• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Arkeologları Endişelendiren Albüm

Candan

Doğa Sevdalısı
Uzman Üye
16 Mayıs 2021
493
1.293
Tabiatın Ortası
Arkeologları Endişelendiren Albüm

İskoçyalı müzisyen Erland Cooper şu sıralar ilginç bir tartışmayla gündemde. BBC’nin haberine göre Cooper son albümünün tek fiziksel kopyasını Orkney Adaları’nda bilinmeyen bir yere gömerek arkeologların korkulu rüyası haline geldi. Temel endişe, müzisyenin hayranlarının albümü bulmak için bölgede kazılara yaparak arkeolojik buluntulara zarar vermesi yönünde.


kapak_151636.jpg

Kendisi de Orkney doğumlu olan ve doğup yaşadığı coğrafyaya duyduğu hayranlıkla tanınan Erland Cooper üç yıldır Orkney Adaları’ndan aldığı ilhamla albümler kaydediyor. 2018 tarihli “Solan Goose” ile başlayan ve üçleme olarak planladığı seriye 2019 tarihli “Sule Skerry” ile devam eden Cooper en son geçen yıl “Hether Blether” adlı albümü yayınlamıştı.

ALBÜMÜ TOPRAK BİTİRECEK


Bu yıl ise çok daha farklı bir şey yaptı Cooper ve son kaydettiği albümün tek fiziksel kopyası olan manyetik bandı Orkney’deki bir yere gömdü. Amaç albümün yağmurun da etkisiyle çözülerek gömüldüğü toprağa nüfuz etmesi. Cooper böylelikle Orkney Adaları’nın da manyetik banda ‘müdahale’ ederek kaydı tamamlayacağını ve müziğine katkıda bulunacağını düşünüyor.

Bölgedeki arkeolojik alanların uzmanı olan Caroline Wickham-Jones ise “Eminim Erland albümünü bizimle ilgisi olmayan, kazı alanlarının uzağında bir yere gömmüştür. Ama onun hayranlarının albümü bulmak adına kontrolden çıkarak her yeri kazmaları beni endişelendiriyor.”


151455622-erland2.jpeg

Erland Cooper ise albümü kendisi için özel bir anlam taşıyan bir yere gömdüğünü söylüyor ve “Umarım yanlış bir şey yapmamışımdır” diyor. Cooper ayrıca albümün gömülü olduğu yere üzerinde çok bariz işaretler olan bir taş bıraktığını da açıkladı. Heykeltıraş Jo Sweeting tarafından yapılan taşın iki yüzünde de oyulmuş şekiller var. Cooper’ın ricası sadece bu taşın bulunduğu yerin kazılması yönünde.

Meraklısı için ekleyelim, albüm üç yıl içinde (ya da birisi tarafından bulunduğunda) piyasaya çıkarılacak.
 
Top