• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Böbrek Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

uykumvar

Müdavim üye
Deneyimli Üye
24 Mart 2021
318
834
31
Böbrekler, vücudun her iki tarafında, göğüs kafesinin hemen altında bulunan birbirine dönük iki fasulye şekli ile bilinen organlardır.

Vücuttaki ana görevleri, idrar üretmenin yanı sıra, atık maddeleri kandan filtrelemek suretiyle uzaklaştırmaktır. Bazı durumlarda vücutta bu denli önemli bir görevi yerine getiren böbrekler bazı sorunlar ile karşı karşıya kalabilir. Bu sorunlardan birisi de böbrek kanseri olarak bilinmektedir.

İnsan vücudu, normal olarak düzenli bir şekilde büyüyen ve çoğalan milyarlarca hücreden oluşur. Bu hücrelerin oluşumunu gerçekleştirebilmesi içinse ilk olarak ihtiyacın doğması ve bu ihtiyacın hangi bölgede meydana geldiğinin tespit edilmesi gerekir. Böbrek kanseri ile karşı karşıya kalındığında, normal şartlarda düzenli bir şekilde ilerleyen bu süreç sapmalara uğrar ve hücreler aşırı büyümeye, kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya başlar.

bobrek-kanseri-belirtiler.jpg

Tam olarak bu büyümeyi tetikleyen şey bilinmemektedir; Bununla birlikte, sigara içme ve obezite gibi durumun gelişme şansını artırabilecek bazı risk faktörleri vardır. Bu noktada, bütün olumsuzlukların yanında genellikle böbreklerin yalnızca birinin kanserden etkilenmesi, tedavi sürecinin daha kolay ilerlemesine yardımcı olacaktır.

Böbrek kanseri en sık 50 yaşın üzerindeki insanları etkiler ve erkekler arasında daha yaygındır.

Böbrek Kanseri Belirtileri​

Böbrek kanseri, dünyada yetişkinlerde en sık görülen kanserlerden biri olup, her yıl on binlerce kişiye böbrek kanseri teşhisi konulmaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhis ve tanı çok ama çok önemlidir. Kanser hücrelerinin hızlıca çoğalmasını önlemek adına erken teşhis beraberinde hastalığın ilerlemesine engel olunabilir. Bu nedenle böbrek kanseri belirtileri ciddiye alınmalıdır. Genel olarak böbrek kanseri hastalığında aşağıdaki belirtiler bir arada görülmektedir.

  • İdrarınızda kan görmeye başlamanız
  • Vücudunuzun yan bölgesinde veya kaburgalarınızın hemen altında süregelen bir ağrının devam etmesi
  • Böbrek bölgesinde yumru oluşumu veya şişlik meydana gelmesi (vücudun her iki tarafında da)
Her ne kadar bu gibi belirtiler böbrek kanseri belirtileri arasında yer alsa da, bu belirtilerden herhangi birini yaşamanız durumunda kesin olarak böbrek kanseri olduğunuz kanısına varmamalısınız. Bu belirtilerin birçoğu ayrı ayrı, farklı sorunların belirtisi de olabilir. Bu nedenle yukarıdaki belirtilerden bir ya da birden fazlası ile karşılaşmanız durumunda ilk olarak doktora başvurmanız en doğru seçenek olacaktır. Muayene olmanız ardından daha fazla test için uzman bir kliniğe görünmeniz de gerekebilir.

Tüm böbrek kanseri vakalarının yaklaşık yarısında, hiçbir belirti yoktur ve durum, diğer ilgisiz durumlar için yapılan testler sırasında tespit edilir.

Ortaya konan istatiksel veriler ışığında böbrek kanseri vakalarının yaklaşık üçte birinde erken bir aşamada teşhis konur. Kanserin ne kadar agresif olduğuna bağlı olarak, insanların% 65-90'ı erken bir böbrek kanseri teşhisi aldıktan sonra en az beş yıl yaşayabilirken, diğer bir grup insanda bu süre 10 yıl ve daha fazlasına kadar uzayabilmektedir.

Böbrek kanserinin ilerlediği ve vücudun diğer bölgelerine yayıldığı durumlarda, tanı konulduktan sonra insanların sadece % 10'u en az beş yıl yaşayacaktır.

Böbrek Kanseri Türleri​

Böbreklerde ortaya çıkabilecek birçok farklı kanser türünden söz edilebilir. Bu türler arasında en yaygın tip, tüm böbrek kanserlerinin % 80'inden fazlasını oluşturan renal hücreli karsinomdur (RCC).

Öte yandan daha nadir böbrek kanseri türleri olan ve %20’lik kesimde yer alan kanser türleri ise şunları içerir:

  • Geçiş hücresi kanseri - böbreklerin astarında gelişir ve genellikle 50 yaş ve üstü erkekleri etkiler
  • Wilms tümörü - çocukları etkileyen nadir bir böbrek kanseri türüdür

Böbrek Kanseri Tedavisi​

Böbrek kanseri ne kadar erken teşhis edilirse, tedavisi o kadar kolay olur. Tedavide hangi yolun izleneceği ve kanserin hangi safhada olduğu, kanserin büyüklüğüne ve yayılmasına bağlı olacaktır. Kanser hücrelerinin fazlaca yayıldığı ve teşhisin ileri aşamalarda gerçekleşmesi durumunda hücreleri çıkarmak için yapılan cerrahi işlemler genellikle ilk tercih olmaktadır.

Diğer kanserlerin aksine kemoterapi, böbrek kanseri tedavisi için çok etkili değildir. Bununla birlikte, radyoterapi veya hedefe yönelik tedaviler gibi cerrahi olmayan tedaviler mevcuttur. Bunlar en sık, kanser böbreğin ötesine yayıldığında böbrek kanserinin daha ileri evrelerinde kullanılır.

bobrek-kanseri-nasil-onlenir.jpg

Böbrek Kanseri Nasıl Önlenir?​

Böbrek kanserinin nedenleri tam olarak anlaşılmadığından, tam olarak önlenmesi mümkün değildir. Bununla birlikte, sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak, doğru beslenmeye dikkat etmek ve fazla hareketsizlikten kaçınmak, diğer hastalıklarda olduğu gibi böbrek kanserinin ortaya çıkmasını tetikleyecek etmenleri engelleyebilir. Örneğin sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz beraberinde, aşırı kilolu veya obezite sorunları ile karşı karşıya kalınmazken, bu da böbrek kanseri için önemli derecede korunmayı sağlayacaktır.

Aşırı kilolu veya obezseniz, düzenli egzersizi kalori kontrollü bir diyetle birleştirerek kilo almanızı önleyebilir, bunun beraberinde hem sağlıklı kilo verebilir hem de böbrek kanseri gibi rahatsızlıklara davetiye çıkarmamış olursunuz.

Teşhis konulması durumunda ise genellikle kanserli hücrelerin vücuttan uzaklaştırılması beraberinde sorun çözülebilir. Kanserin tedavisi için genellikle böbreğin bir kısmının veya tamamının çıkarılması tercih edilebilir. Bu tedavinin tercih edilmesindeki en önemli etmenlerden birisi de insanın tek böbrekle hayatına devam edebilmesidir. Tek bir böbrekle oldukça sağlıklı bir yaşam sürmek mümkündür. Ancak unutulmamalıdır ki, tek böbrekle hayatına devam eden insanların mevcut böbreğine daha fazla yük binecek, bunun sonucunda da kişinin daha sağlıklı bir yaşam sürmesi elzem olacaktır.
 
Top