• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Adobe Premiere Pro CC 13.1.2 İnceleme

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.109
2.687
Bursa
adobe 1.jpg

Artıları
  • Son derece özelleştirilebilir arayüz
  • Gelişmiş Lumetri renk araçları
  • Ekip Projeleri profesyoneller için harika
Eksileri
  • Geleneksel dosya yapısı, klipler için anahtar kelime aranmaz
  • Creative Cloud aboneliği diğer yazılımlardan daha ucuzdur
  • Diğer yazılımlardan daha uzun oluşturma süreleri
Adobe Premiere Pro, haklı olarak endüstri lideri bir video düzenleme programıdır, gelişmiş post prodüksiyon ve video düzenleme yeteneklerine ek olarak profesyonel kalitede video oluşturmak için sezgisel bir iş akışı içerir.

Adobe Premiere Pro CC, piyasadaki en iyi video düzenleme programlarından biridir ve ana akım yayın şirketleri, müzik video yapımcıları, çevrimiçi medya şirketleri, film yapım stüdyoları ve diğer birçok profesyonel tarafından kullanılmaktadır. Premiere, hem deneyimli profesyoneller hem de yeni video meraklıları tarafından erişilebilir ve parça tabanlı model adı verilen video düzenleme için geleneksel bir iş akışına dayanmaktadır. Parça tabanlı bir zaman çizelgesi düzenleyicisi, kliplerinizi katmanlayabileceğiniz, hareket ettirebileceğiniz ve sıralayabileceğiniz, video parçaları adı verilen bir zaman çizelgesinde farklı parçaları kullanan bir düzeni ifade eder. Her şey manuel olarak yapılır: zaman çizelgesi çalışma alanı, boş alanları silmenizi, yeni medya eklerken kliplerinizin sırasını yeniden düzenlemenizi ve tüm görüntüleri istediğiniz yere yerleştirmenizi gerektirir. Parça tabanlı bir programda, zaman çizelgenizin kontrolü tamamen sizdedir.

adobe 2.jpg

Tasarım: İyi temeller ve son derece özelleştirilebilir

İlk olarak 1991'de yalnızca Premiere olarak piyasaya sürüldü—mevcut ilk doğrusal olmayan video düzenleme programlarından biri—Adobe'un Premiere Pro CC 13.1.2, son derece özelleştirilebilir bir arayüze sahip olacak şekilde geliştirilmiş, denenmiş ve gerçek bir programın en yeni evrimidir. Doğrusal olmayan bir program, orijinal içeriğin veya bu durumda video ortamının, düzenleme işlemi sırasında gerçekten değiştirilmediği (eskiden gerçek anlamda kesilmiş, düzenlenmiş ve birleştirilmiş kaset gibi) bir dijital çalışma ortamına atıfta bulunur. Bunun yerine Premiere Pro gibi yazılımlar yaptığınız tüm düzenlemeleri takip eder ve size orijinal dosyalarınızdan daha düşük kalitede referans medya için hızlı bir şekilde oluşturulan dosyaların önizlemesini gösterir.

Premiere Pro, arayüzü için varsayılan çalışma alanı olarak beş ana pencereye veya panele sahiptir. Erişebileceğiniz çok sayıda başka yuva veya panel vardır ve ayrıca yüksek derecede özelleştirme için farklı panelleri yeniden boyutlandırabilir veya birbirine sürükleyebilirsiniz.

Yukarıda bahsedildiği gibi Premiere Pro, medya tarayıcısında medyanızı depolamak ve bulmak için 'kutuları' kullanan daha geleneksel bir dosya yapısı kullanır. Bölmeler, içeriğinizi düzenlemek için kullanılan klasörlerdir, ancak ad, kaset düzenleme istasyonlarının, çekim rulolarını istiflemek için gerçek çöp kutularına sahip olduğu eski günlerden gelir. Bölmeler, medyanızı nasıl içe aktardığınız ve takip ettiğiniz konusunda Premiere Pro'da bir dayanak noktasıdır. PP'nin bu öğesi, nihai olarak editörün sorumlu olmasını ve depolama için kullandıkları sabit diskte dosyalarını düzenlemekten her zaman sorumlu olmasını gerektirir.

