• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Bağışıklık Sistemimiz COVID-19 Varyantlarına Nasıl Tepki Veriyor?

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.107
2.680
Bursa
COVID-Variant-Concept-777x518.jpg

Yeni Araştırma, Bağışıklık Sistemimizin COVID-19 Varyantlarına Nasıl Tepki Verdiğini Ortaya Çıkardı

Aşı tasarımı için önemli bir ders.

Bağışıklık sistemimizin COVID-19'a nasıl tepki verdiğini araştıran Avustralyalı bilim adamları, 2020'de erken varyantlarla enfekte olanların sürekli antikorlar ürettiğini, ancak bu antikorların virüsün çağdaş varyantlarına karşı etkili olmadığını ortaya çıkardı.

Araştırma, COVID-19 enfeksiyonuna karşı bağışıklık yanıtına ilişkin dünyanın en kapsamlı çalışmalarından biridir. Aşılamanın, enfeksiyon sonrasında vücudun doğal bağışıklık tepkisinden daha etkili olduğunu öne sürüyor ve ortaya çıkan COVID varyantlarına ayak uydurmak için yeni aşı tasarımlarına yatırım yapılması gerektiğini gösteriyor.

6 Temmuz 2021'de PLOS Medicine'de yayınlanan çalışma, Sidney Üniversitesi, Çocuk Araştırmaları, Sidney Çocuk Hastaneleri Ağı, UNSW Sidney'deki Kirby Enstitüsü, Avustralya Kızıl Haç Yaşam Kanı, St Vincent Hastanesi ve NSW Health Pathology ve diğer yerel ve uluslararası ekipler.

Ekip, 7 ay boyunca COVID-19 teşhisi konan 233 kişinin serumunu analiz etti ve zamanla bağışıklık seviyesinin hastalık şiddetine ve viral varyanta bağlı olduğunu ortaya çıkardı. İlk dalga sırasında geliştirilen antikorların, Avustralya'da ikinci dalgada gözlemlenenlerden İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika'daki küresel pandemiyi tetikleyen üç endişe varyantına kadar altı varyanta karşı etkinliği azalttığını gösteriyorlar.

Bağışıklık tepkisini nasıl inceleriz?

COVID-19 ile enfekte olmuş kişilerin serumu, kanımızın bağışıklık sistemimiz hakkında önemli bilgiler içeren kısmı olduğu için ilgi çekiciydi. Serumun analizi, COVID-19 enfeksiyonuna karşı üretilen 'nötralize edici antikorların' seviyesinin ayrıntılı bir zaman çizelgesini oluşturmayı ve böylece uzun süreli bağışıklığın olup olmadığını görmeyi mümkün kıldı.

Plasma-Donation-777x517.jpg
Çalışma bir grup plazma bağışçısını içeriyordu.

Nötralize edici antikorlar, enfeksiyon ve aşılama sırasında tetiklenen bağışıklık sistemimizin ön saf cephaneliğinin bir parçasıdır. Görevleri, genellikle bir patojenin (COVID-19 hastalığına neden olan SARS-CoV-2 virüsü gibi) hedefi olan hücreleri enfekte olmaktan korumaktır. Nötralize edici antikor yanıtının seviyesi, vücudumuzun hastalıklarla ne kadar etkili bir şekilde savaştığının tanımlayıcı bir özelliği olabilir.

İlginç bir şekilde, nadir görülen bir "süper müdahaleci" grubu da bir istisna olarak tanımlandı.

Bu "süper müdahaleciler" grubu, tüm COVID-19 varyantlarında istikrarlı ve sağlam bir antikor düzeyine sahipti. Araştırmacılar, bu grubun, şimdiye kadar ciddi COVID-19 hastalığına karşı etkisiz olduğu kanıtlanmış olan iyileşme plazmasının (başkalarını tedavi etmek için iyileşen insanlardan kan kullanarak) potansiyelini araştırmak için yararlı olabileceğini söylüyorlar. Ek olarak, kilit donörlere yakından bakılabilir ve antikorları gelecekteki terapötik kullanım için klonlanabilir.

Neden önemli?


Eş-kıdemli yazar Sidney Üniversitesi ve Çocuk Araştırmaları, Sidney Çocuk Hastaneleri Ağı'ndan Doçent Fabienne Brilot ve araştırma ekibi, antikorları ayrıntılı olarak incelemek için geliştirdikleri son derece hassas araçları kullanarak çalışmanın analiz dalını yönetti.

Fabienne-Brilot-777x437.jpg
Sidney Üniversitesi ve Çocuk Araştırmaları, Sidney Çocuk Hastaneleri Ağı'ndan Doçent Fabienne Brilot.

Doçent Brilot, "Avustralya'da ilk dalgada enfekte olan bu insanlardan, mevcut aşılarımızın dayandığı aynı varyantla enfekte oldukları için çok şey öğrenebiliriz" dedi.

"Onaylanan aşılar iyi tepkiler verirken, çalışmamız özellikle varyantlardaki farklılıkları dikkate alarak sürekli aşı geliştirmenin önemini vurgulamaktadır."

Kirby Enstitüsü'nden eş-kıdemli yazar Doçent Stuart Turville, çalışmanın COVID-19 enfeksiyonundan üretilen bağışıklığın seviyesini, genişliğini ve ömrünü ve virüsün mutasyonunun bağışıklığı tehlikeye atıp atmadığını araştırmak için yapıldığını söyledi.

