• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Biyodizel ve Diğer Yeşil Yakıtlar Dünyanın Yağmur Ormanlarını Yok Ediyor

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.113
2
2.702
Bursa
Mother-Monkey-With-Child.jpg

Avrupa, fosil kökenli petrol yerine bitkilerden elde edilen “yeşil” biyoyakıtların kullanımında uzun süredir dünya lideri olmakla övünüyor. Tek sorun, günlük kullanım için yeterince üretebilmek için Hollanda büyüklüğündeki yağmur ormanlarının yok edilmiş olması.

Yakın tarihli bir araştırma, Avrupa Birliği'nin ilk kez 2010'da yürürlüğe giren kötü şöhretli “yeşil yakıt” yasalarının etkilerine baktı. Avrupa'ya güç sağlamak için yeterli biyoyakıt üretmek için, bu hedefe ulaşmada devasa Güney Amerika ve Asyanın bozulmamış büyük yağmur ormanlarını yok ettiğini ortaya koydu.

Avrupa'nın Yenilenebilir Enerji Direktifi (RED), AB üye ülkelerinin 2020 yılına kadar yüzde 10 yenilenebilir enerji hedefine ulaşmasını talep etti. Yürürlüğe girmesinden bu yana geçen 10 yılda, kabaca dört milyon hektarlık ormanın sürülmesi ve biyoyakıt tarlaları ile değiştirilmesi gerekti.

Bu süreçte, dünyanın kalan son orangutan habitatlarının yüzde 10'u artık yok oldu. Ve kim bilir daha kaç tane nesli tükenmekte olan hayvan türü, “yeşil” enerji hamlesi sayesinde şu anda neslinin tükenmesinin eşiğinde veya tamamen yok oluyor?

“Bu 'yeşil' yakıt yasası 10 yıldır Yaygın ormansızlaşma ile habitatları yok etti ve bunun yerine kirletici dizel kullanmış olmamıza kıyasla daha kötü sonuçlar elde edildi”, diyor çalışmanın başında olan Ulaştırma ve Çevre (T&E) direktörü Laura Buffet.

“Gezegeni kurtarması gereken bir politika aslında onu çöpe atıyor. Bu başarısız politikanın bir on yılını daha kaldıramayız. Yenilenebilir ulaşımda biyoyakıt tekelini kırmamız ve bunun yerine elektriği KIRMIZI'nın merkezine koymamız gerekiyor."
2010'dan beri Avrupa yaklaşık 40 milyon ton kirli palmiye, soya biyodizel yaktı

Son on yılda, Avrupa'nın sadece hurma ve soyadan elde edilen 39 milyon tondan fazla biyodizel yaktığı tahmin ediliyor - başka birçok biyodizel kaynağı da var.

Kolza (kanola), hurma ve soya gibi üretmek için büyük toprak parçaları gerektiren başka bir biyodizel kaynağıdır. Bu toprakların çoğu, "temiz", "yeşil" enerji üretmek için sistematik olarak yok edilen bakir Güney Amerika yağmur ormanlarından alınıyor.

Avrupa ayrıca geleneksel yöntemlere göre önemli ölçüde daha fazla bitkisel yağ gerektiren HVO olarak da bilinen hidro-işlenmiş bitkisel yağdan kendi topraklarında biyodizel üretiyor. Kıtanın HVO üretme kapasitesinin önümüzdeki beş yıl içinde ikiye katlanması bekleniyor.

Buffet ve ortak yazarları, Avrupa'ya yerel yağmur ormanlarının daha fazla yok edilmesini derhal durdurması ve ayrıca bir biyodizel kaynağı olarak hurma yağı kullanımını tamamen durdurması için bir çağrı yayınladı.

Biyoyakıt, gezegeni yok ettiği, büyük habitat kaybı yarattığı ve ironik bir şekilde normal fosil yakıtlardan çok daha fazla karbondioksit (CO2) emisyonu ürettiği için her anlamda yeşil karşıtıdır.

Buffet, "Bitkisel biyoyakıtlar Avrupa'nın ulaşımı için bir çözüm değil ve asla da olmayacaklar" diye uyarıyor.

Azalan orangutan popülasyonlarına gelince, kalan son sığınakları, en az 1,1 milyon hektar arazinin halihazırda biyoyakıt için palmiye plantasyonlarına dönüştürüldüğü Endonezya ve Malezya'da. Şu anki orangutan nüfusunun 65.000 civarında olduğu ve nüfus yoğunluğunun kilometrekare başına 0.45 ila 0.76 kişi olduğu tahmin ediliyor.
 
Top