• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Araştırmacılar İki Yeni Zor Gagalı Balina Alt popülasyonu Keşfettiler.

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.040
2.596
Bursa
Karkaslar, bu gizemli balinalar için elimizdeki en iyi ipuçları.
Araştırmacılar iki yeni zor gagalı balina alt popülasyonu keşfettiler.

750x500-sowerbys-beaked-whale.jpeg

Deniz kestanesi, solucan ve yengeç gibi omurgasızların yaşadığı okyanusun en derin tabakası olan bentik kuşağının karanlık sularında, gizemli balinalar nefeslerini tutar. Gagalı balinalar, bir tür grubu olarak uzun zamandır insanlar için anlaşılması zor olmuştur, ancak yeni araştırmalar Atlantik'te iki yeni alt popülasyonun keşfiyle bu canlıların alışkanlıklarına ışık tutuyor.

Smithsonian Ulusal Doğa Tarihi Müzesi'nde gagalı balinaları inceleyen araştırma görevlisi Kerri Smith, “Analizimi yaptığımda neredeyse ağlamaya başladığımı hatırlıyorum” diyor. “Çok heyecanlıydım, çünkü tamamen yeniydi. Bir saat kadar, tüm dünyada kimsenin bilmediği bir şeyi biliyordum.”

Smith'in son araştırması, Sowerby'nin müzelerde ve araştırma merkezlerinde saklanan ya da mahsur kalan ya da balıkçıların yakaladığı gagalı balinalarının kalıntılarına baktı. Araştırmacılar, balinaların deri, kas ve kemik dokusundaki belirli kimyasalları analiz ederek, doğu ve batı Atlantik'te Sowerby'nin gagalı balinalarının iki alt popülasyonu olduğunu anlayabildiler. Sonuçlar Frontiers in Conservation Science dergisinde yayınlandı ve muhtemelen bu türlerin daha ayrıntılı bir şekilde anlaşılması için temel sağlayacak ve gelecekteki koruma çabalarını şekillendirecek.

Mevcut cetaceanların (yunusları ve balinaları içeren grup) yüzde 25'ten fazlasını oluşturmalarına rağmen, gagalı balinaların yaşamları hakkında çok az şey biliniyor. Kıyıya yakın veya deniz yüzeyine yakın yüzen diğer hayvanların aksine, gagalı balinalar derin, açık suları tercih eder ve bu da onları bulmayı ve izlemeyi zorlaştırır. Koyu gri veya siyah renkleri ve küçük sırt yüzgeçleri, etraflarındaki okyanustan ayırt edilmelerini daha da zorlaştırır.

Şu anda 23 tanınmış gagalı balina türü vardır, ancak bazıları hiç canlı görülmedi ve sadece karaya oturmuş karkaslardan biliniyor. Ancak bu sayı kolayca büyüyebilir, hatta küçülebilir.

Gagalı balinalar genellikle zamanlarının çoğunu açık okyanusun derinliklerinde geçirirler ve orada ne yaptıklarından gerçekten emin değiliz. Vücutlarının bu derinliklerde uzun süreler geçirecek şekilde evrimleştiğini biliyoruz. Cuvier'in gagalı balinası, hem en derin dalış (yüzeyin neredeyse iki mil altında) hem de en uzun nefes tutma süresi (137.5 dakika) için memeli kayıtlarını elinde tutuyor.

Birkaç gagalı balina türünün kafatasları ve iskeletlerine başkanlık ettiği Vancouver'daki Beaty Biyoçeşitlilik Müzesi'nde küratör asistanı olan Chris Stinson, “Bize kıyasla çok büyük hayvanlar ve onlar hakkında hala çok az şey biliyoruz” diyor. “Açık okyanustalar, tamamen farklı bir dünyada yaşıyorlar, bir nefes almak için yüzeye çıkıyorlar ve sonra zamanlarının yüzde 80'ini su altında, bir şeyler arayarak, bizim bile anlayamadığımız duyuları kullanarak geçiriyorlar. ”

Bazı gagalı balinalar öncelikle su sütunundan gelen balıklarla beslenirken, diğerlerinin derin denizlerdeki kalamar uzmanı olduğu düşünülür ve deniz tabanındaki balıkları kemirdikleri bentik derinliklerini daha da çok severler. Bir bütün olarak deniz memelileri, gruplar halinde yaşayan sosyal hayvanlar olarak bilinirken, gagalı balinaların günlük alışkanlıkları hakkında çok az şey bilinmektedir.

Smith, “Gerçekten hayatta olduklarında incelemek çok zor olduğu için, gagalı balinalar hakkında bildiğimiz neredeyse her şey cesetlerden geliyor” diyor. “Cesetlerden sosyal bağları, oyunları veya buna benzer şeyler açısından hayattayken ne yaptıklarını anlamak gerçekten zor.”

Ancak Smith'in son araştırmasının gösterdiği gibi, cesetlerden elde edilebilecek pek çok bilgi var.

Ekip, balinaların vücutlarındaki karbon ve nitrojene baktı ve bu, deniz memelilerinin nerede yaşadığı ve besin zincirindeki konumları hakkında bilgi verdi. Kararlı izotop analizi olarak adlandırılan, kullandıkları analiz türü, hızlı ve nispeten ucuz olma avantajlarına sahiptir. Bu, onu zor gagalı balinalar için ideal bir uygulama haline getirir, çünkü onları takip etmek ve bulmak çok zor ve maliyetli olabilir.

Bu teknik, gelecekte oksijen, hidrojen ve kükürt gibi diğer elementleri inceleyerek, bu gizli balinaların alışkanlıkları ve ortamı hakkında daha fazla fikir verebilir. Smith, Sowerby'nin gagalı balinalarının iki alt popülasyonunu daha iyi anlamak için gelecekte genetik analiz yapmayı umuyor.

Şu anda onlar hakkında çok az şey bildiğimiz için gagalı balinalar için herhangi bir koruma veya yönetim planı yok. Uluslararası Doğayı Koruma Birliği tarafından "veri eksikliği" olarak kabul edilirler, yani dağılım ve/veya nüfus durumuna göre yok olma riskini değerlendirmek için yeterli bilgi yoktur.

Ancak Smith'inki gibi araştırmalar, bu zor türlerin evleri ve gelecekteki koruma stratejilerini şekillendirebilecek hareket kalıpları hakkında bize daha fazla şey öğretebilir.

Smith, “Bilmediklerimizi tam anlamıyla koruyamayız” diyor. "Bu hayvanların nerede olduğunu bilmiyoruz, hangi habitatları kullandıklarını gerçekten bilmiyoruz - bir tür derin açık deniz raf suları [var] ama bu ne anlama geliyor? Neredeler? Hangi tabakaları kullanıyorlar? Diğerlerinden daha fazla korunmaya ihtiyaç duyanlar var mı? Bu sorulara bazı cevaplar bulana kadar gerçekten somut, anlamlı, uygulanabilir planları hayata geçiremeyiz.”
 
Top