"Bu çalışmanın bize gösterdiği şey, aşılarla ilgili mevcut gözlemlerin, COVID-19'a ve türevlerine karşı, genellikle yalnızca kişinin virüse karşı koruyucu olan, enfeksiyonun ardından vücudun doğal bağışıklık tepkisinden çok daha geniş bir koruma sunduğunu göstermesidir. Bu nedenle, bu pandemiyi kontrol etmek için vücudun doğal bağışıklık tepkisine değil, mevcut geniş çapta koruyucu aşılara güvenmeliyiz.”

Önemli bulgular

SARS-CoV-2 antikor yanıtları, enfeksiyondan sonra yedi aya kadar sürdürülür.
Bağışıklık tepkisi bazı kişilerde sabit kaldı ve diğerlerinde azalırken, yedi aylık süre boyunca hiç kimse olumsuz tepki göstermedi.
Virüsü nötralize eden antikorların seviyeleri, COVID-19 şiddeti ile ilişkilendirildi.
Erken enfeksiyondan sonra üretilen antikorlar, küresel olarak ortaya çıkan viral varyantlara karşı önemli ölçüde azaltılmış bir antikor bağlama ve nötralizasyon potansiyeli sergiledi.

Yöntemler

Çalışma, Şubat-Ekim 2020 arasında COVID-19 teşhisi konan 233 kişiden alınan serumu analiz etti. Çalışmada iki grup vardı: Hastane tabanlı bir hasta grubu (Sidney, St Vincent's Hastanesi'ndeki ADAPT çalışması) sırasında işe alındı. Avustralya'da birinci ve ikinci enfeksiyon dalgası ve ulusal bir plazma donör grubu (LIFEBLOOD).

Aşağıdakiler dahil olmak üzere 10 COVID-19 suşu ve endişe duyulan/ilgilenen varyantlar araştırıldı:*

Bilinen ilk sınıflandırılmış SARS-CoV-2 suşu (Wuhan -1 D614)
Alfa (B.1.1.7, Birleşik Krallık)
Beta (B.1.351, Güney Afrika)
Gama (P1, Brezilya)
Zeta (P2, Brezilya)

*Not adlandırma kuralları, Dünya Sağlık Örgütü sınıflandırmalarını yansıtacak şekilde güncellendi

Araştırmacılar, aşağıdakileri ölçen kapsamlı bir tahlil paketi kullandılar:

COVID-19 teşhisi konmuş bireylerin serumunda zaman içinde çeşitli varyantlardan Spike'a karşı antikor yanıtının uzunluğu ve türü.
Yüzeyinde ACE2 bulunan (SARS-CoV-2'nin bağlandığı ve enfeksiyonu başlatmak için hücrede hedef aldığı) hücre çizgilerini SARS-'ın bir versiyonunu taklit etmek üzere tasarlanmış bir parçacıkla enfekte ederek bulaşıcı SARS-CoV-2'nin zaman içinde nötralizasyonu. CoV-2 virüs parçacığı.

Birçok küresel viral varyantın incelenmesi, NSW Health Pathology ve The Kirby Institute arasındaki önemli işbirliği sayesinde mümkün oldu. İkinci ekip, Profesör William Rawlinson başkanlığındaki Galler Prensi'ndeki ekip tarafından alınan ve hızla dizilenen sürüntülerden virüsü hızlı bir şekilde yakalamak için hücreler tasarladı.

Fiona-Tea-777x433.jpg
Eş-ilk yazar Fiona Tea.

Sydney Üniversitesi ve Westmead'deki Çocuk Hastanesinde Çocuk Araştırmaları'ndaki erken doktora sonrası bursunun bir parçası olarak araştırmayı tamamlayan ilk yazar ortak yazar Fiona Tea şunları söyledi: “Bu çalışmayı öne çıkaran, antikoru nötralize etmek için analiz seviyesi ve derinliğidir. Farklı viral varyantlardan iyileşen enfeksiyonun karşılaştırılması da dahil olmak üzere, zaman içinde COVID enfeksiyonundan iyileşen insanlarda seviyeleri.

Referans: Fiona Tea, Alberto Ospina Stella, Anupriya Aggarwal, David Ross Darley, Deepti Pilli, Daniele Vitale, Vera Merheb, Fiona XZ Lee tarafından "SARS-CoV-2 nötralize edici antikorlar: Uzun ömür, genişlik ve ortaya çıkan viral varyantlarla kaçınma", Philip Cunningham, Gregory J. Walker, Christina Fichter, David A. Brown, William D. Rawlinson, Sonia R. Isaacs, Vennila Mathivanan, Markus Hoffmann, Stefan Pöhlman, Ohan Mazigi, Daniel Christ, Rebecca J. Rockett, Vitali Sintchenko, Veronica C. Hoad, David O. Irving, Gregory J. Dore, Iain B. Gosbell, Anthony D. Kelleher, Gail V. Matthews, Fabienne Brilot ve Stuart G. Turville, 6 Temmuz 2021, PLOS Medicine.
DOI: 10.1371/journal.pmed.1003656

Bu çalışma, Snow Medical ve diğerlerinin yanı sıra iki NSW Health COVID-19 Araştırma Bursu ve Avustralya Hükümeti Tıbbi Araştırma Gelecek Fonu'ndan (MRFF) çok sayıda hibe dahil olmak üzere çeşitli hibeler tarafından desteklenmiştir. Doçent Brilot, Biogen Idec ve Merck Serono'dan davetli konuşmacı olarak onur ödülü almıştır. Diğer tüm yazarlar rakip çıkar beyan etmezler. Bu çalışma için etik onayı St Vincent's Hastanesi (2020/ETH00964) ve Lifeblood (30042020) Araştırma Etik Kurulları tarafından verilmiştir.


16 Temmuz 2021
 
Top