• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Aşırı Dini Örgütler Niçin Kendi İnançlarındaki Toplumları Vurur?

Rick

Azimli üye
Deneyimli Üye
29 Temmuz 2021
246
0
Bir çok inançta olduğu gibi islam dünyasında da aşırı dinci örgütler vardır.Aşırı dinci örgütler, referans kaynaktaki yani Kur'an'daki gibi hayat sürdürmeyle birlikte " sünnet, nakil " yolunu da izlerler.Şu net olarak ortaya konmalıdır ki sünnet de aslında rivayettir.

Rivayet :
1-Söylenti,
2-Bir olay, bir haber veya sözü nakletme,

Birinci şık adı üzerinde zaten söylentidir.Kimin ne zaman söylediğinin önemi yoktur.İkinci şıkta ise nakli yapanın kimliği, şartları önemlidir.Her ne olursa olsun, inançlarda rivayetler, o döneme ait yaşananlar üzerindendir.Günümüz şartlarına bakınca belli oranda rivayet anlamsızlaşır.Rivayetleri bir yana bırakırsak ve aşırı dinci örgütlerin sadece ana referanstan destek alıp almadıklarına yoğunlaştığımızda, Kur'an'dan bununla ilgili ayet çıkar karşımıza...:

BAKARA
191-Vaktulûhum hayśu śekiftumûhum veaḣricûhum min hayśu aḣracûkum(c) velfitnetu eşeddu mine-lkatl(i)(c) velâ tukâtilûhum ‘inde-lmescidi-lharâmi hattâ yukâtilûkum fîh(i)(k) fe-in kâtelûkum fektulûhum keżâlike cezâu-lkâfirîn(e)

DİYANET VAKFI MEALİ
191-Onları (size karşı savaşanları) yakaladığınız yerde öldürün. Sizi çıkardıkları yerden siz de onları çıkarın. Fitne, adam öldürmekten daha kötüdür. Mescid-i Haram'da onlar sizinle savaşmadıkça, siz de onlarla savaşmayın. Eğer onlar size karşı savaş açarlarsa siz de onları öldürün. İşte kâfirlerin cezası böyledir.

Burada sorun " FİTNE " kelimesidir.

Fitne :
Arapça Anlamı :
Ayaklanma, sivil çekişme, çatışma (konuya ait en önemli anlamları)

TDK :
1-Karışıklık, kargaşa,
2-Fitneci, ara bozucu

Peki fitneyi kim gerçekleştirir? Başka inançtan olanların, farklı bir inanç içerisinde fitne çıkartması çok kolay değildir.Yapmaya çalışsalar dahi, müdahale etmek istedikleri inançtaki insanlardan destek bulunması zorunludur.Yani bu durumda fitne, aslında aynı inanç gurubundaki insanlar arasında çıkar.

İşte bu yüzdendir ki aşırı dinci örgütler, kendi inançlarındaki toplumları hedef alırlar, gerekçe ise Bakara 191 dir.
 

Samur

Azimli üye
Tam Üye
17 Nisan 2021
171
383
İstanbul
şimdi dini konular çok hassasiyetle yaklaşılması gereken konular. ama bu aşırı dinci örgütlerin en çok İslam'a zarar verdiğini düşünüyorum çünkü bunların yaptığı terör eylemleri nedeniyle bütün dünya İslam'a düşman olma noktasına geldi.

Bu terör eylemleri zaten en başta kendi toplumlarını vuruyor. Mesela kelime-i şehadet getiren herkes inancımıza göre müslümandır ve bunu sorgulamak bize düşmez ama bu örgütler haşa Allah yerine koyuyor kendisini ve başkalarını sen inançsızsın diye öldürüyor. Oysa onlar müslüman İslam'a göre, kim oluyorlar da buna karışıp onları vuruyorlar?
 

Hannibal

Azimli üye
Deneyimli Üye
29 Temmuz 2021
116
0
Hassas yaklaşılması gereken konular inanç olabilir ancak aşırı dincilik dediğimiz konu olamaz.Aşırı dinciliğin üzerine, üzerine, aşırı şekilde gitmek gerek.Çünkü bataklığı başka türlü kurutamazsınız.Örneğin, bu kadar, dergah, cemaat, tarikat ve bunlara bağlı mürşid, mürid varken, gerçekleri anlatamazsınız, insanlar hayal aleminde yaşar, beyinleri uyuşur.

Gelişmiş ülkelerde de vardır, örneğin hristiyanların çoğunluk olduğu ülkelerde de aşırılıklar vardır.Ancak bizdeki gibi olaylarla karşılaşmazsınız.Adamlar İŞİD, gidiyor Irak'ta, Suriye'de müslümanları yani kendi dindaşlarını vuruyor.Kafa yapısına bakar mısınız.Bunlar ne kullanıyor diyemeyeceğim maalesef, çünkü bunlar yukarıdaki gibi olan ayetlere göre hareket ediyor, bu kadar basit.

İngiltere, Birmingham'da, şehrin meydanında bir stand açmışlar, Hristiyanlık propagandası yapıyorlar, 20-30 metre ileride başka bir stand açılmış Müslümanlık propagandası yapılıyor.Her iki taraftakiler de, ne propaganda yapanlar, ne de dinleyiciler ve soru soranlar kesinlikle diğer tarafa sözlü veya fiziksel tacizde bulunmuyor.Aynı standların TAKSİM in göbeğinde açıldığını düşünsenize!
 

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.109
2.687
Bursa
Aynı inançtan olmasından ziyade İslam'ın korunması "görevinin" aşırı dinci örgütlerin üstlenmesi islama en büyük darbeyi vuruyor kanımca.
Mesela Hizbullah'ın Filistinde boy göstermesi bizatihi Filistin'e ve filistinlilere zarar veriyor.
İşin diğer bir boyutu da bu gibi aşırı dinci örgütlerin asıl işbirlikçi olmaları ihtimali, çünkü onlar oralarda boy gösterdikçe Filistin ve/veya İslam yaftalanıyor bu da emperyalizm için işin toplum mühendisliği kısmı, yani sözün özü işbirlikçiler vuruluyor diye sevinirken asıl işbirlikçilerin içinde emperyalizme hizmet etmek de var, batı bu taktiği hep uyguluyor.
O nedenle Müslüman olduğunu iddia edenlerin hizbullah gibi aşırı dincilere karşı her toleransı asıl davanın gözlerden uzak tutulmasına ve konunun bir dinler savaşı görüntüsüne bürünmesine katkıda bulunuyor ki bu durum batının kazançlı çıkmasını sağlar sadece.
 

Çok Okunan Konular

Top