• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Bilim İnsanları, Farelerde Yaşa Bağlı Hafıza Kaybını Tersine Çevirdi

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.040
2.596
Bursa
A1AA3144-AFC9-4B61-BD7B-A039B09D0630.jpeg

Bilim adamları farelerde yaşa bağlı hafıza kaybını tersine çevirdi
Tarih: 22 Temmuz 2021
Kaynak: Cambridge Üniversitesi
Özet: Bilim adamları, farelerde yaşa bağlı hafıza kaybını başarılı bir şekilde tersine çevirdiler ve keşiflerinin, yaşlandıkça insanlarda hafıza kaybını önlemek için tedavilerin geliştirilmesine yol açabileceğini söylüyorlar.


Bugün Moleküler Psikiyatri'de yayınlanan bir çalışmada ekip, beynin hücre dışı matrisindeki değişikliklerin - sinir hücrelerinin etrafındaki "iskele" - yaşlanmayla birlikte hafıza kaybına yol açtığını, ancak bunları genetik tedaviler kullanarak tersine çevirmenin mümkün olduğunu gösteriyor. .

Perinöron ağlarının (PNN'ler) nöroplastisitedeki - beynin öğrenme ve uyum sağlama yeteneği - ve hatıralar oluşturmadaki rolüne dair son kanıtlar ortaya çıktı. PNN'ler, çoğunlukla beyindeki inhibitör nöronları çevreleyen kıkırdak benzeri yapılardır. Ana işlevleri beyindeki plastisite seviyesini kontrol etmektir. İnsanlarda yaklaşık beş yaşında ortaya çıkarlar ve beyindeki bağlantıların optimize edildiği gelişmiş plastisite dönemini kapatırlar. Ardından, plastisite kısmen kapatılarak beyni daha verimli ancak daha az plastik hale getirir.

PNN'ler, kondroitin sülfatlar olarak bilinen bileşikleri içerir. Bunlardan bazıları, örneğin kondroitin 4-sülfat, ağların hareketini engelleyerek, nöroplastisiteyi engeller; kondroitin 6-sülfat gibi diğerleri, nöroplastisiteyi destekler. Yaşlandıkça, bu bileşiklerin dengesi değişir ve kondroitin 6-sülfat seviyeleri azaldıkça, öğrenme ve yeni anılar oluşturma yeteneğimiz değişir, bu da yaşa bağlı hafıza azalmasına yol açar.

Cambridge Üniversitesi ve Leeds Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, PNN'lerin kondroitin sülfat bileşimini manipüle etmenin nöroplastisiteyi geri getirip getiremeyeceğini ve yaşa bağlı hafıza eksikliklerini hafifletip hafifletemeyeceğini araştırdı.

Bunu yapmak için ekip, çok yaşlı olarak kabul edilen 20 aylık farelere baktı ve bir dizi test kullanarak, farelerin altı aylık farelere kıyasla hafızalarında eksiklikler sergilediğini gösterdi.

Örneğin, bir test, farelerin bir nesneyi tanıyıp tanımadığını görmeyi içeriyordu. Fare, Y şeklinde bir labirentin başına yerleştirildi ve iki kolun sonundaki iki özdeş nesneyi keşfetmeye bırakıldı. Kısa bir süre sonra, fare bir kez daha labirentin içine yerleştirildi, ancak bu sefer bir kolda yeni bir nesne, diğerinde ise tekrarlanan nesnenin bir kopyası vardı. Araştırmacılar, bir önceki görevden nesneyi hatırlayıp hatırlamadığını görmek için farenin her bir nesneyi keşfetmek için harcadığı süreyi ölçtüler. Yaşlı farelerin nesneyi hatırlama olasılıkları çok daha düşüktü.

Ekip, yaşlanan fareleri, PNN'lere 6-sülfat kondroitin sülfat miktarını yeniden oluşturabilen bir virüs olan bir 'viral vektör' kullanarak tedavi etti ve bu hafızanın, yaşlı farelerde görülene benzer bir seviyeye tamamen geri yüklendiğini buldu.

Leeds Üniversitesi Biyomedikal Bilimler Okulu'ndan Dr Jessica Kwok şunları söyledi: "Yaşlanan fareleri bu tedaviyle tedavi ettiğimizde olağanüstü sonuçlar gördük. Hafıza ve öğrenme yeteneği, eski çağlardan beri göremeyecekleri seviyelere geri yüklendi.

Kondroitin 6-sülfatın hafıza kaybındaki rolünü araştırmak için araştırmacılar, yaşlanma değişikliklerini taklit etmek için yalnızca düşük seviyelerde bileşik üretebilecekleri şekilde genetik olarak manipüle edilmiş fareler yetiştirdiler. 11 haftada bile, bu fareler erken hafıza kaybı belirtileri gösterdi. Bununla birlikte, viral vektör kullanılarak artan kondroitin 6-sülfat seviyeleri, hafızalarını ve plastisitelerini sağlıklı farelere benzer seviyelere geri getirdi.

Cambridge Üniversitesi'ndeki John van Geest Beyin Onarım Merkezi'nden Profesör James Fawcett şunları söyledi: "Bunun heyecan verici yanı, çalışmamız sadece farelerde olmasına rağmen, aynı mekanizma insanlarda da çalışmalıdır - beyindeki moleküller ve yapılar. insan beyni kemirgenlerdekilerle aynıdır. Bu, insanların yaşlılıkta hafıza kaybı geliştirmesini önlemenin mümkün olabileceğini düşündürmektedir."

Ekip, ağız yoluyla alınabilen ve PNN oluşumunu engelleyen, insan kullanımı için lisanslı potansiyel bir ilacı zaten belirledi. Bu bileşik farelere ve sıçanlara verildiğinde, yaşlanmada hafızayı geri kazanabilir ve ayrıca omurilik yaralanmasında iyileşmeyi artırabilir. Araştırmacılar, Alzheimer hastalığının hayvan modellerinde hafıza kaybını hafifletmeye yardımcı olup olmayacağını araştırıyorlar.

Profesör Fawcett'in ekibi tarafından alınan yaklaşım - tedaviyi sağlamak için viral vektörler kullanarak - insan nörolojik durumlarını tedavi etmek için giderek daha fazla kullanılıyor. Merkezdeki ikinci bir ekip, yakın zamanda, glokom ve demansın neden olduğu hasarı onarmak için kullanımlarını gösteren bir araştırma yayınladı.

Çalışma, Alzheimer Araştırma İngiltere, Tıbbi Araştırma Konseyi, Avrupa Araştırma Konseyi ve Çek Bilim Vakfı tarafından finanse edildi.
 
Top