• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Akdeniz Diyeti İyi Bir Sebeple Yıllardır 1 Numaralı Diyet Oldu

  • Yönetici
akdeniz diyeti.jpg

Yeni Çalışmaya Göre Akdeniz Diyeti Yaşlandıkça Kırılganlığı Azaltabilir ve Bağırsak Mikrobiyomunu İyileştirebilir
İyi bir sebeple yıllardır 1 numaralı diyet oldu.


Sağlık uzmanları, son birkaç yıldır Akdeniz Diyetini beslenmenin kutsal kâsesi olarak selamlıyor. Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerin lezzetlerinden ve pişirme yöntemlerinden esinlenilen diyetin iltihapla savaştığı, kalp sağlığını geliştirdiği, kanser riskini azalttığı, uzun ömürlülüğü iyileştirdiği ve beyni zinde tuttuğu tespit edildi. Şimdi, yeni araştırmaya göre, diyet yaşlanmayla birlikte gelen kırılganlık riskini de azaltabilir.

Gut dergisinde yayınlana
n yeni araştırmaya göre, diyetin meyve ve sebzeler, sağlıklı yağlar ve kepekli tahıllar üzerindeki vurgusu, gelişmiş beyin fonksiyonu, hafıza ve daha düşük kırılgan olma riski ile bağlantılı faydalı bağırsak bakterilerini artırıyor - ki bu daha yaşlılarda yetişkinlerde kronik düşük dereceli inflamasyon, diyabet gibi kronik hastalıkların gelişimi ve hareketlilik ile ilgili sorunlar yer alabilir.

Araştırmacılar, çalışma başladığında, beş Avrupa ülkesinden (Birleşik Krallık, Fransa, Hollanda, İtalya ve Polonya) 65 ila 79 yaşları arasında, ya zayıf ya da kırılganlığın zirvesinde olan 612 kişiyi izledi. Katılımcıların yarısına bol miktarda sebze, bakliyat, meyve, fındık, zeytinyağı ve balık ile az miktarda kırmızı et, süt ürünleri ve Akdeniz diyeti ilkelerine dayalı katı bir diyet izlemeleri talimatı verildi. doymuş yağlar. Diğer yarısı normalde yaptıkları gibi yemeye devam etti.

İLGİLİ: Keto ve Akdeniz: Hangi Diyet Sizin İçin Gerçekten Daha İyi?

Araştırmacılar, çalışmanın sonunda, bir yıl boyunca diyete bağlı kalanların bağırsak mikrobiyomunda, yani gastrointestinal sistemde yaşayan mikroorganizmalarda daha düşük bakteri çeşitliliğine sahip olduğunu buldular. Ayrıca, daha önce kırılganlık riskini azalttığı, beyin aktivitesini artırdığı ve hafızayı iyileştirdiği tespit edilen iyi bakteri üremesi yaşadılar. Araştırmacılar ayrıca, çalışmanın başlangıcında katılımcıların milliyetinin veya mikrobiyom kompozisyonunun sonuçlar üzerinde hiçbir etkisi olmadığını buldular.

Çalışma yazarları, "Bulgularımız, daha sağlıklı yaşlanmayı teşvik etme potansiyeline sahip olan bağırsak mikrobiyotasını modüle etmek için alışılmış diyetin iyileştirilmesinin fizibilitesini destekliyor" diye yazdı.

İrlanda, University College Cork'ta mikrobiyoloji okulu başkanı olan PhD, ortak yazar profesör Paul O'Toole, Health'e, Akdeniz diyetinin nihayetinde “tipik bir işlenmiş batı diyetinde bulunmayan sağlıkla bağlantılı besinleri sağladığını” açıklıyor. "Ayrıca, diyetin vücuttaki iltihabı azaltabilen ve bağışıklık sisteminin hastalıklara ve aşılara karşı daha iyi bir savaş şansına sahip olmasına izin veren "bağırsak mikroplarının büyümesini teşvik ettiğini" söylüyor.

İLGİLİ: İskandinav Diyeti Gerçekten Akdeniz Diyetinden Daha Sağlıklı mı? Bir Diyetisyen Tartılır

Bununla birlikte, O'Toole'a göre, bağırsaklarınızın mikrobiyomu gibi “bütün bir ekosistemi yeniden kablolama” süreci bir gecede olmayacak. Bunun yerine, bir fark yaratmak yaklaşık altı ay ila bir yıl sürer. “Daha önce 5 prebiyotikle 6 ay boyunca bağırsak mikrobiyomunu iyileştirmeye çalıştık ve etkileri mütevazıydı” diye devam ediyor. "Bir yıl boyunca Akdeniz Diyeti çok daha güçlü etkiler verdi."

Akdeniz Diyeti, US News ve World Report tarafından üç yıl boyunca dünyanın en iyi diyeti seçilmiştir. Yale Üniversitesi Önleme Araştırma Merkezi'nin kurucu direktörü ve paneldeki 25 yargıçtan biri olan MD David Katz, “'en iyi' bir diyetin ayırt edici özelliklerinin denge, sürdürülebilirlik, lezzetlilik, aile dostu olma, sürdürülebilirlik ve sağlıklı olmayı içerdiğini açıkladı. ” ve “Akdeniz diyeti tüm bu kutularda onay işaretleri alıyor”.

En büyük ödülleri kazanmanın yanı sıra, diğer dört kategoride de en üst sıralarda yer aldı: Sağlıklı Beslenme için En İyi Diyetler, Takip Edilmesi En Kolay Diyetler, Diyabet için En İyi Diyetler ve En İyi Bitki Bazlı Diyetler.
 
Moderatörler tarafından düzenlendi:
Top