Test Bilgisi
Premiere Pro düzeninin en çok yönlü özelliklerinden biri, düzenleme sürecinin temel özelliklerine hızlı erişim sağlayan en üstteki menü listesidir.

Ayrıca, herhangi bir proxy dosyasının depolama konumuna dikkat etmeniz gerektiği anlamına gelir. Bir proxy iş akışı, daha küçük dosya boyutlarıyla düzenlemeyi hızlandırmak için orijinal medyanızın yerine daha düşük çözünürlüklü dosyalar kullanır. Çoğu profesyonel editör, medyalarına erişmek için bins sistemine alışacaktır ve bu, Adobe'nin yazılımını video düzenlemenin temel öğeleri etrafında nasıl oluşturduğunun hızlı bir örneğidir.

Premiere Pro düzeninin en çok yönlü özelliklerinden biri, düzenleme sürecinin temel özelliklerine hızlı erişim sağlayan en üstteki menü listesidir. Bu menüden seçim yapıldığında program, farklı 'çalışma alanları' oluşturmak için farklı temel özelliklere sahip beş ana paneli değiştirecektir.

Arayüzde bu farklı çalışma alanlarının 'yerleşik' olması çok uygundur ve farklı arayüz panellerini yeniden sıralamış veya yeniden boyutlandırmış olsanız bile hızlı düzenlemeyi ve farklı görevleri hızlı bir şekilde arka arkaya gerçekleştirmeyi kolaylaştırır. Bir klibin beyaz dengesini ayarlamanız gerekiyorsa, bunu 'Renk' menüsü altında hızlı bir şekilde yapabilirsiniz, daha sonra başka bir klibe bir efekt atmak istiyorsanız, seçenekleriniz tam orada 'Efektler' menüsünün altındadır, vb.

adobe 3.jpg

Kurulum Süreci: Abone olun ve indirin

Adobe Premiere Pro yalnızca abonelik hizmeti olarak sunulur. Adobe.com'da bir Creative Cloud hesabı oluşturmak için e-postanızı kullanmanız ve ardından Adobe'nin planlarından birine abone olmanız gerekecektir. Ardından Premiere Pro'yu bilgisayarınıza indirebilir ve hemen düzenlemeye başlayabilirsiniz.

Programın kurulumu basit ve basittir. Creative Cloud hesabınızla oturum açtıktan sonra Adobe.com indirme işlemi boyunca size yol gösterecek ve yükleyiciyi çıkardıktan sonra ekrandaki talimatlar Premiere Pro uygulamasının etkinleştirilmesinde size yol gösterecektir.

adobe 4.jpg

Performans: Lumetri color, Proxy'ler ve Ekip Projeleri

Premiere Pro çok yönlü bir programdır ve film endüstrisi ve televizyon yayıncılığı profesyonelleri tarafından iyi bir nedenle kullanılmaktadır. Program, tek bir uygulamada sinema kalitesinde içerik üretmede mükemmeldir, ancak After Effects gibi diğer Adobe uygulamalarıyla entegrasyon da sağlar. Premiere'i öne çıkaran üç temel özellik vardır: Premiere Pro Lumetri rengiyle renk düzeltme, Adobe Media Encoder ile çeşitli ortamları dışa aktarma ve Adobe Creative Cloud'un sağladığı ortak çalışma özellikleri.

