• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Art Niyet Ne Demek? TDK’ya Göre Nasıl Yazılır?

Yazalım

Yazalım bakalım
Moderatör
5 Mayıs 2021
361
12
461
İstanbul
Art niyet, çığa çıkandan ayrı, gizli tutulmuş, asıl düşünce ya da aykırı düşüncenin yanı sıra kötü niyetli olan fikir anlamında kullanılan bir söz öbeğidir. Çoğunlukla olumsuz anlamda kullanılır. Kötü niyetli kişileri ifade etmek, göstermek adına kullanılabilir. Türk insanları için genellikle niyetinin kötü olduğunu düşündüğü insanlar adına kullanılan bir deyimdir de diyebiliriz.

Art Niyet Örnek Cümle ve Açıklaması​

Bu kadar art niyetli birisi olduğunu bilmiyordum. Gibi bir cümle karşıda bulunan insanın kötü yönlerine yönelik söylenmiş bir sözdür. Art niyetli olmak ve davranmak toplumumuzda çok hoş karşılanmaz. Gerçek düşüncelerin arkasında o kötü niyetli insanlar toplumumuz tarafından ayıplanır ve genelde yalnız olurlar. Cümle de kullanım açısından Art niyet olarak ayrı yazılması doğru olacaktır.

Art Niyetli Olmak Ne Demektir?​

Art niyetli olmak, kötü düşüncelerin saklanması anlamına gelmektedir. Art niyetli olan bir kişi, iyi görünebilir ancak içerisinde çok kötü düşünceleri barındırabilir.

Art Niyet Mi? Artniyet Mi?​

Art niyet kelimesi TDK’ya göre ‘’Art niyet’’ şeklinde yazılmalıdır. Art niyet yazımı bu şekildedir.

art-niyet-ne-demek.png

Art Niyet Nasıl Yazılır TDK?​

Art Niyet yazılışı ‘’Art Niyet’’ şeklindedir. Kısacası, ayrı yazılmalıdır. TDK kurallarına göre böyledir.

Art Niyet Eş Anlamlısı Nedir?​

Art niyet eş anlamlısı, kötü niyetli olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra; sinsi, samimiyetsiz, imalı anlamlarını da taşımaktadır. Kötü niyetli kişilere ‘’Art niyetli’’ denmektedir.

Art Niyet İngilizcesi Nedir?​

Art niyet İngilizcesi, ‘’Wantonness’’ olarak belirtilmektedir. Detayları aşağıdadır;

art-niyet-ingilizcesi.png
 
Top