• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Bir Web Sitesi Nasıl Kurulur? (Resimli anlatım)

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.107
2.680
Bursa
Bugün elimden geldiğince Phpbb forum siteleri nasıl yapılır resimli olarak ayrıntılı bir şekilde sıfırdan anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle bu kurulum için:
  1. Bedava bir web site sağlayıcısına üye olmamız,
  2. Bir web site alan adı almamız,
  3. Daha sonra bir veri tabanı oluşturmamız,
  4. Sitemizi hosta yani website sağlayıcısına yüklememiz,
  5. Son olarak da web sitemizin kurulumunu yapmamız gerekecek.
Şimdi bu ana başlıkları adım adım detaylarıyla incelemeye başlayalım:

1. Bedava bir web site sağlayıcısına üye olmak:

İnternette pek çok sayıda ücretsiz web site sağlayıcısı mevcut, ben rastgele https://infinityfree.net sitesinde nasıl bir site kurulur’u anlatacağım ama asıl bilinmesi gereken şey sitemizi kurarken gerekli olan bilgilerdir, çünkü her sitede bu bilgilerin işleniş şekli, girildiği yerler, arabirimler farklı olabilir, o yüzden gerekli olan ana bilgilerin neler olduğu ve bu bilgileri nasıl adlandırıldığını bilirsek sitelerdeki farklılıklar çok da önemli olmayacaktır.
Site ingilizce dilinde olduğu için bize gereken yerleri Türkçe'leştirdim.

Önce resimde gördüğünüz Sign up now (şimdi üye ol) butonuna basıyoruz.

1-modified.jpg

Daha sonra karşımıza bir kayıt sayfası geliyor orada gerekli olan mail adresimizi ve şifremizi giriyor, Create new account (yeni hesap yarat) butonuna basıyoruz, şifremiz ve mail adresimizden oluşan bu üyelik bilgilerimizi bir kenara yazmayı unutmuyoruz, ileride gerekecekler.

2-modified.jpg

3-modified.jpg

4-modified.jpg

Buraya kadar sitemize üye olmuş olduk, artık alan adımızı/site adımızı almaya başlayabiliriz.

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.107
2.680
Bursa
2. Bir web site alan adı almak:

5-modified.jpg

İnfinity free sitesine üyelik bilgilerimizle giriş yaptığımızda karşımıza Your accounts (hesaplarınız) bölümü gelecek bu listenin yukarıda görüldüğü gibi boş olduğunu görüyoruz çünkü bir alan adı almadık yani henüz üyeliğimiz içinde bir web sitesi hesabımız yok create account (hesap yarat) diyerek hesabımızı oluşturmaya başlıyoruz.
Bu aşamada karşınıza gizlilikle ilgili bir onay isteği gelebilir Agree (katıl) diyerek bu ekranı geçiyoruz.

6-modified.jpg

7-modified-modified.jpg

8-modified-modified.jpg

Başka web sağlayıcılarda kullanıcı adını da sizin belirlemeniz istenebilir infinity hosting kullanıcı adını kendisi belirliyor .

9-modified.jpg

Web site alan adımızı aldık şimdi Phpbb forum siteleri nasıl yapılır konusunda bir diğer adıma geçiyoruz:
Müşteri alanında görüntüle butonuyla hesap ayrıntılarını görüp düzenleyebiliriz.
Aşağıdaki ekranın sol tarafındaki bilgiler MySQL yani veri tabanı bilgileri, sağ tarafındaki bilgiler ise hosta kuracağımız MYBB, PHPBB forum scriptleri gibi yazılımları sunucuya yüklerken kullanacapımız bilgilerden oluşmakta.
Kullanıcı adımız yukarıda sözünü ettiğim otomatik olarak üretilen kullanıcı adı
Şifremizi göster/gizle (view/hide) butonuna basarak görebiliriz.
Bu aşamada web sitemizin her şeyiyle kullanılabilir olması için 72 saat geçmesi gerektiği bilgisini alıyoruz.
Bu sayfa kafanızı karıştırmasın şimdi kontrol paneline girip veri tabanı oluşturalım.

