• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Acı Bakla Çiçeği (Lupinus polyphyllus)

Candan

Doğa Sevdalısı
Uzman Üye
16 Mayıs 2021
493
1.293
Tabiatın Ortası
Acı Bakla (Lupinus polyphyllus)
Familya: Fabaceae (Baklagiller)
Cins: Lüpinus (Acıbakla) Tür: L. polyphyllus
Uyum: Serin yaz, şiddetli kış.
Risk: Külleme hastalığı, bitlenme
Acıkbakla ( Lupin) çiçeği baklagiller ailesindendir. Ülkemizde de 5 e yakın türü bulunmaktadır. Acıbakla çok yıllık dayanıklı ve otsu bir bitkidir. Boyu 100 - 150 cm'i bulabilmektedir. Dikine uzayan sürgünleri, bu sürgünlerin üzerinde yer alan ve yıldız biçimi oluşturan yaprakçıklardan oluşan açık renkli yapraklara sahiptir. Sürgünlerinin tepesinde dik salkımlar halinde çiçekleri vardır. Mavi, kırmızı, pembe, sarı ve bazı çiçekleri çift renkli bile olabilir.Hem çiçekleriyle hem yapraklarıyla çok gösterişlidir. Bahçe dekorasyonunda ve kesme çiçekçilikte kullanılabilir. Cüce hibritleri bile en az yarım metre civarında olup bir metreyi geçebilirler. Hibrit acıbaklalardan bazıları sadece bir veya iki yıllıktır yani ömürleri çiçek açana kadardır. Çoğunluk çeşitleri uzun ömürlüdür, bahçelerde dikildikleri yerde kalıcı olurlar.Güneşi çok sever fakat bununla beraber aşırı sıcak memleketleri pek sevmezler. Yeni Lupinus polyphyllus hibrit acıbaklalar sıcağa ve kısa süreli susuzluğa dirençlidirler. Güneş yetersizliğinde gelişimleri cılız olur. Günde en az 3 saat kuvvetli güneş alabilmeleri gerekir.Her baklagil gibi lupinler de dikildikleri toprağı azotça zenginleştirir. Acıbakla fazla alkalinli olmayan her toprakta sorunsuz gelişir. Yaz boyunca bol bol sulamak gerekiyor. Fakat asitli topraklarda fazla sulama tepe filizlerde çürümeye yol açar. Asitli ve killi topraklara lüpin ekecekseniz toprağa önceden ponza taşı karıştırarak süzekliğini iyice arttırmalısınız. Böylece çok sulama yüzünden bir bozulma olmaz.Problemler:

Kuytu, esintisiz yerlerde külleme hastalığı görülebilir. Tarım ilaçlamaları yüzünden doğal böcek türleri azalmış bölgelerde yaprak bitleri salgını başgösterebilir.Lupinus polyphyllus çoğaltılması:

Tohumla kolayca çoğaltabilirsiniz. Yaz sonuna doğru veya sonbahar başında tohumları rasgele ekin. İlkbaharda esas yerlerine dikmelisiniz. Fazla büyümelerine kadar beklemeyin. Eğer gecikirseniz tutmayabilir. Lüpin türleri yer değişikliğini sevmez.İlkbaharda dip sürgünlerini ayırmakla da çoğaltabilirsiniz. Köklü olmaları gerekmiyor. Sürgünler yeterince kuvvetleşince kesip alacaksınız. Bunu herkes tavsiye etmiyor. Çoğaltılması için en çok tohumla çoğaltma yöntemi tavsiye edilmiş.​


 
Moderatörler tarafından düzenlendi:

Çok Okunan Konular

Top