• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Android Telefonunuz Yakında Arabanızı Çalıştırabilir

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.113
2
2.702
Bursa
Android telefonunuz yakında arabanızı çalıştırabilir
Bu özellik Android 12 ile birlikte gelir. (BMW dahil değildir.)


roland-denes-EWf48MRVUNE-unsplash.jpeg

Akıllı telefonunuz zaten sayısız kullanışlı günlük özelliğe sahiptir ve çok yakında arabanızın anahtarlığının da yerini alabilir. Bu, akıllı telefon üreticileri ve otomobil üreticileri arasında devam eden işbirlikleri sayesinde.

Uçağa binen en son şirket Google'dır. Geçen ay şirketin sanal I/O geliştirici konferansı sırasında Google, yakında çıkacak olan Android 12 akıllı telefon işletim sistemine entegre edilecek tamamen yeni bir dijital araba anahtarının dahil edildiğini duyurdu.

Adından da anlaşılacağı gibi, yeni Android özelliği, doğrudan bir cep telefonunda depolanan bir araba anahtarının dijital bir kopyasını oluşturur. Dijital anahtar daha sonra, tıpkı fiziksel bir anahtarlık gibi, programlandığı aracı kilitlemek, kilidini açmak ve çalıştırmak için kullanılabilir.

Google, hem Yakın Alan İletişimi (NFC) hem de Ultra Geniş Bant (UWB) radyolarına sahip telefonların dijital araba anahtarı özelliğini kullanabileceğini söylüyor. NFC donanımlı telefonlar, NFC protokolü tasarımda daha pasif olduğundan, sürücülerin araçlarını açmak veya çalıştırmak için telefonlarını arabaya dokunma mesafesine getirmelerini gerektirecektir.

Daha modern Ultra Geniş Bant çiplere sahip telefonlar en çok fayda sağlayacak. Bu cihazlar sürücünün cebinde kalabiliyor ve ikisi birbirine yakınlaştığında aracın kilidini açabiliyor.

Ultra geniş bant, geniş bir frekansta milyarlarca düşük güçlü darbe göndererek çalışır. Aracın alıcıları (çapa olarak adlandırılır), telefon tarafından iletilen darbeleri alır ve ardından bunları kullanılabilir verilere dönüştürür. Sistem, birden fazla anten kullanarak ve darbelerin cihaz ile araç arasında iletilmesi için geçen süreyi ölçerek, telefonun araca göre tam konumunu belirleyebiliyor. Teknoloji o kadar hassas ki, teoride, bir sürücü bir kilit açma hareketi sinyali vermek için telefonunu doğrudan kapısına doğrulttuğunda otomobilin bunu tanıması mümkün olabilir - bu, Apple'ın en yeni U1 Ultra Geniş Bant çipiyle dosya paylaşımının nasıl çalıştığına benzer.


ck-05-media-hd-1024x576.jpeg
Apple'ın seçeneği. BMW


Android'in seçeneği Apple'ınkileri takip ediyor

Apple'dan bahsetmişken, iPhone üreticisi 2020'de uygun bir şekilde CarKey adlı benzer bir özelliği açıkladı. Bu özellik, desteklenen herhangi bir araba için iPhone'un Cüzdan uygulamasında yeni bir sanal anahtar oluşturarak çalışır. Tipik olarak, bu tuşlar bir üreticinin uygulaması, bir e-posta veya hatta doğrudan otomobilin bilgi-eğlence ekranından kullanılarak iPhone ile senkronize edilebilir. İPhone'un Cüzdanına girdikten sonra, o gün telefonsuz kalmayı seçerseniz, anahtar Apple Watch ile senkronize edilebilir.

iPhone'un pili boşalmışsa ve telefon güç rezervine girerse, kullanıcı "ekspres modu" kullanabilir; bu, telefonun güç düğmesine bastıklarında ve pil simgesi görüntülendiğinde, cihazı açmak için bir şarj gerektiğini belirtir. Perde arkasında, iPhone, yedek pil gücünü kullanarak NFC denetleyicisini geçici olarak açar ve dijital anahtarın kullanılmasına izin verir.

Hem Android 12 hem de iOS, anahtar paylaşımını destekler, bu nedenle bir aile üyesi veya arkadaşın bir araba ödünç alması gerekiyorsa, anahtarı onlara vermek, dijital anahtarın bir kopyasını doğrudan desteklenen telefonlarına göndermek kadar basittir.


3._Digital_Car_Key.max-1000x1000-1.jpg
Android'in seçeneği. Google

Şimdilik bir Bimmer'a ihtiyacınız olacak

İşin püf noktası şu: Desteklenen araçların listesi hala oldukça zayıf. BMW, Connected Car Consortium ile ortak katılımı sayesinde Apple ile eşleşen ilk otomobil üreticisi oldu; ürün yelpazesinde dijital anahtarları etkinleştirmeyi planlamıştır. Aynı şekilde, dijital anahtarları Android ekosisteminde uygulamak için Google ile birlikte çalışan ilk otomobil üreticisi olacak. Google, bu teklifi sektör genelinde genişletmek için şu anda diğer otomobil markalarıyla birlikte çalıştığını söylüyor.

Tesla, Hyundai, Lincoln, Mercedes-Benz ve diğerleri gibi diğer otomobil üreticilerinin kendi dijital anahtar sürümleri vardır. Örneğin Tesla'nın teknolojisi, araca yakınlık tabanlı bir bluetooth bağlantısı üzerinden veya uzaktan hücresel ağ üzerinden bağlanarak çalışır. Hyundai'nin anahtarı telefonun NFC radyosunu (şu anda Android'e özel olduğu anlamına gelir) kullanır ve Lincoln, platformdan bağımsız bir Bluetooth düşük enerji bağlantısı kullanır.

Bu teknoloji emekleme aşamasında olsa da, gelecekte daha fazlasını görmeyi bekleyebilirsiniz. Teknoloji devi Samsung, bu yılın başlarında, Audi, Ford ve Genesis gibi diğer otomobil üreticilerini dijital anahtarlarla bir araya getirmeye çalıştığını duyurdu.

Şimdilik Google, dijital araba anahtarı platformunu, yerleşik ultra geniş bant teknolojisiyle donatılmış belirli Pixel ve Samsung Galaxy telefonlarında etkinleştireceğini söylüyor. Otomobil üreticilerinin dijital anahtarlar için desteği entegre etmesi ve gelecekteki telefonların UWB ile donatılması nedeniyle daha fazla telefonun özelliği desteklemesi bekleniyor.
 
Top