10-modified.jpg

Kontrol paneline gir dedikten sonra aşağıdaki ekrandaki gibi bir uyarı mesajı çıkabilir.
Orada yazan şu:

Merhaba epiz_28446054,
Size hizmet değişiklikleri, hesap durumu değişiklikleri, teklifler ve diğer önemli hizmet e-postalarını bildirmek için size e-posta gönderme iznine ihtiyacımız var.
Lütfen bize izin vermek için aşağıdaki 'Onaylıyorum'u tıklayın.
Alternatif olarak, hesabınızı kaybetmenize neden olabilecek hiçbir e-posta uyarısı olmadan devam etmek için "Reddediyorum" u tıklayın.

11-modified.jpg

Seçiminizi yaptıktan sonra kontrol panelimize giriyoruz. artık kuracağımız script ( site yazılımı) için veri tabanı oluşturabiliriz.

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.107
2.680
Bursa
Veri Tabanı Oluşturmak:

Evet kontrol panelimize geldik, veri tabanı oluşturacağız, önce control panelimizi bir görelim.

12-modified.jpg
13-modified-modified-modified.jpg

Burada kırmızı okla gösterdiğim MySql database butonuna tıklıyoruz, karşımıza aşağıdaki veri tabanı oluşturma ekranı çıkıyor.
Yeni veri tabanı yazan alana istediğimiz bir isim veriyoruz tabii türkçe karakterler olmamalı içinde.

14-modified.jpg

Ben aşağıda görüldüğü gibi ankara ismini verdim, şimdi veri tabanı yarat tuşuna basıyoruz.

15-modified-modified.jpg

Ve işte bir sonraki ekranda veri tabanımız yaratılmış oldu, burada bize gerekli olan bilgiler mevcut veri tabanı başlığı altındaki bilgiler, bu bilgileri sitemizin kurulumu sırasında gerekli alanlara gireceğiz.

16-modified-modified.jpg

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.107
2.680
Bursa
4. Siteyi Hosta Yüklemek:

Bunun için öncelikle üzretsiz Filezilla programını bilgisayarınıza yüklemeniz gerekecek. Filezilla programını indir

Programı indirdikten sonra kurup açıyoruz, programın arabirimi aşağıdaki gibi.

f1-modified.jpg

Programa daha sonra geleceğiz, şimdi FTP bilgileri için aşağıda gördüğümüz infinityfree üyelik hesabımız sayfasına giriyor ve listede görünen epiz_28446054 isimli site hesabımızın detaylarına Manage düzenle deyip giriş yapıyoruz.

18.jpg

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi FTP detayları bölümünden aldığımız bilgileri filazilla programımızda yazılımımızı sunucuya yükleyebilmemiz için istenilen alanlara gireceğiz.
Şifre bilgisi varsayılan olarak gizlidir yanındaki göster/gizle butonuna basarak şifrenizi görebilirsiniz.

10-modified.jpg

FTP bilgilerine ulaştıktan sonra tekrar filezilla programımızın giriş ekranına dönüyoruz ve sol üstteki kare kutu şeklindeki butona basıyoruz
Burada önce sol alttaki yeni site butonuna basıp sol üstteki sitelerim isimli menüye eklenen mavi ile seçili alana bir isim veriyoruz ben sitemizin ismini verdim.
Programdaki Ftp detayları bölümündeki İletişim kuralı ve şifreleme adlarındaki açılır listelere dokunmadan yukarıdaki FTP bilgilerini tek tek aşağıdaki ilgili alanlara giriyoruz kapı numarası daima 21 dir girmeseniz de olur.
Son olarak hesap adı bölümüne herhangi bir isim yazmalısınız yoksa program devam etmiyor ben sitemizin adını yazdım

Adsız3-modified.jpg

Şimdi bağlantı kur diyoruz.

3-modified.jpg

Evet yukarıda görüldüğü üzere hosta bağlandık, sol alttaki bölüm sizin bilgisayarınızdaki dosyaları, sağ alttaki bölüm uzak sunucudaki dosyaları gösteriyor, biz hangi yazılımı kurmak istiyorsak onu htdocs yazan klasörün içine kopyalayacağız.
Ben yüklemek için bir forum yazılımı olan PHPBB yazılımını seçtim, bunun için önce yazılımı buradan indirip winrar klasöründen dışarıya çıkarıyoruz.

