• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Bugüne Kadar Elde Edilen En Eski Hayvan DNA'sı

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.107
2.680
Bursa
021621_eg_mammoth_feat-1030x580.jpg


Bugüne kadar elde edilen en eski hayvan DNA'sı, mamutların evrimini ortaya koyuyor
Bir yünlü mamut melezi ve daha önce bilinmeyen bir tür, Kuzey Amerika'da dolaşmış olabilir.


Sibirya'da bulunan en eski mamut azı dişlerinden elde edilen genetik materyal, donmuş, fosilleşmiş bir atın 700.000 yıllık DNA'sının önceki rekorunu kolayca kırar (SN: 6/26/13). Bazı mamut gen parçacıkları, en eski mamutların daha sonraki buz çağlarında soğuk derecelere dayanmalarına izin veren özelliklere zaten sahip olduklarını öne sürüyor. Dahası, Kuzey Amerika'da yaşayan bazı tüylü devler, yünlü mamut ile daha önce bilinmeyen bir mamut türü arasında melez bir karışım olabilir, araştırmacılar 17 Şubat'ta Nature dergisinde bildirdi.

New York'taki Buffalo Üniversitesi'nde çalışmaya dahil olmayan evrimsel biyolog Charlotte Lindqvist, bulgular "yaşadığımız heyecan verici zamanları gerçekten vurguluyor" diyor. "Bize doğrudan geçmişe pencereler açabilecek bu kadar eski örneklerden genetik verileri elde edebiliriz - DNA'yı kurtarabiliriz." Bu tür veriler, eski kemiklerin fiziksel olarak incelenmesinden gelen ipuçlarına ek olarak soyu tükenmiş hayvanların nasıl evrimleştiğini ortaya çıkarabilir.

Mamut DNA'sı, kuzeydoğu Sibirya'daki donmuş topraktan 1970'lerde ortaya çıkarılan üç azı dişinden elde edildi. DNA, zamanla daha kısa genetik materyal dizilerine dönüşse de, ele alınmasını ve bir araya getirilmesini zorlaştırsa da, soğuk permafrost, genetik bilgilerin hızla parçalanmasını önlemeye yardımcı olur. Teorik çalışmalar, araştırmacıların 1 milyon yıldan daha eski DNA'yı kurtarabileceklerini ileri sürmüştü. Yine de, geri kazanılan DNA'nın "mümkün olanın sınırına oldukça yakın" olduğunu söylüyor Stockholm'deki Paleogenetik Merkezi'nden evrimsel genetikçi Love Dalén.

Dalén ve meslektaşları, Krestovka ve Adycha adlı en eski iki örneğin yaklaşık 1,2 milyon ila 1 milyon yıl önce yaşadığını buldu. Üçüncüsü, Chukochya olarak adlandırılan, 800.000 ila 500.000 yıl öncesine dayanıyor. Bu örneklerden elde edilen antik DNA'nın genetik analizleri - diğer mamutlardan ve günümüz fillerinden alınan DNA'lar - Krestovka ve Adycha'nın iki farklı mamut türüne ait olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar daha önce, 1 milyon yıl önce Sibirya'da bozkır mamutu (Mammuthus trogontherii) adı verilen tek bir mamut türünün yaşadığını düşünmüşlerdi.

Araştırmacılar, Adycha'nın sonunda yünlü mamutlara yol açan bozkır mamut soyunun bir parçası olsa da, Krestovka mamutunun akrabalarından 2 milyon yıldan daha uzun bir süre önce uzaklaştığını ve bilinmeyen bir mamut soyunu temsil edebileceğini buldular. Bu tanımlanamayan tür, en az 420.000 yıl önce Kuzey Amerika'da dolaşan Kolomb mamutuna (M. columbi) yol açmak için yünlü mamutlarla karışmış olabilir. Genç Chukochya, erken dönem yünlü bir mamut (M. primigenius) olabilir.

Buffalo Üniversitesi'nde evrimsel biyolog olan ve çalışmaya dahil olmayan Vincent Lynch, araştırmanın araştırmacıların çözdüğü devasa genetik materyal miktarını artırdığını ve bu tür mamut örneklerinin geldiği coğrafi aralığı genişlettiğini söylüyor. Lynch, çeşitli yerlerden birçok mamutun genetiğini analiz etmenin "mamutların nasıl mamut haline geldiği, neden bu şekilde göründükleri ve ne kadar çeşitli oldukları hakkında açıklamalar yapmak istiyorsanız önemlidir" diyor.

Ekip, mamutların soğukla başa çıkmasına muhtemelen yardımcı olan tüylü saç gibi özelliklerin çok eski olduğunu keşfetti (SN: 7/2/15). Adycha ve Chukochya mamutları, bu özelliklerin birçoğu için genetik ince ayarlara zaten sahipti, bu da tüylü hayvanların yüzbinlerce yıl boyunca buzul çağlarının soğuğuna yavaşça adapte olduklarını ima ediyordu. Lynch, "Mamutları mamut yaptığını düşündüğümüz pek çok Mutasyon - küçük kulaklar, çok fazla yağ, soğuğa duyarlı değil - o ortama girmeden önce gerçekleşti," diyor.

Lindqvist, yeni sonuçlar ilgi çekici olsa da, eski DNA kırılgandır ve araştırmacıların eski örneklerden ne kadar veri alabileceğinin bir sınırı olduğunu söylüyor. Bu yüzden bulguların hikayenin tamamı olma ihtimalinin düşük olduğunu söylüyor.
 
Top