• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Alaca Sansar

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.107
2.680
Bursa
Alaca Sansar

Tanımı
Boyları 38, kuyrukları 21 cm kadardır.savunma durumunda güçlü bir pis koku yaydığı için kokarca olarak da biliniyor. Ağırlıkları 370-715 gr arasındadır.

Habitatı
Yerleşim alanları yakınlarındaki bahçelerde, yarı kurak alanlarda ve su kenarlarında bulunurlar. Alaca sansarlar genellikle kovuklarda yaşar, bazen toprak altında tüneller kazarlar.İnini toprakta açarlar.

Yayılışı ve Yerel Adlar
Güneydoğu Avrupa, Türkiye, İran, Afganistan, Türkmenistan, Moğolistan üzerinden Kuzey Çin’e kadar yayılış gösterirler. Nadir bulunan bir tür olup, Türkiye’de Trakya, Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgeleri’nde bulunurlar.Türün en büyük popülasyonunun İsrail de olduğu söylenmektedir.

Beslenme
Tarla sincabı, köstebek, kör fare ve tavşan gibi hayvanlarla beslenirler. Ayrıca kuş yumurtası, kuş, sürüngen, kurbağa, balık, böcek ve çok az da olsa bitkisel besinleri de yerler.Yılan ve kertenkele gibi sürüngenleri avlar.Genellikle gece hareketlidirler fakat gündüzleri de avlandıkları olur.Daha çok yerde avlanır fakat ağaçlara da tırmanır.Meriones libycus, Cricetulus migratorius, Mus musculus ve Spalax spp. türleri başlıca avları arasındadır.

Biyolojisi
Sonbahar veya İlkbaharda çiftleşir.Genellikle kışa doğru hamile olurlar.Gebelik süresi 9-11 ay (243-327) gündür.Anne sansar, kış çok ağır geçiyorsa, yiyecek bulmakta zorlanıyorsa veya çok sayıda doğum yapması gerekiyorsa doğumu hızlandırmak için hormon salgılar.Salgıladığı bu hormon gebelik süresini azaltır.Bu şekilde doğum süresini kısaltıp, 2,5-3 ayda doğum yapabilirler.Bu yavrular normal doğumdakiler gibi normal bireyler gibidirler.
4-8 yavru doğururlar.Yavrular 50-54 gün sonra sütten kesilir.Yavruların erginliğe ulaşma süresi 61-68 gündür.6-8 yıl yaşarlar.

Popülasyonu
Yiyecek kaynaklarının azalması ve yaşam alanlarının daralması nedeniyle,küresel tükenme riskleri yüksek olan türlerin sınıflandırıldığı "IUCN Red List Categories and Criteria" Kırmızı Listesi’nde, yani hassas kategoride yer alıyor.
Türün 5 alttürü bulunmakla beraber Türkiye de bu tür tek alttür ile temsil edilmektedir.

Vormela peregusna koshewnikowi Satunin, 1910
Vormela peregusna negans Miller, 1910
Vormela peregusna pallidior Stroganov, 1948
Vormela peregusna peregusna (Güldenstädt, 1770)
Vormela peregusna syriaca Pocock, 1936 [Türkiye]

Bazı kaynaklarda Vormela peregusna koshewnikowi Satunin, 1910 yer almamakta diğer 4 alttüre aşağıdaki 2 alttür eklenerek toplamda 6 alttürde temsil edilmektedir.
V.p. alpherakyi
V.p. euxina
1945 yılında Afganistan da Kabil esnafının artan kemirgenleri avlaması amacıyla bu türü beslediği, koruduğu hakkında bilgi vardır. 1996 yılında Kazakistan da WWF nin katkılarıyla türün resimleri olan pullar basılmıştır.
Romanya da ise Buzau County Müzesi tarafından kartpostalların üreninde türün resimleri yer almıştır.

Deniz seviyesinden 2000 mt ye kadar görünebilir. Tien Shan dağlarında ise 3000 mt yükseltide de görülmektedir.
Kürkü değerli olduğu için bazı ülkelerde hayla avlanmaktadır.

Davranışları
İki ayağı üzerine dikilebilir.Kendini savunurken kuyruğunu diker, bezelerinden pis koku salar ve çığlık gibi bir ses çıkarır.Alaca sansar çok nadir olarak eski kullandığı yolları kullanır.

Yerel Adlar
Bu hayvana Arapça da kokmuş anlamına gelen "fessyah" denmektedir.

Ses-Ötüş bilgisi bulunamadı.

1396.jpg

2641.jpg

2696.jpg

alaca-sansar-aa-1553613_2.jpg

unnamed.jpg

Kaynaklar
Kaynak: Kuru M., Omurgalı Hayvanlar,
Palme Yayıncılık, Ankara, 2001.
news_code=1269088550&year=2010&month=03&day=20
Yaban Hayatı Kitabı; Prof. Dr. Torul MOL (İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Yayınları)
Mustafa SÖZEN, Nuri YİĞİT, Ercüment ÇOLAK; Türkiye’deki Vormela peregusna Guldenstaedt, 1770 (Mammalia: Carnivora) üzerine bir çalışma
 
Moderatörler tarafından düzenlendi:

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.107
2.680
Bursa
Bu hayvana özel bir ilgim var, İşin kötüsü nesilleri tükenmek üzereymiş. :(
Ortaokul 1. sınıftaydım, bizim okulumuz dağın eteklerinde olduğu için arka bahçesinde alabildiğine derin bir zeytinlik alan vardı, teneffüslerde kaçamak yapar zeytinliğe girerdik, yaramazlık işte, yine öyle kaçamak yaptığımız bir gün önümüzden inanılmaz bir hızla adeta uçarak turuncu çizgili bir hayvan geçti, ayaklarının yere değdiğini bile göremiyordum dalgalanıyordu adeta, çocukluk işte o an bana inanılmaz büyüleyici gelmişti, hangi hayvan olduğunu diğer arkadaşlar da bilmiyordu, eve gelip anneme anlattığımda Gelincik'tir o demişti.
Bugüne kadar da hangi hayvan olduğunu bir türlü öğrenemedim, geçenlerde bir sebeple birden aklıma geldi Gelincik üzerinden araştırmaya koyuldum karşıma Sansar çıktı, o da Gelincik ailesindenmiş ancak sansar, gördüğüm o hayvana hiç benzemiyordu, sonra tesadüf bir haberle karşılaştım Konya'da nesli tükenmekte olan Alaca Sansar ailesine rastlandı diye, sonunda bulmuştum, öyle mutlu oldum ki anlatamam o günden beri efsanevi bir yaratıktı benim için çünkü, şimdi çok daha mutluyum nesli tükenmekte olan bir hayvanı gördüğüm için.
Yani özetle Alaca sansar görmüşüm, internet sağolsun beni çocukluk yıllarıma geri götürdü, bir sorunsalımı çözmüş oldum. :)
 
Top