Adsız4.jpg

Yukarıda görüldüğü gibi PHPBB3 klasörünü çıkardıktan sonra klasörün bütün içeriğini olduğu gibi uzak sunucudaki htdocs klasörünün içerisine kopyalayacağız, burada dikkat edilmesi gereken konu programı htdocs klasörüne kopyalamanız, kök dizine kopyalarsanız siteniz çalışmaz
Şimdi içeriği sürükleyerek uzak sunucudaki htdocs klasörünün içerisine bırakıyoruz.
Programın ara birimi windows'un tanıdık arabirimi olduğundan yabancılık çekmeyeceğinizi umuyorum.
Sürükleme işlemini ben windows explorer'dan yaptım ama programın sol alt bölümünde bilgisayarınızdan bulup sağ tarafa sürükleyerek programın içinden de yapabilirsiniz.

6-modified.jpg

Dosyalarımız uzak sunucuya kopyalanıyor, bu biraz zaman alabilir.

Adsız7-modified.jpg

Eğer yükleme sırasında aşağıdaki gibi, ekrana ''hedef dosya zaten var'' sorusu çıkarsa birden fazla dosya da olabileceğini göz önünde bulundurarak ''üzerine yazılsın'' kutucuğu ile birlikte ''her zaman şu işlem yapılsın'' kutucuğunu da işaretleyerek tamam butonuna basın, çünkü bazen anlık bağlantı kesiliyor ve bağlantı geldiğinde eksik yüklenmiş dosyayı gördüğü için bu soru çıkıyor, eğer kaydetme dersek dosyayı veya dosyaları eksik yüklemiş olabiliriz.

8-modified.jpg

Bir de şunu hatırlatmadan geçmeyeyim; programın en alt sağ köşesinde ''Kuyruktakiler'', ''Aktarılmayanlar'' ve Aktarılanlar adında 3 sekme var bazen bazı dosyalar yüklenmemiş olabiliyor o nedenle ''Aktarılmayanlar'' sekmesini kontrol edin eğer aktarılmayan dosya ya da dosyalar varsa yazının yanında kaç edet dosyanın aktarılmadığını yazar, o zaman aktarılmayanlar sekmesine tıklayıp içeriğindeki aktarılmayan dosyaları Ctrl+a tuşuna basarak ya da ok ile seçerek, sağ tıklayıp seçili olanları kuyruğa ekle yada aktar gibi bir seçeneği bulup seçerek hosta aktarılmalarını sağlayın, her şeye rağmen aktarılıp aktarılmadıını tekrar kontrol edin bir dosyanın bile aktarılmaması kurulumu engeller.

Adsız11-modified-modified.jpg

Artık dosyalarımız tamamıyla uzak sunucuya aktarıldı, bundan sonra PHPBB forum yazılımımızı sunucuya kurmaya hazırız.

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.107
2.680
Bursa
Web Sitemizin Kurulumu:

Bunun için önce kurulumda gerekli veri tabanı bilgilerine ulaşmamız gerekiyor; daha önce hatırlayacağınız gibi veri tabanımızı oluşturmuştuk gerekirse tekrar bakabilirsiniz şimdi yine üyelik hesabımızdan kontrol paneline girerek MySql veri tabanı bilgilerini alacağız.
İnfinity free üyeliğimize giriş yaptıktan sonra yine aşağıda gördüğümüz site hesabımıza tıklayarak ya da manage butonuna basarak site düzenleme sayfasına giriyoruz.

18.jpg

Karşımıza gelen alttaki düzenleme sayfamızda Kontrol paneli yazan yeşil butona tıklıyoruz.

10-modified.jpg

Kontrol panelimiz karşımıza geldi burada da kırmızı okla gösterdiğim MySql database butonuna basarak daha önce oluşturduğumuz veri tabanı bilgilerimize ulaşıyoruz.

12-modified.jpg

Veri tabanı bilgilerimiz aşağıdaki gibi yalnız buradaki şifre gizlidir acak veri tabanı şifrenizin aynı zamanda vista panele yani kontrol panelinize giriş yaptığınız şifre olduğunu belirteyim.

modified.jpg

Şimdi tekrar özetleyelim kurulumumuz için gerekli olan bilgiler şunlar:

1. Veri tabanı adı
2. Veri tabanı kullanıcı adı
3. Veri tabanı şifresi
4. MySql host adı

Bu dört bilgiyi kurulum sırasında karşımıza çıkan ekranda ilgili alanlara gireceğiz.
İlk yapmamız gereken, tarayıcımıza sitemizin adresini yazmak ve enter tuşuna basmak,
yaziyorum.epizy.com yazıp enter tuşuna basıyorum karşımıza PhpBB scriptinin sayfası geliyor.