Bu özelliklerden belki de en güçlüsü, Premiere Pro'nun Lumetri Color paneline hızlı erişim sağlayan Premiere Pro 'Renk' menüsüdür. Lumetri Color, Premiere'in renk efektidir ve gelişmiş renk düzeltme için video skopları, renk eğrileri, renk çarkları, sıcaklık kontrolleri, beyaz dengesi seçici ve daha fazlasını sunar. Efektlerin daha da fazla kullanılması için Premiere Pro, son derece değiştirilmiş veya özelleştirilmiş görünümler için farklı renk efektlerini katmanlayabilmek için Lumetri renk araçlarının birden çok örneğini tek kliplerde kullanma yeteneği sunar. Ayrıca Premiere Pro'da, çekimlerinize hızla bir renk ayarı eklemek için Lumetri rengiyle oluşturabileceğiniz renk ön ayarları olan Arama Tablolarının kısaltması olan LUT'leri kaydetmenize olanak tanıyan yeni bir dosya yapısı vardır. PP ayrıca, iş akışınız sırasında renk derecelendirmesinin önceki ve sonraki görünümünü görerek renk düzeltme işlemine büyük ölçüde yardımcı olabilecek Lumetri rengi için karşılaştırma görünümleri sunar.

Test Bilgisi
Premiere Pro çok yönlü bir programdır ve film endüstrisi ve televizyon yayıncılığı profesyonelleri tarafından iyi bir nedenle kullanılır.

Bir video düzenleyici olarak çok yönlülüğüne ek olarak Premiere Pro, Adobe'nin Media Encoder'ını içerir. Media Encoder, çok çeşitli dosya formatlarını dışa aktarmanıza ve kodlamanıza olanak tanır ve son bir uzun metrajlı filmi 5.1 surround sesle dışa aktarmak veya proxy dosyaları oluşturmak için çok yönlülük ekler. 4K video gibi çok büyük veya ultra yüksek çözünürlüklü dosyaları düzenliyorsanız, proxy dosyaları oluşturmak, Premiere Pro'ya son dışa aktarmadan önce aracı olarak çalışacak daha küçük dosyalar vererek düzenleme sürecini çok daha hızlı hale getirebilir.

Ayrıca, işbirliği için güçlü bir araç olan Ekip Projeleri seçeneği de bulunmaktadır. Bu, Adobe Creative Cloud aboneliğine sahip profesyonel editörler ve yapımcılar için en büyük avantajlardan biridir. Adobe Creative bulutu, kullanıcıların projelerini hesaplarıyla senkronize etmelerine ve ardından proje dosyalarını ve varlıklarını herkesle paylaşmalarına olanak tanır. Premiere Pro aboneliği ayrıca 100 GB bulut depolama alanı ve daha fazlası için yükseltme seçeneği ile birlikte gelir. Creative Cloud, bir editör ve yapımcı ekibiyle çalışıyorsanız, Ekip Projeleri ile aynı proje dosyası üzerinde aynı anda çalışabileceğiniz anlamına gelir. Ekibin bir üyesinin yaptığı herhangi bir değişiklik anında diğer herkese görünür. Ekip Projeleri, video prodüksiyonlarında işbirliğini kolaylaştırır, ayrıca Creative Cloud, varlıkları ekibinizin diğer üyelerine göndermek için kullanılabilir.

adobe 5.jpg

Fiyat: Aylık faturalandırma veya ön ödemeli

Adobe Premiere Pro fiyatlandırması aylık veya yıllık abonelik olarak satılır. Fiyatlandırma, ödeme planınıza ve plan sürenize göre biraz farklılık gösterir. Yalnızca Premiere Pro için bir 'Tek Uygulama' aboneliği, yıllık tam ön ödeme yapıldığında ayda 21 ABD Doları veya 240 ABD Doları tutarındadır. Genellikle başka yazılımlar kullanan bir içerik oluşturucu veya başka bir yaratıcı profesyonelseniz, 20'den fazla Adobe uygulamasına erişim kazanmak için Creative Cloud 'Tüm Uygulamalar' planını düşünebilirsiniz. Bu seçenek, tamamı ön ödemeliyse size yılda 600 ABD doları kazandıracaktır.

Adobe Premiere Pro ve Apple'ın Final Cut Pro X Arasındaki Yarış

Video editörleri arasındaki bitmeyen tartışma tüm hızıyla devam ediyor. Final Cut ve Premiere'in her ikisinin de sıkı taraftarları var ve ana rakibi Apple'ın Final Cut Pro X'inden bahsetmeden Premiere Pro'yu tartışmak zor. Final Cut Pro X 10.4.6 şimdi gelişmiş renk derecelendirme araçları sunarak onu Premiere için daha ciddi bir rakip haline getiriyor profesyonel FCPX ayrıca 4K ve 8K videoyu destekler ve çok çeşitli dosya formatlarını ve kodekleri dışa aktarabilir.

