• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

ABD ve Avrupa'da Yaklaşık 400 Gölde Oksijen Seviyeleri Düşüyor

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.109
2
2.693
Bursa
Trees-Lake-Nature.jpg


ABD ve Avrupa'da yaklaşık 400 gölde oksijen seviyeleri düşüyor

New York'taki Rensselaer Politeknik Enstitüsü'nden (RPI) araştırmacılar tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'daki yaklaşık 400 göldeki oksijen seviyeleri son 80 yılda önemli ölçüde düştü.

2 Haziran Çarşamba günü Nature'da yayınlanan rapor, oksijen seviyelerinin etkilenen göllerin yüzey sularında yüzde 5,5 ve derin sularında yüzde 18,6 düştüğünü gösterdi.

Araştırmacılar, bulgularının ısınma sıcaklıklarının göllerdeki oksijen seviyelerinin düşmesine neden olduğunu gösterdiğini söylüyor. Oksijen seviyeleri de yollardan, gübrelerden, enerji santrallerinden ve kanalizasyondan kaynaklanan su kalitesinin düşmesi nedeniyle düşüyor.

İnsan faaliyetlerinden kaynaklanan akış, göllerdeki suyu kirletiyor. bu da göller için oksijen sağlayan su bitkilerinin büyümesini engelliyor. Göl suyunun kimyasındaki değişim, algler için uygun bir ortam yaratır.

Algler öldüğünde, bakteriler onları yiyecek ve bu süreçte büyük miktarlarda oksijen tüketecektir. Ohio'daki Miami Üniversitesi'nde biyoloji profesörü olan ortak yazar Craig Williamson, “Oksijen, ekosistem sağlığının en iyi göstergelerinden biridir” dedi. "Bu çalışmadaki [Değişiklikler] belirgin bir insan ayak izini yansıtıyor" diye ekledi.
Göller hızla oksijen kaybediyor.

Göllerin son 80 yılda nasıl değiştiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için araştırmacılar ABD ve Avrupa'daki 393 ılıman gölün yüzey ve derin suları ile Japonya ve Yeni Zelanda'da bulunan bir avuç gölün yüzeyindeki ve derin sularındaki sıcaklık ve çözünmüş oksijen seviyelerine ilişkin çeşitli veri tabanlarından gelen verileri analiz etti.

Göllerin yüzey sularındaki ortalama oksijen seviyelerinin yıllar içinde yüzde 5,5 düştüğünü ve daha derin sularda ortalama yüzde 18,6'lık bir kayıp olduğunu buldular. AP'nin bildirdiğine göre, bu, 1960'tan bu yana okyanuslardaki oksijen düşüşü için bir 2017 çalışmasının bulduğundan dokuz kat daha fazla.

Oregon'daki Reed Koleji'nde biyoloji profesörü olan ve çalışmaya dahil olmayan Samuel Fey, AP'ye çalışma hakkında ilginç bulduğu şeylerden birinin, yazarların ilgili göllerin hem yüzey hem de (derin) kısımlarının çözünmüş oksijen konsantrasyonlarında belirgin bir düşüş gösterebildiklerini söyledi.

Sıcak yaz aylarında, bazı su canlıları daha soğuk olan suda daha derine iner. Bununla birlikte, önceki çalışmalar, derin sulardaki düşük oksijen seviyeleri nedeniyle hayvanların boğulma ve aşırı sıcak bir ortam arasında sıkışıp kalabileceğini göstermiştir. Bu onların metabolizmalarını ve solunum hızlarını etkiler.

Bazı hayvanlar düşük oksijen seviyelerinin neden olduğu daha zorlu koşullara uyum sağlayabilirken, çoğu yapamaz. Düşük oksijen seviyeleri nedeniyle hayvanlar ölmeye başlarsa, su ekosistemleri ciddi şekilde değişebilir.

Lider yazar Stephen Jane, göllerin çevredeki manzara ve atmosferden gelen sinyallere yanıt verdikleri için çevreye yönelik potansiyel tehditlerin göstergesi olduğunu söyledi. Bu çalışma, su sıcaklıklarının yıllar içinde istikrarlı bir şekilde arttığını göstermektedir.

Ancak su sıcaklıkları arttıkça, su moleküllerinin kinetik enerjisi nedeniyle oksijen daha az çözünür hale gelir. Bu, sudaki yaşamı destekleyemeyen ve büyük balık ölümlerine neden olan koşullar yaratır.

Ayrıca, yükselen su sıcaklıkları, metan'ın su kütlelerinin dibindeki tortudan sızmasına da neden olabilir. Metan, karbondioksitten çok daha güçlü bir sera gazıdır. Aslında metan, 100 yıllık bir zaman ölçeğinde ısıyı karbondioksitten 28 kat daha etkili bir şekilde hapseder.

RPI'de biyoloji profesörü olan ortak yazar Kevin Rose'a göre, çalışma alanının dışındaki göllerde de muhtemelen çözünmüş oksijende düşüşler yaşanıyor. “Gezegendeki çoğu veya birçok yerin ısındığını biliyoruz. Ve bu yüzden azalan çözünürlük görmeyi beklerdik. ”
 

Çok Okunan Konular

Top