• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Aşılanmış Kişilerdeki Ölüm Oranı Fazlalığı Bir Yanılgı mı?

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.113
2
2.702
Bursa
COVID-Vaccine-Success-777x544.jpg

İngiltere'de Aşılanmamış Kişilerden Daha Fazla Aşılanmış Kişi COVID'den Ölüyor - İşte Nedeni''

Public Health England'ın (PHE) yakın tarihli bir raporuna göre, aşılanmamış insanlardan daha fazla aşılı insan COVID'den ölüyor. Rapor, 1 Şubat ile 21 Haziran arasında pozitif bir COVID testinin ardından 28 gün içinde ölen 257 kişiden 163'ünün (%63,4) en az bir doz aşı aldığını gösteriyor. İlk bakışta, bu endişe verici görünebilir, ancak tam olarak beklendiği gibi.

İşte basit bir düşünce deneyi: Herkesin şimdi mükemmel olan ancak tüm hayatları kurtaramayan COVID aşılarıyla %100 olarak aşılandığını hayal edin. COVID ile enfekte olan bazı insanlar yine de ölecek. bu kişiler tamamen aşılandığı halde ...

Bu, aşıların ölümü azaltmada etkili olmadığı anlamına gelmez.

COVID'den ölme riski, bir hasta yaşlandıkça her yedi yılda bir kabaca iki katına çıkar. 35 yaşındaki bir kişiyle 70 yaşındaki bir kişi arasındaki 35 yıllık fark, iki hasta arasındaki ölüm riskinin beş kat arttığı anlamına geliyor – buna eşdeğer olarak 32 kat arttı. 70 yaşında aşılanmamış bir kişi aşılanmamış 35 yaşındaki bir kişiye göre COVID'den ölme olasılığı 32 kat daha fazla olabilir. Risk profilinin yaşa göre bu çarpıcı değişimi, mükemmel aşıların bile yaşlı insanlar için ölüm riskinin genç nüfusun üzerinde olduğu anlamına gelir.

PHE verileri, çift aşı olmanın, şu anda baskın olan delta varyantı ile hastaneye yatırılma riskini yaklaşık %96 oranında azalttığını göstermektedir. Aşıların ölümü önlemede hastaneye yatıştan daha etkili olmadığını varsaymak bile (aslında ölümü önlemede daha etkili olmaları muhtemeldir), bu, iki kez aşılanmış kişiler için ölüm riskinin, aynı temel risk profiline sahip aşılanmamış kişiler için değerin yirmide birinden daha azına indirildiği anlamına gelir.

COVID-Teen-Selfie-777x777.jpg

Bununla birlikte, aşının sağladığı riskteki 20 kat azalma, 70 yaşındaki bir kişinin 35 yaşındaki bir kişi karşısındaki ölüm riskinin 32 kat fazlalığını dengelemek için yeterli değildir. Aynı enfeksiyon riski göz önüne alındığında, yine de, çift aşılı 70 yaşındakilerin, aşılanmamış 35 yaşındakilerden daha fazla COVID'den öldüğünü görmeyi bekleriz. Bu basit hesaplama için uyarılar var. Enfeksiyon riski tüm yaş grupları için aynı değildir. Şu anda, enfeksiyonlar en genç yaş gruplarında en yüksek ve daha yaşlı yaş gruplarında daha düşüktür.

Bunu bir rulman bilyesi yağmuru olarak düşünün...

Riski hayal etmenin bir yolu, COVID ile enfekte olan insanları gökten farklı boyutlarda düşen bilyelerin yağması olarak düşünmek olabilir. Basitlik adına, her yaş grubunda kabaca eşit sayıda bilye olduğunu varsayalım. Her yaş kategorisinde, topların boyutunda da bir varyasyon vardır. Daha yaşlı grupları temsil eden toplar daha küçüktür ve daha yüksek ölüm riskini temsil eder.

Şimdi birçok topu yakalayan bir elek olduğunu hayal edin. COVID'e yakalanan çoğu insan ölmeyecek (çoğu top eleğe takılır). Ama bazı küçük toplar düşüyor. Yaşlandıkça deliklerden düşme olasılığınız artar. İlk elekten geçen bilyeler, daha küçük bilyelerle temsil edilen daha büyük yaş aralıklarıdır. COVID aşıları ortaya çıkmadan önce, deliklerden düşen insanlar COVID'den ölecek insanları temsil ediyordu. Risk, büyük ölçüde yaşlı insanlara yönelikti.