1.jpg

Önce sağ üst köşedeki açılır listeden Türkçe seçeneğini seçip değiştir diyoruz ve dilimizi Türkçe yapıyoruz.

2.jpg

Daha sonra sol üst köşeden kur sekmesine tıklıyoruz.

3.jpg

Kur sekmesine tıklayınca karşımıza gelen ekran alttaki gibi olacak. Burada PHPBB scriptinin hangi veri tabanı türlerini desteklediği hakkında bilgiler var.

5.jpg

Şimdi sağdaki kur butonuna tıklıyoruz ve Forumumuzun Admin hesabını oluşturmamızı isteyen bir ekranla karşılaşıyoruz.
Ben kullanıcı adı olarak Admin'i seçtim, siz istediğiniz bir isimle birlikte e posta ve bir şifre girin.

6.jpg

Eklentiler

• 8.jpg
    8.jpg
    117,8 KB · Görüntülenme: 4

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.107
2.680
Bursa
Böylece yönetici hesabımızı oluşturduktan sonra sonra gelen ekrandaki ilgili alanlara kontrol paneli MySQL database bölümüne girerek oradan aldığımız veri tabanı bilgilerimizi giriyoruz, veri tabanı tipi ve veri tabanı sunucu portu kısımlarına dokunmuyoruz. ben alttaki veri tabanı sunucu ana makine ismini yani host adını girmeyi unutmuşum o nedenle hata verdi siz unutmayın

8.jpg

Veri tabanı bilgilerini girme işini bitirdikten sonra Gönder butonuna basıyoruz bundan sonra karşımıza gelen 2 ekranı da hiçbir şeye dokunmadan gönder diyerek geçiyoruz.

9.jpg
10.jpg

Üstteki ekrana da gönder dedikten aşağıdaki ekranda Tittle of the board yazısının karşısına gelen kutuya Forumunuzun başlığını, short description of the board yazısının karşısındaki kutucuğa da sitenizin kısa bir tanımlamasını yazıyoruz.
Ben İlk kutuya başlık olarak ''YazıYorum Forum'' dedim, ikinci kutuya da Tartışma Forumu olarak bir açıklama girdim bunları daha sonra forum admin panelinden değiştirebilirsiniz, bu bölümün neden İngilizce olarak göründüğünü de bilmiyorum açıkçası. :)

11.jpg

Bu işi de bitirdikten sonra gönder deyip kurulumumuzu başlatıyoruz.

12.jpg

Gördüğünüz gibi yeşil ilerleme çubuğu %100 e ulaştı ve kurulumumuz başarıyla gerçekleşti. aşağıda forumumuzun ilk görüntüsünü görüyorsunuz.

13.jpg

Ancak bu aşamada bir şey daha yapmamız gerekiyor o da filezilla programından hosta bağlanıp yazılımın install klasörünü silmek, bu tam olarak ne için açıkçası bilmiyorum ama sanırım bir güvenlik önlemi.
İnsatal klasörünü silmezseniz ya da adını değiştirmezseniz siteye kayıt olma ekranı kilitllenir ve forumun şu anda çalışmadığını belirten bir mesaj alırsınız.

15.jpg

Ben yukarıdaki resimde görüldüğü gibi instal klasörünü silmek yerine isminin başına üç ''x'' koyarak ismini değiştirdim, şimdi artık en son site görüntüsüne ulaşabiliriz.

14.jpg

Sitemizin kurulumu başarıyla tamamlandıktan sonra özetle şunları söylemek isterim, kurulum için gerekli olan bilgiler iki başlık altında toplanabilir
1). FTP bilgileri
2). MySQL veri tababanı bilgileri.

Bunları da nerelerde bulabileceğimizi anlattık, eğer başka hostta çalışırsanız pek çok şey farklı olacaktır ama bu bilgilerin gerekliliği ve yerlerinin nerede olduğu hep aynıdır.
Eğer bir gün merak salıp heves ederseniz sorularınızı yanıtlamaya hazırım. :)

Sağlıcakla kalınız.

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.107
2.680
Bursa
Merhaba @ahmed12 Bedava hosta ücretli bir domain ekleyebilirsiniz bir de host harici bir alan adı ayarına izin veriyor mu o da önemli ama açıkçası hiç denemedim öyle bir şey ayrıca ne kadar sağlıklı olur o da tartışılır çünkü bedava hostlarda belli bir süre bir trafik olmadığı durumlarda hesabı kapatıyorlar.