Hangi programın daha üstün olduğu, kişisel tercihlerinize ve özellikle bir video düzenleme iş yerinde ne aradığınıza bağlıdır. Programlar arasındaki farklar iki ana şeye iner: bütçeniz ve zaman çizelgesi düzenleme tarzınız.

Önce fiyatı tartışalım, burada Final Cut Pro X net bir kazanan - 300 dolarlık tek bir ödeme size ömür boyu lisans kazandırır. Premiere'in her yıl maliyeti olan 240 ABD doları ile karşılaştırıldığında, aradaki fark kolayca FCPX'in fiyatının birçok katına kadar çıkabilir. Belirtildiği gibi, Adobe bir dizi başka güçlü uygulama yapar ve Photoshop, Illustrator ve Premiere Pro dahil olmak üzere her şeye erişim için daha rekabetçi fiyatlı 53 $ aylık abonelik sunar. Profesyonel bir içerik yaratıcısı veya üreticisiyseniz, bu anlaşma tüm Adobe ürünleri paketine erişmek için buna değer olabilir.

Temel işlevsellik açısından, FCPX ve Premiere Pro arasındaki en büyük fark, FCPX'in izsiz veya manyetik zaman çizelgesi tabanlı bir düzenleyici olması, PP'nin ise iz tabanlı bir sistem olmasıdır. İz ve izsiz tartışması, iş akışındaki birkaç önemli farklılığa dayanır. FCPX'in manyetik zaman çizelgesi, kliplerinizi zaman çizelgesinde otomatik olarak yan yana getirerek düzenleme verimliliğini artırmak için tasarlanmıştır. Ancak bu ek verimlilikle birlikte Premiere Pro'nun iz tabanlı zaman çizelgesi çalışma alanının sağladığı esneklik ve özerklik de bir miktar kayıp oluyor.

PP'nin parça tabanlı zaman çizelgesi, zaten bir düzenleme için çok fazla zaman harcamayı taahhüt ettiğiniz daha uzun biçimli, sinematik ve uzun metrajlı içerik üzerinde çalışan editörler ve yapımcılar için daha iyi bir seçenek olabilir. Bu senaryoda, her klibin nereye gittiğini ve düzenleme iş akışınızda son konumuna ne zaman konduğunu tam olarak kontrol etmek isteyebilirsiniz. Premiere, bir dizi klibi veya bir filmin bölümlerini, zaman çizelgenize yerleştirmeyi ve sekans üzerinde parçalar halinde çalışmayı FCPX'ten daha kolay hale getirir. PP'de, daha uzun projeler üzerinde çalışırken nihayetinde daha fazla esnekliğe sahip olursunuz ve düzenli kalmanıza yardımcı olması için zaman çizelgesinde belirteçler kullanabilirsiniz.

Nihai Karar:

Daha yüksek maliyetle daha güçlü özellikler.

Sonuç olarak Adobe Premiere Pro, şüphesiz, Lumetri renk paneli gibi gelişmiş video düzenleme ve post prodüksiyon özelliklerini hızlı ve erişilebilir hale getiriyor. Premiere Pro arabirimi ve Adobe Creative Cloud ile entegrasyon, yoğun iş akışları ve ortak projeler sırasında maksimum özelleştirme ve kullanım kolaylığı için güzel bir şekilde tasarlanmıştır. Medyanızı sonlandırdıktan sonra Premiere Pro Media Encoder bunu çeşitli biçimlerde ve kodeklerde çıkarabilir. Premiere Pro'nun tüm özellikleri profesyonel kullanım için optimize edilmiştir ve fiyat bunu yansıtır—bu fiyatın buna değip değmeyeceğini eninde sonunda kullanım sıklığınız ve seviyeniz belirleyecektir.
 

Çok Okunan Konular

Top