• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Azhdarchid Pterosaur: Şimdiye Kadar Uçan En Büyük Omurgalı

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.109
2
2.693
Bursa
pterosaur-Alanqa-saharica..jpg
Uçan en büyük hayvan, zürafa benzeri boyunlu bir sürüngendi.

Azhdarchid Pterosaurlar aynı zamanda şimdiye kadar uçan en büyük omurgalılardır.

Zürafayı andıran boyunları ve yaklaşık 40 feet'e kadar kanat açıklığı olan uçan kertenkeleler, dinozorlar aşağıda dolaşırken bir zamanlar gökyüzüne hükmediyordu. Bu etkileyici oldukları kadar tuhaf hayvanlar olan, Azhdarchid Pterosaurlar, Geç Triyas döneminden Kretase döneminin sonuna kadar yaşadılar ve şimdiye kadar uçtuğu bilinen en büyük omurgalılardır.

Bilim adamları uzun zamandır bu eski kertenkelelerin kafalarını nasıl destekleyebileceğini merak ediyorlardı - çoğu kuşunki gibi kemikleri oldukça hafif ve kırılgandır. Özellikle ağızlarında av taşıyorlarsa, bu kadar uzun, ince bir boyunla kafatasının ağırlığını taşımak oldukça zor olurdu. Ancak bu hafta iScience'da yayınlanan yeni araştırma, bu hayvanların benzersiz bir kemik yapısına sahip olduğunu gösteriyor: Omurları, bir bisikletin parmaklıklarına benzer şekilde, merkezi bir nöral tüpten omur duvarına uzanan ince desteklere sahip, sarmal benzeri bir destek yapısıdır.

Paleobiyolog ve yardımcı yazar David Martill yaptığı açıklamada, “Daha önce herhangi bir hayvanın omurunda görülen hiçbir şeye benzemiyor, bu yapı, bu canlıların günümüz zürafalarından daha uzun boyunlarda 1,5 metreden daha uzun olan devasa kafaları nasıl destekleyebildiğine dair biyomekanik hakkındaki birçok endişeyi gideriyor'' dedi

Martill ve ekibi bu keşfi, fosil bakımından zengin bir bölge olan ve nispeten bozulmamış Azhdarchid örneklerini bulabileceğiniz tek yerlerden biri olan Fas'taki Kem Kem bölgesinden azhdarchid pterosaur fosillerini inceleyerek yaptı. Pterosaur omurlarını CT taramasından geçirdiler ve içinde buldukları yapılara hayran kaldılar.

Biyomekanik mühendislerinin yardımıyla, tel benzeri yapıların uçan sürüngenlerin boyun gerginliğini hafifletmeye ne kadar yardımcı olduğunu değerlendirdiler. Analizleri, bu dikmelerden sadece 50 tanesinin (sınırlı fosil kayıtlarıyla, her bir yaratığın tam olarak kaç tanesine sahip olduğundan emin olmak zor) ağırlık taşıma kapasitelerini yüzde 90 artırdığını gösterdi, bu da bu eski kertenkelelerin kendi boyunlarını kırmadan nasıl bu kadar güçlü ve şiddetli uçan yırtıcılar olabileceğini açıklıyor.

Boyun kuvveti, bu pterosaurlar için, günümüzde zürafaların katıldığı, erkekler arasında rekabete dayalı bir tür ritüel olan “boyun vurma” için de önemli olabilirdi.

Bu omurların yapısını bilmek, bilim adamlarının Azhdarchid Pterosaur'ları hakkında daha doğru bir anlayış kazanmalarına yardımcı olacaktır - nasıl hareket ettiklerinden, yakalayabilecekleri avlara ve gerçekte ne kadar büyük olabileceklerine kadar.

Ne olursa olsun, daha önce hiç görülmemiş boyun omurları yapısı oldukça önemli bir keşif dedi Martill ve "evrimin bu yaratıkları nasıl harika, nefes kesici derecede verimli uçan canlılara dönüştürdüğünü" gösteriyor.
 

Çok Okunan Konular

Top