin alacağı cevap öleceğiz ve ardından başka bir insan olarak doğacağız olacaktır.

Reenkarnasyona İnanan Topluluklar​

Reenkarnasyon İnancı Nerede Ortaya Çıkmıştır?​

Net bir tarih verilememekle birlikte reenkarnasyon inancının ilk görüldüğü yerin Antik Mısır olduğu düşünülmektedir. Tam olarak yerleşmesinin 8.yy ile M.Ö. 6.yy arasında olduğu sanılmaktadır. Orfe ve Pisagor tarafından desteklenmesi hatta bir nevi başlatılmasının ardından birçok toplum ya da toplulukta ilgi ve saygı görmüş, birçok insanı etkilemiştir. Bilindiği kadarıyla Mısır da olduğu gibi Kelt, Maya ve İnka uygarlıklarında da reenkarnasyon inancı yaygındı.

İskandinav mitolojisi içinde de belli ögeler üzerinden kendine yer bulan reenkarnasyon neredeyse dünyada insan olan her yerde kendine yer bulmuştu.

Günümüzde Reenkarnasyon İnancı Hangi Ülkelerde İz Bırakmıştır?​

Günümüzde Hindistan, Nepal, Bangladeş, Sri Lanka, Bali ve hatta Mauritus, Güney Afrika, Fiji, Singapur, Malezya, Surinam, Trinidad ve Tobago'da ve ayrıca, özellikle İngiltere olmak üzere Avrupa'da yayılmakta olan Hinduizm; Aborjinler’den Eskimolara , Kızılderililerden Türklere kadar bir çok toplum ve topluluğun inandığı ( daha doğrusu yaşadığı çünkü Şamanizm inanç sisteminden çok yaşam tarzı idi) Şamanizm; Çin, Bhutan, Japonya, Kamboçya, Laos, Moğolistan, Birmanya (Myanmar), Sri Lanka, Güney Kore, Tayvan, Tayland, Tibet ve Vietnam’da yerleşik ve son zamanlarda Avrupa ülkelerinde de yükselişte olan Budizm gibi tarih boyunca ve günümüzde insan ve insanlık üzerinde etkili olmuş ve olan dinlerin , yaşam biçim ve felsefelerinin içinde kendine yer bulan reenkarnasyon toplumlarda ve dolayısıyla insanlık tarihinde iz bırakmış ve bırakmaya devam etmektedir.

Peki aslında reenkarnasyon nedir? Dünya tarihi boyunca ve bugün insanın bilinmezliği açıklama arzusu ve ölüme karşı olan sonsuz korkusu karşında kendine bir çıkış yolu olarak bulduğu limanlardan sadece biri mi yoksa Hindistan gibi ülkelerde görüldüğü ve usta komedyen Cem Yılmaz’ın da değindiği gibi halkı yaşadığı hayata isyan etmekten alı koymak ve kurulu düzeni korumak için insanlara inandırılan umut dolu bir yalan mı?

Bu soruların cevabı kişiden kişiye değişmekle birlikte emin olduğumuz tek şey Hz. İsa’nın doğumdan 6 yüzyıl öncelerde ortaya çıkan bu inanç tüm dünyayı çok büyük oranda etkilemiştir.

Günümüzde Reenkarnasyon Nerelerde Karşımıza Çıkar?​

Özellikle yaşadığımız bu yüzyılda Avrupa’da Hinduizm ve Budizm’in yükselmesi ile Türkiye gündemine de genelde arkadaş ortamlarında konuşulmaya başlayan reenkarnasyon konusu hayatımızın pek çok yerine girdi bile. Şarkılardan bilgisayar oyunlarına, filmlerden kitaplara kadar her yerde anılır bahis konusu olur hale geldi. Özellikle belli bir arayış içinde olduğunu söyleyen bulunduğu toplum ya da ortama uyum sağlayamayan insanların arayışları içerisinde bir durak haline geldi bile.

Özellikle de internet ortamlarında, blog yazılarında “ben aslında şu kişiydim, şöyle bir hayat sürdüm” iddiaları dolaşmaktadır. Bu iddiaların doğruluğu ya da yanlışlığı kanıtlanamasa da reenkarnasyona inanan pek çok insan vardır. Onlara göre bu tip hikayeler doğru, normal ve olasıdır.
 

Rick

Üye
Yeni Üye
Kayıt tarihi
29 Temmuz 2021
Mesaj
357
Tepkiler
3
Çok değişik inançlarda Reenkarnasyon inanışı vardır.Peki gerçekte bu mümkün müdür? Çeşitli hipnoz uygulamalarında, geçmişte farklı cinsiyette ve kişilikte yaşadığını söyleyenler var.Bunun gerçekliği nedir, bu konuda ne düşünüyorsunuz?
 

Deepest

Yönetici
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
994
Tepkiler
189
Beni daha önce hipnoz etmeye çalıştılar ama olmadım. mış gibi yaptım. Ama reankarnasyona inanıyorum. Sanırım daha öncesinde yaşadığım bazı korkular bu yaşama devamını getirmiş gibi.
 
Top