• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Avokadodaki Yağ Molekülü Diyabeti Tersine Çevirmenin Anahtarı Olabilir

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.113
2
2.702
Bursa
Avocado-Green-Slices-Seed.jpg

Kanada'daki Guelph Üniversitesi'nden araştırmacılar, avokadoya özgü bir yağ molekülünün diyabet tedavisine yardımcı olabileceğini keşfettiler. Molecular Nutrition & Food Research dergisinde yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar avokatin B'nin (AvoB) diyabetik farelerde insülin direncini azalttığını ve insanlarda kilo kaybını desteklediğini buldular.

Avokado bileşiği insülin duyarlılığını artırır

AvoB, yalnızca avokadolarda bulunan polihidroksile yağ alkollerinin bir karışımıdır. Sadece birkaç yıl önce keşfedilen bileşik, yağ asidi oksidasyonunu (FAO) veya yağların parçalanmasını engelleme yeteneğinden kaynaklanan kanser önleyici özellikleri nedeniyle araştırmacıların dikkatini çekti. Kanser hücreleri, çoğalmaları ve hayatta kalmaları için FAO'ya bağımlıdır.

Ancak FAO, Tip 2 diyabetin gelişiminde de rol oynar. Diyabetik ve obez bireylerde, mitokondrideki eksik FAO nedeniyle insülin üreten hücreler hasar görür.

Bu nedenle araştırmacılar, bileşiğin glikoz ve yağ metabolizması üzerindeki etkisini incelemek istediler. Obezite ve insülin direncini indüklemek için sekiz hafta boyunca fareleri yüksek yağlı bir diyetle beslediler ve ardından sonraki 5 hafta boyunca farelerin yarısının diyetine avoB eklediler. AvoB ile tedavi edilen fareler, insülin duyarlılığını artırdı ve tedavi edilmeyen farelerden daha az ağırlığa sahipti.

Araştırmacılar ayrıca, bileşiğin kullanım için güvenli olup olmadığını görmek için AvoB'nin insanlar üzerindeki etkisini test etti. Ortalama bir Batı diyeti uygulayan katılımcılara 50 veya 200 miligram AvoB takviyesi verdiler.

İki ay sonra, araştırmacılar karaciğerde, kaslarda veya böbreklerde hiçbir olumsuz etki ve doza bağlı toksisite belirtisi bulamadılar. Etki istatistiksel olarak anlamlı olmasa da katılımcılar da kilo verdi.

Ancak araştırmacılar, bir kişinin AvoB'nin sağlık yararlarını deneyimlemesi için tek başına avokado yemenin yeterli olmayabileceğini belirtti. Bileşik miktarı meyveden meyveye değişir ve vücudun bileşiği ne kadar iyi emdiği belirsizliğini koruyor. Bunları ele almak için araştırmacılar, satın alınabilecek AvoB takviyeleri geliştirdiler.
"Sorunun çözümü olarak sağlıklı beslenmeyi ve egzersizi savunuyoruz, ancak bu bazı insanlar için zor. Bunu onlarca yıldır biliyoruz ve obezite ve diyabet hala önemli bir sağlık sorunudur” diyor baş yazar Nawaz Ahmed.

Diyabetle savaşmak için daha besleyici süper gıdalar

Aşağıdaki süper gıdalar diyabetle savaşmaya yardımcı olur: (h/t to Healthline.com)

Yapraklı yeşillikler – Ispanak ve lahana gibi sebzelerin kalorisi düşüktür ve diyabete karşı korunmaya yardımcı olan antioksidanlarla doludur.
Chia tohumları – Araştırmalar, chia tohumlarındaki viskoz lifin, gıdaların emilimini yavaşlatarak kan şekeri seviyelerini düşürebileceğini gösteriyor.
Fasulye - Fasulye, diyabet yönetimi için önemli olan düşük bir glisemik indekse sahiptir.
Yoğurt – Çalışmalar, yüksek yoğurt tüketimini daha düşük kan şekeri seviyelerine ve azaltılmış insülin direncine bağlamaktadır.
Kuruyemişler – Brezilya fıstığı, macadamia fıstığı, cevizler ve diğer fındık türleri lif bakımından zengindir ve karbonhidratları düşüktür.
Brokoli – Araştırmalar brokolinin kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olduğunu gösteriyor.
Keten tohumu – Keten tohumunun çözünmeyen lifinin bir kısmı, kan şekeri kontrolünü iyileştirmeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olan lignanlardan yapılır.

Sağlıklı kan şekeri seviyelerini korumak ve diyabeti önlemek için diyetinize avokado ve bu besleyici süper yiyecekleri ekleyin.
 

uykumvar

Müdavim üye
Deneyimli Üye
24 Mart 2021
357
850
31
Avokado yağı ne işe yarar diye düşünüyordum hep çünkü bana aşırı koyu kıvamlı ve tatsız geliyordu. Meğer şeker için çok faydalıymış..

not: saça ve cilde de faydası varmış şimdi okudum.
 
Top