• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Aktif Kömür Diş Macunu ile Dişlerinizi Beyazlatmak Güvenli mi?

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.109
2
2.693
Bursa
beyaz dişler.jpg


Aktif Kömür Diş Macunu ile Dişlerinizi Beyazlatmak Güvenli mi?
Dişlerinizi aktif kömür diş macunu ile fırçalamak gerçekten onları beyazlatmaya ve lekeleri çıkarmaya yardımcı olur mu? Diş hekimlerinden giderek daha popüler hale gelen trendi değerlendirmelerini istedik.

Aktif kömür, takviyelerden sıkılmış meyve sularına ve güzellik ürünlerine kadar her şeyde ortaya çıkan, anın hareketli sağlık bileşenidir. Ve şimdi Curaprox ve Twin Lotus gibi markaların aktif kömürlü diş macununun dişleri temizleyip beyazlattığını ve ağız kokusunu ortadan kaldırdığını iddia eden pazarlama versiyonları ile ağız bakımı koridoruna da çıktı.

Çok gözenekli olduğu için, aktif kömür bazen acil servislerde belirli zehirlenme türlerini ve aşırı dozu tedavi etmek için kullanılır - kömür zehri "ıslatarak", midede emilmesini önler. Bu mantıkla, bazı insanlar aktif kömürün vücuttaki toksinleri (veya bu durumda dişlerdeki lekeleri) emmek için de kullanılabileceğine inanırlar.

Ancak aktif kömür içeren diş macunları kullanmak iyi bir fikir mi? Ve içerik gerçekten dişleri beyazlatacak ve "detoks" yapacak mı? Diş hekimlerinden görüşlerini istedik.


Aktif kömür diş macunu kullanmalı mıyım?

Fayetteville, WV'den bir diş hekimi olan DDS'den Bruce L. Cassis, "Vücutta aktif kömür binlerce yıldır kullanılmaktadır" diyor. "Ve diş hekimi açısından, bu ürünleri kullanan ve bazı faydalar elde ettiğini iddia eden hastalarım var."

Bununla birlikte, diş macununda bir bileşen olarak aktif kömür hakkında uzun vadeli herhangi bir çalışma bulunmadığına dikkat çekiyor.

DDS'den Trey Wilson, "Kömür partiküllerini 'çekme' bilimi, hastane toksikoloji departmanlarında ve hava filtreleme sistemlerinde iyi çalışılmıştır, ancak özellikle ağızda kullanıldığında gerçek güvenliğini belirlemek için daha fazla araştırma beklerdim" diyor. New York City merkezli bir diş hekimi. "Örneğin, kömür yutulduğunda ilaçlarla nasıl etkileşir? Sağlıklı ağız bakterilerini nasıl etkiler?"

Asıl endişeniz daha beyaz dişlerse, Dr. Wilson evde beyazlatma kitlerinin veya muayenehanede yapılacak bir diş muayenesi ile gözle görülür şekilde daha parlak sonuçlar alacağını söylüyor. Ya da daha doğal bir yaklaşım için, portakal kabuğunun içini dişlerin üzerine geçirmeyi öneriyor: "Zarif ama güvenli bir şekilde çalışıyor."


Kömür diş macunu denemeden önce bilmeniz gerekenler

Aktif kömür diş macunu kullanmaya karar verirseniz, diş hekimleri bunu dikkatli ve tedbirli bir şekilde yapmanız gerektiği konusunda hemfikirdir. Dişleriniz normal hissetse bile iki haftada birden daha uzun süre fırçalamayın.

Dr. Cassis, "Bu aşındırıcı bir bileşen" diyor ve sık kullanım dişlerinizdeki mineyi aşındırabilir. (Bu nedenle, bazı insanlar aktif kömürlü diş macunundan tamamen kaçınmalıdır: "Diş eti dokusunda çok fazla çekilme varsa, dişlerin kökleri, kömürlü diş macunlarına karşı hassaslaşabilir" diyor Dr. Wilson.)

Dr. Cassis, saygın bir markanın kömür diş macununu denerken kanayan diş etleri ve hassasiyette artış gibi olağandışı semptomlara karşı dikkat etmenizi öneriyor. Bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, hemen kömür diş macunu kullanmayı bırakın ve diş hekiminizden randevu alın.
 

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.109
2
2.693
Bursa
Evet florürün, beynin tam ortasında bulunan 3. göz de denilen epifiz bezini körelttiğini duymuştum.
 

Çok Okunan Konular

Top