• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Adet Sancısı Nedenleri

uykumvar

Müdavim üye
Deneyimli Üye
24 Mart 2021
318
834
31
Adet Sancısı Nedenleri

Adet döneminde meydana gelen ağrı menstrual döngünün normal bir parçasıdır. Genelde karnın içinde ağrıyan kas krampları şeklinde hissedilmektedir. Bazı dönemlerde çok yaşanabileceği gibi bazen de şiddetli ağrılara sebep olamayabilir. Bazen de periyodunuz olmasa da pelvik ağrılar yaşayabilirsiniz.

Adet Sancısı Nedenleri Nelerdir?

Adet ağrısı rahmin duvarındaki kasların sıkışması ile oluşur. Adet zamanında rahimdeki kanamanın dışarı atılması için rahim sürekli bir şekilde kasılır. Rahmin kasılması sırasında rahime giden kan ve oksijen azalarak ağrıyı artırır.

Rahim kasılmaların olduğu sırada prostoglandin adında kimyasallar ortaya çıkarır. Bununla beraber ağrının şiddeti de artar. Bazı hastaların adet döneminde yaşadığı sancının şiddeti prostoglandin birikimi de olabilir. Bu da şiddetli kasılmalarla şiddetli ağrılara yol açar.

Şiddetli Adet Sancısı Normal midir?

Adet sancısının şiddetli olması farklı sebeplerden dolayı da meydana gelebilir. Periyodik yaşanan ağrının altında tıbbi durumlarda olabilir. Bu durum tıpta ikincil dismenore olarak isimlendirilmektir. Altında farklı sebep bulunan adet sancıları en çok 30 ila 45 yaş arasındaki kadınları etkilemekte. bu ağrılara miyom, pelvik inflamatuar, endometriozis hastalığına neden olabilir.

Miyom: rahimde büyüyen ve kadınların adet dönemini ağır ve sancılı hale getirebilen kansersiz tümörlerdir.

Pelvik İnflamatuar Hastalığı: Fallop tüpü ve yumurtalıklar gibi üst üreme organlarının enfeksiyonlarıdır.

Adet Sancısı ve Endometriozisin İlişkisi

Endometriozis: Adet zamanında yaşanan sürekli olan ağrılar endometriozise işaret eder. Rahmin içini astar gibi kaplayan, her ay adet kanamasının şeklinde parçalara bölünüp dökülen dokuya denir.

Endometriozis, rahmin içinde olması gereken dokunun, vücudunuz yanlış bölgesinde oluşmasıdır. Bu yanlış yerler yumurtalıkların üst kısmı, karın boşluğunda bir yer, idrar kesesi ve nadiren bağırsaklar, seyrek olarak da karnın boşluğunun dışında akciğer, vajina, beyin ve solunum yollarında olabilir.
 
Moderatörler tarafından düzenlendi:
Top