• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Bacaklarda Uyuşukluğun Sebepleri Nelerdir?

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.051
2.626
Bursa
Bacaklarınız uyuştuğunda, bir pozisyonda çok uzun süre oturmaktan şeker hastalığından kaynaklanan sinir hasarına kadar herhangi bir şey olabilir. Bunun olası nedenleri hakkında bilgi edinin ve bu konuda ne yapmanız gerektiğini öğrenin.

Parestezi

Çok uzun süre oturursanız veya bacak bacak üstüne atarsanız, basınç bacağınızdaki sinirleri kısa süreliğine sıkıştırabilir. Bu, beyninizin ve bacağınızdaki sinirlerin olması gerektiği gibi birbirleriyle "konuşmasını" engeller. Bunun için kullanılan terim parestezidir, ancak çoğu insan bacaklarının (veya diğer vücut bölümlerinin) "uykuya daldığını" söyler.

Bacak uyuşmanızın nedeni parestezi ise, şunları da fark edebilirsiniz:

yanma
karıncalanma
Cildinizin "süründüğü" hissi
Bacağınızı hareket ettirdiğinizde, uyuşma ortadan kalkmalıdır. Oturma pozisyonlarınızı sık sık değiştirirseniz ve bacaklarınızı çok uzun süre çaprazlamamaya çalışırsanız paresteziyi önleyebilirsiniz.

Siyatik

Siyatik siniriniz alt sırtınızdan kalçalarınız ve poponuzdan geçerek bacaklarınızdan aşağı doğru uzanır. Sıkışırsa, bacağınızın uyuşmasına neden olabilir.

Siyatik genellikle vücudunuzun bir tarafını etkiler. Uzun süre oturuyorsanız, ekstra vücut ağırlığınız varsa veya daha büyük bir yaş grubundaysanız, buna sahip olma olasılığınız daha yüksektir.

Bacak uyuşmasının yanı sıra şunları da yaşayabilirsiniz:

Sırtınızın alt kısmından bacağınızın arkasına doğru yayılan ağrı, genellikle bacağın arkasından diz altına ve hatta ayak parmaklarına doğru ateş eden bir ağrı olarak tanımlanır.
Öksürdüğünüzde, hapşırdığınızda veya bir süre oturduğunuzda kötüleşen ağrı
Kas Güçsüzlüğü
karıncalanma

Hafif siyatik bazen kendi kendine geçer. Sizinki bir haftadan uzun sürerse, bir kazadan sonra başladıysa veya mesane veya bağırsaklarınızın kontrolünü kaybetmeye başladıysanız, doktorunuza danışın.

Anti-inflamatuarlar veya steroid çekimleri gibi bazı ilaçlar ağrınızı hafifletebilir. Fizik tedavi de sıklıkla yardımcı olur. Şiddetli vakalarda, sinir üzerindeki baskıyı azaltmak için ameliyat gerekebilir.

Şeker hastalığı

Yüksek kan şekeri - uzun bir süre boyunca - vücudunuzdaki sinirlere zarar verebilir. Uyuşukluk en sık ayak parmaklarınızda başlar ve ardından yavaşça yukarı doğru hareket eder. Genellikle iki ayaktadır. Doktorunuzun bu periferik nöropati dediğini duyabilirsiniz. Elleriniz ve kollarınız da uyuşabilir ve bunun geceleri daha da kötüleştiğini fark edeceksiniz.

Karıncalanmanızın nedeni periferik nöropati ise, şunları da yaşayabilirsiniz:

Yoğun bacak ağrısı
Kas Güçsüzlüğü
Zayıf refleksler (genellikle ayak bileğinde)
Denge ile ilgili sorun
Ayak yaraları veya enfeksiyonları
Dokunulduğunda ağrı
Diyabetle ilişkili bacak uyuşması belirtileriniz varsa doktorunuzu arayın. Kan şekerinizi daha iyi kontrol etmek için yardıma ihtiyacınız olabilir. Bunu görmezden gelirseniz, sinir hasarı, bir kıymık üzerine basmak veya tekrar tekrar ayak parmağınızı çarpmak gibi şeylerden ayağınıza zarar verme şansınızı artırabilir. Zamanla, sık ayak yaralanmaları ağrılı eklemlere neden olabilir.

Multipl Skleroz (Çoklu skleroz)

Uyuşma, multipl sklerozun (MS) yaygın bir erken semptomudur. Bu rahatsızlığınız varsa, bağışıklık sisteminiz - vücudun mikroplara karşı savunması - merkezi sinir sisteminize saldırır. Bacağınızda "iğnelenme" hissi olabilir veya uyuşukluk o kadar şiddetli olabilir ki ayağınızı hissedemez ve yürümekte zorlanabilirsiniz.

MS'li iki kişi aynı semptomlara sahip değildir, ancak şunu da fark edebilirsiniz:

yorgunluk
Sertlik veya kas spazmları
Kas Güçsüzlüğü
Baş dönmesi veya sersemlik hissi
Görüş problemleri
Ruh hali değişiklikleri
MS neden olduğunda, bacağınızdaki uyuşukluk gelip gidebilir. Reçeteli steroidler, alevlenmeyi daha hızlı geçirmenize yardımcı olabilir. MS hastası olup olmadığınızı bilmiyorsanız, doktorunuzla konuşun. Tedavisi olmamasına rağmen, erken tedavi hastalığın kötüleşmesini önleyebilir.

Periferik Sinir Tümörü

Nadiren, periferik sinir tümörü adı verilen bir tümör, bacaklarınızdaki kasları kontrol eden sinirlerin içinde veya yakınında büyüyebilir. Genellikle iyi huyludur, yani kanser değildir. Ancak sinir hasarına ve ağrıya neden olabilir.

Bir tümörünüz varsa, diğer belirtiler şunlar olabilir:

Şişme
Cildinizin altında bir yumru
Kas Güçsüzlüğü
Denge kaybı
Doktorunuz yavaş büyüyorsa tümörü izlemeyi seçebilir. Bazı durumlarda, onu çıkarmak için ameliyat veya kemoterapi veya radyasyon önerebilirler.
 
Top