Aşı, insanların ölmesini önlemek için birincinin altında ikinci bir elek sağlar. Bu sefer herkese aşı yapmadığımız için 2. elekteki delikler farklı boyutlarda. Her iki dozu da alan yaşlı insanlar için delikler daha küçüktür, bu nedenle birçok bilye durdurulur. Aşılar, daha önce ölecek olan birçok kişiyi kurtaracak.

Daha genç insanlar için, aşı eleğindeki delikler şu anda daha büyüktür, çünkü her iki dozu da alma olasılıkları daha düşüktür ve bu nedenle elekten düşme olasılıkları daha yüksektir.

Tüm filtreleme ikinci elek tarafından yapılmış olsaydı (ilk elek tarafından temsil edilen yaşa göre ölüm riskinde herhangi bir çarpıklık olmadan), o zaman daha genç aşılanmamış insanların, ölümlerin daha büyük bir kısmını oluşturmasını bekleyebiliriz. Ama öyle değil. İlk elek, yaşlı insanlara karşı o kadar büyük bir önyargıya sahiptir ki, aşılama ile bile, genç aşısız insanlara göre ikinci elekten daha çok geçerler. Birleşik Krallık'ın aşılama stratejisi (önce daha yaşlı, daha savunmasız insanları aşılayın) göz önüne alındığında, COVID'den ölen insanların yüksek oranlarının aşılanmış olmasını beklersiniz. Ve verilerde tam olarak bunu görüyoruz.

Aşısız insanlardan daha fazla aşılı insanın ölmesi, aşının güvenliğini veya etkinliğini zayıflatacak bir sonuç çıkarmaz, aslında, zaten on binlerce hayat kurtarmış olan mükemmel aşılardan tam olarak beklediğimiz şey bu.

Bath Üniversitesi Matematiksel Biyoloji Kıdemli Öğretim Üyesi Christian Yates tarafından yazıldı.

İlk olarak The Conversation'da yayınlandı.

15 Temmuz 2021
 
Son düzenleme:

Yeni Üye (2)

Azimli üye
Tam Üye
4 Nisan 2021
158
366
Bir üst klasör
Aşı olduğu halde görülen ölüm vakalarını sanki aşı yüzünden oluyormuş gibi göstermeye çalışan bilim karşıtı söylemlere karşı bu yazı çok güzel olmuş. Aşı bilimin en güçlü silahı ve öylece oturup virüs bulaşmasını beklemektense biz karşı saldırıya geçip aşılanmalıyız..
 

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.113
2
2.702
Bursa
Ölüm riski en yüksek yaş grubundan aşılamaya başlarsanız elbette aşılandıkça daha çok insan ölüyor gibi görünür. hele de daha genç nüfus aşılanmamışken...
Genç nüfusun enfeksiyon riski fazla ölüm riski az yaşlılarınsa tam tersi, dolayısıyla en zayıf ve yaşlı kişilerden aşılanmaya başlama stratejisini de göz önüne alırsak genç nüfus tam olarak aşılandıkça gerçek ortaya çıkacaktır.
Bu biraz da muhasebedeki toplam kâr ve kalem bazında kâr karşılaştırmasına benzetilebilir meselâ bir şirket çeşitli ürünler üretir, toplam kârı önceki yıldan fazla olabilir şirketin ama kalem bazında baktığınızda meselâ bir ürün zarar etmiştir, aşağı yukarı buna benziyor.
 

Samur

Azimli üye
Tam Üye
17 Nisan 2021
192
1
383
İstanbul
Ölüm riski en yüksek yaş grubundan aşılamaya başlarsanız elbette aşılandıkça daha çok insan ölüyor gibi görünür. hele de daha genç nüfus aşılanmamışken...
En riskli gruptan başlasanız dert başlamasanız dert. bence en doğrusu yapılmış riskli gruplar önce aşılanarak ama bu aşı karşıtlarına çok acayip malzeme veriyor ya...
 

Unicorn

Üye
Tam Üye
29 Mart 2021
82
216
Meselâ şehir bazında evet hayır şeklinde bir anket yaptığınızı düşünün, bu anket sonuçlarını hayır çıkma olasılığı yüksek yerlerden okumaya başlarsanız ilk başlarda hayırlar yüksek çıkıyor gibi görünür, diğer şehirlere sıra geldikçe oran düşecektir biraz da ona benziyor.
 

Deepest

Deneyimli üye
Yönetici
23 Mart 2021
887
2.393
İstanbul
Benim için sorun bu değil bu arada merhaba ben aşı şüphecisiyim :). Aşı olanlar aşıdan dolayı ölmesine yan etkileri bizi korkutuyor. Aşı olanların Corona dan ölmesi sonraki mesele . O da ayrı bir delirtici birşey o ayrı
 
Top